SAĞLIK

Şekerli Su İçmek Nelere İyi Gelir ve Vücudumuzda Nasıl Etkileri Olur

Karbonhidratların dayanıklılığımızı ve atletik performansımızı arttırdığı kanıtlanmıştır. Bu yüzden spor salonlarında veya spor mağazalarında tüketilmeye hazır birçok çeşit enerji içeceği ve yiyeceği vardır. Peki bu enerji içeceklerinin yerine yalnızca şekerli su içersek ne olur? Okuyacağınız bu yazı yalnızca şekerli suyun vücudumuzda yarattığı şaşırtıcı etkileri gözler önüne seriyor. Amerikanın sağlık ve hizmet bakanlığının söylediğine göre, günlük şeker ihtiyacımızın %33 ünü alkolsüz içeceklerden ve %10 unu içtiğimiz meyve sularından alıyoruz. Ne yazık ki bunlar her zaman vücudumuz için en iyi tercih olmayabilir.

Şekerli Su Vücudumuza Hızlı Enerji Verir

Birçok insan çok şeker tüketmenin zararlı olduğuna inanır. Bu doğrudur. Ancak diyetisyenlerin söylediğine göre aşağı yukarı %10 kalori günlük şeker alımından sağlıyoruz ve bu vücudumuz tarafından hızlı enerjiye ihtiyaç olduğunda kullanılıyor. Şekeli su içtiğimizde vücudumuz şeker moleküllerini emerek kan dolaşımına katar ve hücrelerimiz tarafından enerjiye dönüştürür. Marketlerden aldığımız, evlerimizde ve kafelerde bulunan şeker vücudumuz tarafından en kolay sindirilen ve en çabuk enerjiye dönüştürülen şeker türüdür. Araştırmalar gösteriyor ki yalnızca şekerli su içmek marketlerde satılan şekerli içecekleri tüketmekten daha iyidir.

Şekerli Su Nasıl Hazırlanır?

Şekerli su evimizdeki şekeri bir bardak suyla karıştırarak kolayca yapılabilir. Fakat evimizde kullandığımız şeker satılan şekerli içeceklerdeki şekerden farklıdır. Evlerimizde kullandığımız şeker sakkaroz içerirken diğer içeceklerdeki şeker glikoz, früktoz, mısır şurubu gibi şeyler ve daha fazlasını içerir. Sakkaroz iki şeker molekülünden oluşur; bunlar glikoz ve früktozdur. İngilterede yapılan yeni çalışmalar vücudumuzun sakkaroz u diğer şeker türlerinden daha etkili ve faydalı şekilde kullandığını söylemektedir.

Neden Şekerli Su Diğer Şekerli İçeceklerden Daha İyidir?

Meyve sularının, enerji içeceklerinin veya vitaminli içeceklerin şekerli suyla aynı içerikleri içerdiğini düşünürüz ama bu doğru değildir. Şekerli su ve diğer şekerli içecekler arasında birçok fark vardır. Marketten aldığımız tatlandırılmış içeceklerde ayrıca kafein, tatlandırıcılar ve renklendiriciler de bulunur. Ayrıca marketlerde satılan tatlandırılmış içecekler, özellikle de enerji içecekleri evde yapabileceğimiz şekerli sudan çok daha pahalıdır. Glikozla karıştırılmış enerji meyve içecekleri aslında midemize zarar verebilir ve ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Oysaki sadece şekerli su bedenimiz tarafından kolayca sindirilir.

Neden Atletler Şekerli Suyu Tercih Eder?

Şekerli su tüketmek herkes için faydalıdır. Özellikle de düzenli spor yapanlar ve profesyonel olarak sporla ilgilenenler için. Bütün karbonhidratlardan enerji depolanır fakat önemli olan nereden enerji depoladığımızdır spor egzersizleri sırasında. Birçok sporcu içeceği glukozun farklı şekillerini içerir ve bu aslında bağırsaklarda rahatsızlık yaratabilir. Bilim insanları enerji içeceklerini içen sporculardansa yalnızca şekerli su içen sporcuların daha kolay daha başarılı hedeflerine ulaştığını kanıtlamıştır. Yani eğer maraton koşmaya hazırlanıyorsanız ya da yalnızca kendinizi daha iyi hissetmek istiyorsanız marketlerde satılan içecekleri almak yerine kendiniz yapabileceğiniz basit şekerli suyu içebilirsiniz.

Şekerli Su İçmenin En İyi Zamanı Nedir?

Sağlığımız için ya da gerekli olduğu için karbonhidrat alımının dışında birçok sebebi olabilir. Spor öncesi, spor sırasında ve spordan sonra alabiliriz. Yoğun sporlar sırasında şekerli su tüketebiliriz; örneğin dağ tırmanışı, dağ yürüyüşü ya da bisiklet sürerken gibi. Öğünleriniz arasında uzun zaman bıraktıysanız şekerli su içebilirsiniz ve ne zaman enerjiye ihtiyacınız olursa midenizi şiş hissetmeden hızlı bir şekilde enerjiye sahip olabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Şekerli Su Alımı

Şekerli su da bütün tatlılar gibi ölçülü bir şekilde kullanılmalıdır. Örneğin bisiklet sürerken 1 saatte bir, 7 yemek kaşığı şekeri; 1 yemek kaşığı şekere 1 buçuk yemek kaşığı su koyarak hazırlayıp içebilirsiniz. Daha basit sporlarda şekerin miktarını azaltabilirsiniz. Spor yapmıyorsanız yalnızca gün içerisinde fazladan enerjiye ihtiyacınız varsa 2 yemek kaşığı şekeri geçmeyiniz.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu