SAĞLIK

Vücudunuzun Size 10 Ciddi Uyarısı ! Uyarılara Dikkat

Vücudunuzun Size 10 Ciddi Uyarısı
Vücudunuzun sizinle konuşma şekilleri vardır ve onu dinlemeniz, ne anlatmaya çalıştığına kulak vermeniz oldukça önemlidir. Vücudunuzda size tuhaf gelecek renk değişimleri, kasılan uzuvlarınız hepsi size bir şeyler anlatmaya çalışıyor.Sizler için bilmeniz geren uyarı işaretlerini derledik. Bu işaretlere kulak vererek çok daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Pembe Ayaklar

Ayak losyonu üreticileri sizlere bebeklerinki kadar yumuşak ayaklar vaat ederler. Ancak eğer ayaklarınız pembeleşir ve kırışıklı bir görünüm kazanırsa, kan şekeri seviyenizi ölçtürmelisiniz. Diyabet gibi bir metabolik probleme işaret ediyor olabilir.
Görmeniz gereken doktor: Endokrinolog

Sarılma Hissi

Sarılmak her zaman iyi hissettirmez. Eğer vücudunuz dışarıdan sıkıştırılıyor gibi hissediyorsanız, multiple sklerosis için kendinizi kontrol ettirmelisiniz. Bu his bacaklarınızda, belinizde veya üst vücudunuzda ortaya çıkabilir ve ciddi denge problemleri yaşayabilirsiniz. Ağır ayakkabılar ve eldivenler giyiyor gibi hissedebilirsiniz. Rahatsız ediciden ciddi ağrılıya kadar çeşitleri mevcuttur ve her birine dikkat etmelisiniz.
Görmeniz gereken doktor: Nörolog

Seyrek Kaşlar

Eğer kaşlarınızın seyreldiğini fark ettiyseniz, doktorunuz ile görüşüp tiroid fonksiyonlarınızı kontrol ettirmelisiniz. Hipotiroid denilen, tiroid hormonunun az salgılanması sonucu ortaya çıkan belirtileri gösteriyor olabilirsiniz.
Görmeniz gereken doktor: Endokrinolog

Şişmiş Ayak Parmakları

Kaşınma, rahatsızlık hissetmiyorsanız ve bunun yanında pürüzsüz bir cildiniz olsa bile, eğer ayak parmaklarınız sosis gibi görünmeye başladıysa doktora görünmelisiniz. Psoriatik artrit hastalığının bir belirtisi olabilir.
Görmeniz gereken doktor: Cilt Hastalıkları Uzmanı, Romatolog

İştah Kaybı

İştahınızın azalması en başlarda bir velinimet gibi gözükebilir. Ancak bir yandan kilo kaybetmeye başladıysanız bu bir metabolik hastalığın göstergesi olabilir. Eğer asit reflü hastasıysanız, yani yediğiniz çoğu şey midenizi rahatsız ediyorsa bu gastroözofageal reflü hastalığının bir belirtisi olabilir.
Görmeniz gereken doktor: Gastroentolog

Kaşıntılı Cilt

Eğer sebepsiz yere kaşınıyorsanız, bu diyabet hastalığının göstergesi olabilir. Ancak bir doktroa görünmeden önce, kaşınan yeri bir kalemle işaretleyin ve herhangi bir böcek ısırığı tarafından kaynaklanmadığına emin olun. Yeni bir losyona, kumaşa veya bir böcek ısırığından kaynaklı alerjik bir reaksiyonda olabilir. Bu sebeplerin hiçbiri kaşıntıyı açıklamıyorsa, randevu alıp doktorunuzla görüşmelisiniz.
Görmeniz gereken doktor: Endokrionolog

İçeride Olmaya Dayanamama

Eğer sizde evde, işte veya toplu taşımada sürekli pencere açtıran, dışarıda kapalı alanlara kıyasla çok daha rahat nefes alan insanlardansanız, kalbinizi test ettirmelisiniz. Ayrıca tiroid bezinizi de ihmal etmemelisiniz. Çünkü hipotiroidizm de bu rahatsızlığa sebep olabilir.
Görmeniz gereken doktor: Kardiyolog, Endokrinolog

Yazın Üşüme

Yazın bile üşüyorsanız, tiroid fonksiyonlarınızı kontrol ettirmelisiniz. Vücudunuzda iyot eksikliği olabilir ve bu da hipotiroidizme sebep olabilir.
Görmeniz gereken doktor: Endokrinolog

Kleptomani: Hırsızlık

Hukuku hiçe sayma ve aniden gelen çevrenizdeki eşyalardan herhangi birini çalma isteği kleptomani olarak bilinir. Kolayca parasını ödeyebileceğiniz bir şey olsa bile bu dürtüyü engelleyemiyorsanız, bu demans(bunama) belirtisi olabilir. Özellikle yaşlı akrabalarımıza ve yakınlarımıza karşı daha dikkatli olmalıyız.
Görmeniz gereken doktor: Terapist, nörolog, psikiyatrist

Tırnaklarınızda Değişiklik,

Tırnaklarınızda kalınlaşma ve genişleme gibi şekil değişiklikleri fark ettiyseniz, bu kalp problemlerine işaret edebilir. Parmak çomaklaşması kendi başına bir hastalık değildir, altta yatan daha tehlikeli bir durumun habercisidir. Tam bir vücut kontrolünden geçmenizi tavsiye ederiz.
Görmeniz gereken doktor: Terapist, kardiyolog

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu