SAĞLIK

TİROİD KANSERİNİN HİÇ BİLİNMEYEN BELİRTİLERİ

Aklınızda Bulunsun!

Eğer boynunuzda elinize gelen şişlikler varsa dikkat!

Her nodülün kanser olmadığını belirten Endokrin Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Erbil tiroid kanserini, belirtilerini ve tedavisini anlatıyor.

Tiroid kanserleri endokrin kanserler içerisinde en sık görülen kanser türüdür. Genellikle boyunda bir kitle şeklinde ya da tiroid nodülleri içerisinde gelişir. Diğer organlarda görülen kanser türleri gibi değildir. İyi seyirli ve tedaviyle tamamen kurtulma oranı yüksek bir kanser türüdür.

Tiroid kanserleri içerisinde papiller tiroid kanseri %80 oranında görülür. Diğerleri ise foliküler kanser ve medüller kanser türleridir. Kadınlarda tiroid nodülü görülme sıklığı fazla olduğu için, tiroid kanseri de erkeklere kıyasla daha sık görülür. Ayrıca her yaşta görülebilen ve sıklığı giderek artan bir hastalıktır.”

Tiroid kanserinde hastaların %60’ında hiçbir şikâyet ve belirti olmaz

“Boyunda ele gelen şişlik (kitle), mevcut olan tiroid nodülünün büyümesi, boyunda sert nodül ele gelmesi, boyunda lenf bezlerinde büyüme, ses kısıklığı tiroid kanserinin belirtileri arasındadır.

Elle muayeneden sonra tiroid nodülü incelemesinde altın standart tetkik ultrasonografidir. Ancak kesin kanser tanısı iğne biyopsisi ile koyulur.”

Tiroid kanseri tedavisi ameliyattır, yani cerrahi tedavidir

“Tüm tiroid kanserlerinde “total tiroidektomi” ameliyatı ile her iki lobdaki tiroid bezi çıkarılır. Eğer lenf bezlerine sıçrama varsa “lenf diseksiyonu” ameliyatı ile bu bölgedeki lenf bezleri de çıkarılır.

Tiroid ameliyatları sırasında sesimizin çıkmasını sağlayan rekürren sinirler korunur. Bu sinirlerin bulunması ve korunmasına yardımcı olan cihazlar kullanılabilir. Sinir monitörizasyonu adı verilen cihazların kullanımı hasta güvenliğini arttırmak içindir.”

Ameliyat sonrası oluşan ses kısıklığı zamanla düzelir

Endokrin Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Erbil “Endokrin cerrahisi yani tiroid ameliyatlarında tüm önlemlere karşın %1’in altında ameliyat bölgesindeki ödeme bağlı geçici ses kısıklığı görülebilir.

Bu ses kısıklığı %95 oranında geçicidir. Ortalama 1 ila 6 ay arasında normale döner. Ses kısıklığının nedeni bölgedeki ödemin, siniri sıkıştırmasına bağlıdır.”

Ameliyatın ardından kalsiyum desteği verilebilir

“Tiroid ameliyatlarında paratiroid bezlerinin de korunması gerekir. Çünkü paratiroid bezler vücudun kalsiyum dengesini sağlar. Ameliyat esnasında hasar görmesi durumunda geçici olarak kalsiyum düşüklüğü yaşanabilir. Bu nedenle hastalarımızın ameliyatın ardından kalsiyum tablet kullanmaları gerekebilir.”

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu