PÜF NOKTASI

ZEHİRLİ KÜFÜN SAKLANDIĞI MAKİNELER NASIL TEMİZLENİR ?

Birçoğumuz çamaşır makinelerinde oluşan bu tehlikeli bakteriyi bilmiyoruz. Kıyafetlerimizi temizleyen makinenin temizliği düzenli bir şekilde yapmazsak hem çamaşırlara zarar verebilir hem de sağlımıza! Bakterilerle yüklü çamaşır makinesini temizlemek için mutfak ürünlerinden faydalanabiliriz.

Bunun için yapmamız gerekenler; Çamaşır makineleri küfün üremesi için uygun bir ortam çünkü sıcak ve nemli. Bu küflü ortam sadece kötü koku yaratmakla kalmaz aynı zamanda sağlığımızı da etkiler. Oluşan küf sonucu kaşıntı, tıkanıklık, solunumda sıkıntı veya ciltte tahriş gibi olumsuz etkiler görülebilir.

Hatta öyle ki akciğer rahatsızlıklarına bile sebebiyet verebilir.Nasıl temizlenir? Bu gibi sorunların önüne geçmek için sirke en temel malzememiz olacak. Birçok alanda etkili olan sirke, oluşan küflerin temizlenmesininde de gayet kullanışlı. Hiçbir yan etkisi olmayan sirkeyle çamaşır makinesinin ön lastik bölümünü temizlemek de son derece kolay. Haftada bir gün, pamuklu bir beze 1 çay bardağı sirkeyi dökün ve lastik alanın tamamını bu bezle silin.

Beş dakika sonra duru suyla tekrar silin. Limon suyu Antimantar ve antibakteriyel etkiye sahip limon suyu, kullanabileceğiniz ikinci alternatif. Bir limonu ortadan ikiye kesin ve çamaşır makinesinin lastik bölümünü limon ile ovun. 10 dakika bekletikten sonra duru su ile temizleyin.

Bu işlemi haftada bir uygulayabilirsiniz. Limon yerine sıkılmış limon suyunu da kullanabilirsiniz. Karbonat ve sirke karışımı Bir yemek kaşığı karbonat ve 1/2 çay bardağı sirkeyi macun haline getirin. Bu karışımı makine lastiğine sürüp 10 dakika bekletin. Bu karışımı sprey yardımıyla da makinenin lastik bölümüne dağıtabilirsiniz. 5 dakika bekledikten sonra sünger yardımıyla ovalayın, ardından duru su ile temizleyin. Bu yöntem de haftada bir uygulanmalı. Makineyi boşken çalıştırın Makineyi en sıcak ayarda, biraz sirkeyle beraber 30 dakika çalıştırın. Bu aşamada beyaz sirke kullanın.

Daha sonra sirke atıklarından kurtulmak için sıcak ayarda makineyi tekrar çalıştırın. Bu yöntem de son derece etkilidir. Bu yöntemleri uygulamak yetersiz kalabilir. Düzenli olarak her ay makinenizi kontrol ettirin. Lastiğin temizliğinin yanı sıra detarjan bölmesinin temizliğini de unutmayın. Sıcak su ve diş fırçası yardımıyla bu bölümleri haftalık olarak temizleyin. Düzenli temizlik sonrası çamaşırların daha beyaz ve makine kokusunun ortadan kalktığını göreceksiniz.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu