SAĞLIK

Şeker Hastalığına İyi Gelen11 Bitkisel Çözüm..

Sağlıklı bir diyet, egzersiz ve bazı ilaçlar diyabetin önlenmesinin ve tedavisinin temel taşlarıdır.

Bununla birlikte, bazı şifalı bitkiler ve takviyeler potansiyel fayda sağlarlar.

Burada sıralayacağımız bitkilerin çoğu kan şekerini düşürmek, kan lipitlerini ve insülin duyarlılığını arttırmak da dahil olmak üzere anti-diyabetik özelliklere sahip oldukları göreceğiz.

İşte şeker hastaları için en umut verici otlar ve takviyeler listemiz:

1. Zerdeçal

Zerdeçal, bitkiye sarı rengi veren curry (köri) bileşiği içeren bir bitkidir. Bu bileşik, anti-diyabetik etkiler de dahil olmak üzere çeşitli tıbbi özelliklere sahip kurkumin adı verilen bir bileşen içerir.

Çalışmalar, kurkumin’in kan şekeri seviyelerini düşürme kabiliyetine sahip olduğunu göstermiştir. Yakın tarihli bir çalışmada, günde sadece 300 mg yüksek kalitede kurkumin alan kişilerin kan şekeri düzeylerini yaklaşık % 18 oranında düşürdüğü belirlendi.

200’den fazla gizli şeker hastası için yapılan bir başka araştırmada, 9 ay boyunca hastalara 1.5 gram kurkumin verildi, sonuç olarak, beta-hücre fonksiyonunu iyileştirdi ve çalışma sırasında tip 2 diyabet gelişimini önledi.

Diğer çalışmalar kurkumin’in anti-inflamatuar ve antioksidan etkilerinin kalp rahatsızlığı ve diyabetin diğer komplikasyonları riskini azaltabileceğine dair kanıtlar bulmuştur.

2. Zencefil

Yemeklerde ve bitkisel tedavilerde yaygın kullanılan popüler baharattır.

Diyabetin bazı semptomlarını azaltabilir.

88 katılımcının yapıldığı bir çalışmada, sekiz hafta boyunca her gün 3 gram zencefil hastalara verildi, son 2-3 ay boyunca ortalama kan şekeri düzeylerinin bir ölçütü olan açlık kan şekeri ve HbA1c düzeylerini düşürdüğünü belirlendi.

2-3 gram arasında değişen dozlarda yapılan diğer bazı çalışmalar benzer etkileri keşfedilmiştir.

Zencefil ayrıca anti-inflamatuar ve antioksidan etkilere sahip görünmektedir.

Ayrıca, çalışmalar, zencefil takviyelerinin, göz hasarı gibi komplikasyonlara yol açabilen inflamasyon belirtilerini azaltabileceği düşünülmektedir.

Aynı zamanda zencefilde bulunan aktif bileşiklerin, yüksek kan şekerinin neden olduğu proteinlerdeki değişiklikleri önlemeye yardımcı olabileceğini düşünülmektedir. Bu değişiklikler, hücrelere, sinirlere ve kan damarlarına zarar verebilir.

3. Tarçın

Tarçın diyabet için iyi bilinen bir takviyedir.

Bununla birlikte, bazı araştırmalar ise tersini iddia etmektedirler.

Çoğu laboratuar araştırması tarçının insülin direncini arttırmasına, yemekten sonra glikoz emilimini düşürmesine ve iltihap ile savaşmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir. Fakat bilim insanları konuyla ilgili daha fazla araştırma sonucuna ihtiyaç duyulduğunu belirtirler.

Bazı çalışmalar açlık kan şekeri, genel kolesterol, “kötü” LDL kolestrol ve “iyi” HDL kolesterol düzeylerinde iyileşme sağladığını ortaya koyarken, bazı çalışmalar ise bunların hiçbirine faydası olmadığını iddia etmektedirler.

Bununla birlikte, çoğu çalışma, açlık ve ortalama kan şekeri düzeylerinde iyileşme gösterdi.

Tarçın hakkında bilimsel araştırmaların iki farklı sonuç vermelerini diğer bir nedeni ise iki tarçın türü Seylan ve Cassia’nın farklı etkileri olmasıdır.

Bazı araştırmalar, Cassia tarçınının kan şekeri seviyelerini düşürmede daha etkili olabileceğini ve insanların üzerinde yapılan araştırmaların çoğunda Cassia tarçın kullandığını belirtilmektedir.

Bununla birlikte, Cassia tarçın, aşırı miktarda alınırsa karaciğer hasarına yol açabilecek yüksek miktarda kumarin içerir. Mevcut çalışmalar bunu kesin ispatlamamış olsa da bu yönde kanaat vardır.

Bu nedenle tarçın takviye olarak kullanılıyorsa, Seylan tarçını daha güvenli bir seçenektir.

4. Soğan

Soğan’ın kan şekerini düşürme kabiliyeti hayvanlar üzerinde denenmiştir.

Ne yazık ki, insanlarda bu etkileri araştıran sadece birkaç çalışma var. Bununla birlikte, sonuçlar umut vericidir.

Tip 1 ve tip 2 diyabetlilerde yapılan bir çalışmada, 100 gram çiğ kızarmış soğanın sadece şeker içeren bir yemekle tüketildiğinde her iki hastada da yüksek kan şekerinde belirgin bir düşüşe neden olduğu belirlendi.

Yakın zamanda yapılan diğer bir çalışma ise, yemekle soğan tüketmenin bir yemekten sonra kan şekerinin düşmesine yardımcı olabileceğini belirlenmiştir.

Her ne kadar daha fazla bilimsel kanıta ihtiyaç olsa da var olan çalışmalar, soğanın kan şekerini düşürdüğü yönünde.

5. Çörek Otu

Çörek otunun alternatif tıpta tedavi amaçlı yaygın şekilde kullanıldığını bilmeyen yoktur.

Birçok bilimsel araştırmada hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, çörek otunun iltihaplanma ile mücadele, kan lipitlerini düşürme, bakteri ile mücadele etme kalp ve karaciğer hastalıklarıyla mücadele etme kabiliyetin olduğunu ortaya koymaktadır.

Benzer çalışmalar, Çörek otunun şeker hastalığının belirli komplikasyonlarına karşı koruyucu olabileceğini ortaya koydu.

Yakın geçmişte insanlar üzerinde yapılan bir çalışmada çörek otunun deney yapılan insanlarının çoğunda açlık kan şekeri ve HbA1c’yi önemli ölçüde düşürdüğü belirlendi.

Diğer bazı çalışmalar, çörek otunun yüksek kan şekerini düşürme ve diyabetli hastalarda kan lipitlerini iyileştirme kabiliyetine sahip olduğunu ortaya koymaktadır.

Bununla birlikte daha fazla bilimsel çalışmaya ihtiyaç olduğunun altını çizelim.

6. Çemen Otu

Çemen, yemeklerde ve alternatif tıp tarafından hastalıkların tedavisinde yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Şeker hastalarına faydaları hakkında yapılan araştırmalar %100 tutarlılık vermemekle birlikte var olan araştırmalar 2-3 ay boyunca yemek sonrası tüketimde, ortalama kan şekeri (HbA1c) ve kolesterolü önemli ölçüde düşürdüğünü ortaya koymuştur.

Diğer araştırmalar çemen otunun kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olduğunu ortaya koyarken, etkisinin ne kadarının olduğunu tespit edememektedir. Bazı çalışmalar ise çemen otunun kan şekerini yaklaşık 17 mg / dl’ye düşürmesine yardımcı olduğunu belirtir.

Diğer ilginç bir araştırma sonucu ise, çemen otu çiğnemenin uzun vadede şeker hastalığına yakalanma riskini azalttığını ortaya koyar.

Bununla birlikte, mide bulantısı gibi bazı yan etkileri vardır.

7. Aloe Vera

Aloe veranın sağlığa faydaları arasında en iyi bilineni şüphesiz güneş yanıklarından kaynaklanan ağrıları geçirmesidir.

Bununla birlikte, şuanda diyabete faydalarını konu alan birçok bilimsel araştırma devam etmektedir.

Yapılan çalışmalar açlık kan şekerini önemli ölçüde azaltabileceğini göstermektedir.

Bir çalışma, aloe veranın, kan şekeri ölçütü olan HbA1c’yi % 1.05 oranında düşürdüğünü ve bunun da umut verici olduğunu ortaya koydu.

Diğer incelemeler de aynı etkileri belirledi.

Bununla birlikte, bu potansiyel yararları yanında aleo vera tüketiminin bazı yan etkileri olabileceğine dair araştırma sonuçlarının da olduğunu belirtelim.

8. Berberin

Berberin, bitkilerden elde edilen bir takviyedir. Anti-diyabetik etkileri nedeniyle uzun zamandır araştırılmaktadır.

Çeşitli mekanizmalar sayesinde, berberin kan lipid düzeylerini, düşük inflamasyonu ve düşük kan şekerini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

36 hastayı içeren üç aylık bir çalışmada, berberin takviyeleri, kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olan bir diyabet ilacı olan metformin kadar etkili olduğu belirlendi.

Araştırmada berberin, HbA1c’yi % 9.47’den % 7.48’e düşürdü. İlginç bir şekilde, diyabetliler için % 7,0’dan azı iyi ve% 6,0’dan daha azı normal kabul edilir. Açlık kan şekerini % 36, yemek sonrası kan şekerini % 44 azalttı.

Ne yazık ki, yapılan bu çalışmalarda, hastaların % 34,5 ‘ünde ishali, gaz verme ve karın ağrısı gibi yan etkilere neden oldu.

9. Yaban Mersini

Vaccinium ailesinden gelen yaban mersini diyabet semptomlarıyla mücadelede yardımcı olabilir.

Araştırmalar yaban mersinin tip 2 diyabet gelişme riskini azalttığını göstermiştir.

Birçok laboratuvar ve hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, Vaccinium ailesindeki çileklerin ve yapraklarının kan şekerini düşürmeye ve iltihaplanma ve oksidatif hasara karşı direnç gösteren özelliklere sahip olduğunu belirlemiştir.

İnsanlarda yapılan birkaç çalışma da umut verici sonuçlar vermektedir.

Bir çalışmada, günde üç kez iki ay boyunca yaban mersini takviyesi alımının kan şekerin % 16,3, yemek sonrası kan şekerini % 13.5 ve HbA1c’nin de % 7.3 oranında düştüğü tespit edildi.

Başka bir araştırma, yaban mersini takviyelerinin yemek sonrası kan şekerini önemli ölçüde düşürdüğünü ortaya koydu.

Ayrıca, altı hafta boyunca günde bir bardak yaban mersini suyu içmenin, predediabetli kişilerde insülin duyarlılığını iyileştirdiği belirlendi.

10. Krom

Diyabet için krom takviyeleri tartışmalıdır.

Bazı çalışmalar hiçbir etkinin olmadığı sonucuna varsa da, birkaç çalışma kan şekerini düşürme kabiliyetini ortaya koymaktadır.

Ne yazık ki, insanlarda yapılan çalışmaların çoğu yetersiz veya eksik yapılmıştır.

Krom, diyabetlilerde kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir, ancak etkinliğini doğrulamak ve uygun formu ve dozu belirlemek için daha yüksek kaliteli çalışmalara ihtiyaç vardır.

11. Magnezyum

Araştırmacılar son zamanlarda magnezyumun şeker hastalığında rol oynayabileceğini gösterdi.

Yüksek insülin düzeylerinin kanda magnezyum seviyelerinin düşmesine neden olabileceği bilinmesine rağmen bu, magnezyum ile takviye edilmesinin yararlı olduğu anlamına gelmez.

Bununla birlikte, 600.000’in üzerinde katılımcıyı içeren bir deneyde, diyetlerinde en fazla magnezyum tüketen kişilerin diyabet gelişme riskinin, en az magnezyum tüketenlere göre % 17 daha düşük olduğu belirlendi.

Aynı çalışma, günde 200 mg’lık magnezyumun alımının diyabet riski % 13’e kadar azaldığını ortaya koydu.

Bu çalışma tek başına magnezyum takviyesinin şeker hastalığına direkt olumlu etki yapacağı anlamına gelmez. Ancak diyetinizde yeterli miktarda magnezyum almanın önemini göstermektedir.

Ayrıca, magnezyum takviyelerinin etkilerini inceleyen bazı araştırma sonuçları şöyledir;

Magnezyumun şeker hastalığı riski altındaki insanlarda açlık kan şekeri düzeylerini düşürmesine yardımcı olabileceğini ve şeker hastalarında ortalama kan şekeri markeri HbA1c’yi düşürmeye yardımcı olabileceği belirlenmiştir.

Bununla birlikte, magnezyum takviyelerinin diyabet riski taşıyan veya diyabet riski altında olan tüm insanlar için yararlı olup olmadığı net değildir. İlk etapta yeterli miktarda magnezyum alamayanlar için yararlı olabilir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu