SAĞLIK

Tiroid Bozukluğunu İşaret Eden 14 Belirti

Tiroid bozukluğu düşündüğünüzden daha sık rastlanan bir durumdur.Genellikle kadınlar arasında görülür. Belirtileri açıkça fark edemeyebilirsiniz. Ancak, tiroid bozukluğunun belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Bu yazımızda tiroid bozukluğunun en yaygın belirtilerini ele alacağız.

Tiroid bezi hakkında bilmeniz gerekenler:

Tiroid köprücüğünüzün altında yer alan ve iki önemli hormonu (T3 ve T4) salgılayan küçük bir bezdir. Bu iki hormon:

  • Büyümeyi
  • Gelişmeyi
  • Metabolizmayı
  • Vücut ısısını
  • Kalp atışını
  • Tansiyonu düzenler.

Eğer tiroid bezi olması gereken şekilde çalışmıyorsa,

  • Hipertiroidizm: vücudun normalden fazla hormon üretmesi durumudur.
  • Hipotiroidizm: vücudun yeteri miktarda hormon üretememesi durumudur.

İki durum da bağışıklık sisteminin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu da tiroidin içindeki antikorların bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasını engellediği anlamına gelir.

Tiroid düzgün çalışmadığını gösteren belirtiler:

Vücudunuz size verdiği işaretlere dikkat edin böylece tiroid bozukluğu ile ilgili problemleri en kısa zamanda çözebilirsiniz.

Üzüntü ve depresyon:

İnsanın ruh hali tiroid bozukluğundan etkilenebilir. Bu çeşit bir depresyon nedensiz bir şekilde kendini gösterir. Tiroid bezi az miktarda hormon salgıladığında serotonin seviyesi düşer ve ruh halinizi kötü etkiler. Öte yandan, eğer tiroid bezi fazla hormon salgılıyorsa sürekli hareketli ve heyecanlı hissedebilirsiniz.

Kiloda değişiklikler:

Eğer spor yapıyor ve sağlıklı besleniyor yine de kilo veremiyorsanız, tiroid bozukluğunuz olabilir. Aynı şekilde ne kadar yerseniz yiyin, kilo alamıyorsanız aynı sebepten olabilir. Metabolik değişiklikler bu dengesizliklerle yakından ilişkilidir.

Kabızlık:

Sık sık sebze ve lifli besinler tüketip tuvalete çıkamıyorsanız, tiroid beziniz düzgün çalışmıyor olabilir. Şişme ve bağırsak ağrısına sebep olan sürekli bir kabızlıktan muzdaripseniz en yakın zamanda bir doktora görünün.

Uyku bozukluğu:

Uyuyamıyorsanız ya da gecenin ortasında sebepsiz yere uyanıyorsanız, sorun tiroid bezinizde olabilir. Uyuyamama, kabus ve uykusuzluk düzgün çalışmayan tiroid bezinin sonuçlarıdır. Tiroid bozukluğu aynı şekilde sürekli uyku ihtiyacı ve uyanamama gibi belirtilerle de kendini gösterebilir. Düzgün çalışmayan tiroid bezi, vücudun fonksiyonlarını yavaşlatır.

Eklem ağrısı

Bu belirti diğer hastalıklarla ve çok fazla spor yapmak ya da ağır kaldırmak gibi nedenlerle alakalı olabilir. Düzgün çalışmayan tiroid bezi, özellikle kollar ve bacaklar olmak üzere eklemlerde ağrıya sebep olabilir. Önlem alınmazsa bu rahatsızlık fibromiyalji sendromuna dönüşebilir.

Kuru cilt:

Nemlendirici kremlere, losyonlara ve yağlara rağmen cildiniz hala kuru ve pul pul mu? Bu belirtiye daha çok bacaklarda ve yüzde rastlanır. Koltuk altı ve kafa derisi de kuru olabilir. Çoğu durumdan gerekenden daha az terlemeden kaynaklanır.

Yüksek Kolestrol:

Az yağlı ve dengeli besleniyorsanız, kanınızda yüksek kolestrol çıkması pek olası değildir. Eğer bir insanın hipotiroidizmi varsa metabolizma yavaşlar ve düzgün bir şekilde yağ yakamaz. Bu yüzden kolestrol ve trigliserin seviyesi yükselir.

Libido eksikliği:

Cinsel ilişkiye olan ilgisizlik tiroid bezlerinden kaynaklanıyor olabilir. Kötü ruh hali, kilo alma ve eklem ağrıları da libidonuzu azaltır.

Boyun ağrısı:

Boynunuzu hareket ettirmek düzgün bir şekilde yutmanızı zorlaştıracak baskı oluşturur. Horlamak tiroid bozukluğunun bir başka belirtisidir. Çünkü tiroid bezinin büyümesi soluk borusuna baskı uygular.

Kas ağrısı:

Kullanılmayan kasları esnetmek bir kabusa dönüşebilir. Günlerce süren kas ağrısından şikayet edebilirsiniz. Eğer vücudunuzun bazı bölümleri uyuşuyorsa, bir doktora görünmelisiniz.

Saç dökülmesi:

Tiroid bozukluğu sonucu kafa derisinin kuruması ve metabolizmadaki değişiklikler saçlarınızın dökülmesine sebep olabilir. Sabahları kalktığınızda yastığınızda ya da tarağınızda bir kaç tel saç görmeniz normaldir. Ancak, saçınıza dokunduğunuzda bir tutam saç elinizde kalıyorsa bu anormal bir durumdur. Kafa derisinin yanında kaşlar da bu durumdan etkilenebilir. Bacak, koltuk altı ve genital bölgedeki tüyler de azalır ve ince ve seyrek bir şekilde çıkmaya başlar.

Çarpıntı:

Çarpıntı, kalp çok hızlı atmaya başladığında olur ve yatarken bile fark edebilirsiniz. Eğer boynunuzda ya da bileğinizde küçük çarpıntılar hissediyorsanız muayene olmanızda fayda var. Tiroid beziniz çok fazla hormon salgılıyor olabilir.

Yüksek tansiyon:

Yüksek tansiyon birçok farklı sebepten kaynaklanıyor olabilir. Bu sebeple doktorlar ilk olarak tiroide bakmazlar. İlaç almanıza ve sağlıklı beslenmenize rağmen tansiyonunuz hala yüksekse tiroid bezinizi kontrol ettirmelisiniz.

İştahta düzensizlik:

Eskiden çok fazla yemek yemek alışık olmayabilirsiniz ama şimdi 30 dakikan fazla aç kalamıyor olabilirsiniz ya da özellikle bir yiyeceği (yağlı, tatlı, tuzlu vs) canınız çok istiyor olabilir. Tam tersi de olabilir. Eskiden günde 4 öğün yemeye alışıkken şimdi sadece 2 öğün yiyor olabilirsiniz. Tüm bu değişiklikler tiroid bozukluğundan kaynaklanıyor olabilir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu