SAĞLIK

BACAKTAKİ SİYATİK AĞRISINI GEÇİREN 2 HAREKET

Ne yazık ki sürekli aynı yaşta kalamıyoruz. Yaşlandıkça sırt ve bel kaslarımız bizi yarı yolda bırakıyor ve dayanılmaz ağrılara sebep olabiliyor. Tüm yükün omuriliğinize binmesi de farklı sorunlar çıkartıyor ve hayatınızdan aldığınız keyfi düşürüyor.

Özellikle sinirlerinizin sıkışmasıyla ortaya çıkan bu ağrının sebeplerinden bazıları, disk kayması veya bel fıtığı olarak karşımıza çıkıyor. Siyatik siniri belin alt bölümünden başlar ve ayak parmaklarına kadar devam eder. Ağrısı, sinirin geçtiği her bölgede ortaya çıkabilir. Bel fıtığından kaynaklanan siyatik ağrısı için: Karnınızın üzerine yatın ve ellerinizle üst vücudunuzu yerden kaldırın. Kalçanızı yerden kaldırmamaya özen gösterin.

Ağrı hissettiğinizde eğer bıçak gibi saplanmıyorsa, bozmayın ve devam edin fakat ilk başlarda denerken vücudunuz alışık olmadığı egzersizlere sert tepkiler verebilir. Eğer bel fıtığınız kötü durumdaysa, doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Spinal stenozdan kaynaklanan siyatik ağrısı için: Bu egzersizin temel amacı vücudunuzu esnek hale getirmektir. Sırtüstü uzanıyoruz ve dizleri göğse kadar çekiyoruz. 30 saniye boyunca koruyarak ilk pozisyona dönüyoruz.

6 tekrar yeterli olacaktır. Bir diğer egzersizimiz ise; dizlerimizin üzerine çöküyoruz ve topuklarımızın üzerine oturuyoruz. Bu sırada göğsümüzü indirebildiğimiz kadar aşağı indirerek kollarımızı uzatabildiğimizce ileri uzatıyoruz. 30 saniye koruyoruz ve 6 tekrar yapıyoruz. Dejeneratif Diskten kaynaklanan siyatik ağrısı için: Bu problemden kaynaklanan ağrılar için uygulanacak egzersizler bir yardımcı gerektiriyor ve doğru yapılmadığında hiçbir fayda sağlamıyor.

Ayrıca dejeneratif diskten kaynaklanan tüm sorunlar doktorunuz tarafından yakından incelenmelidir. Program kolay egzersizlerle başlayıp vücudunuzu yavaş yavaş zorluyor ve geliştiriyor. Bu sayede baskıya alışan vücudunuz daha az ağrı hissediyor.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu