PÜF NOKTASI

SAÇ KAŞINTISINA NE İYİ GELİR?

Kaşıntılı bir saç derisi yaygın bir rahatsızlıktır. Kaşıntılı saç derisiyle gelen saç kaşıntısı bir deri durumunun sonucu olabilir veya olmayabilir. Kafa derisindeki kaşıntı herhangi bir kafa derisi rahatsızlığının dışında birçok sorun nedeniyle oluşmuş olabilir. Bazı insanlar bu durumu oldukça utanç verici bulabilmektedir. Toplumsal olarak, bir kişinin durmadan saçlarını ve kafa derisini kaşıması rahatsız edici bulunabilir.

Kaşıntılı kafa derisinin yetişkinler için ortak bir nedeni kepektir. Seboreik dermatit, sedef hastalığı, egzama ve diğer faktörleri içeren bir dizi cilt rahatsızlığından dolayı kepek, kafa derisinden düşebilecek kaşıntılı yağlı ölü cildin karakteristik pullarını oluşturmaktadır. Kafa derisi mantarı, egzama, sedef hastalığı ve diğer nedenleri de içeren çok sayıda kafa derisi rahatsızlığının bir belirtisidir. Kepek de hafif veya aşırı şiddetli olabilir. Hafif vakalarda, bazı basit yaşam tarzı değişiklikleri sorunu ortadan kaldırabilir; öte yandan aşırı durumlarda, bazı tedaviler gerekebilir.

Saç kaşıntısının nedenleri

Kaşıntılı kafa derisinin en yaygın nedeni kepek olarak bilinen seboreik dermatittir. Bebeklerde de görülen bir durumdur. Bu tür dermatit, muhtemelen Sebase veya yağ bezleri nedeniyle kafa derisi ve yüz dâhil olmak üzere bu bölgelerde ortaya çıkabilir. Bezler iltihaplanırsa, şunları yaşayabilirsiniz:

 • Kaşıntı
 • Pullanma
 • Tende kırmızılık
 • Cildinizdeki sarı veya beyaz kabuklanmalar

Doktorlar seboreik dermatitin kesin sebebini bilmese de, bazı potansiyel nedenler şunları içerir:

 • Ciltteki maya büyümesi
 • Mevsimsel değişiklikler
 • Hormonal dalgalanmalar ve stres

Kaşıntılı kafa derisi, basitçe hassas bir kafa derisinin sonucu olabilir. Ancak, aynı zamanda altta yatan bir tıbbi durumun bir belirtisi de olabilir. Örnekler diyabet ve herpes zoster (zona) olabilir.

Ek nedenler şunlardır:

 • Bir ilaca alerjik reaksiyon
 • Anksiyete bozukluğu
 • Yeni bir şampuan sonucu oluşan tahriş
 • Diskoid lupus
 • Baş biti
 • Sık sık ısıya maruz kalma nedeniyle sıcak tarak alopesisi
 • Migren baş ağrısı
 • Kafa derisi sedef hastalığı
 • Yırtıcı alopesi
 • Saçkıran veya tine
 • capitis

Saç kaşıntısının belirtileri

Kaşıntılı kafa derisi yakıcı veya ağrılı hissedilebilir. Saç derinizi kazıma veya kaşınma kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olabilir veya ağrıya neden olabilir. Kafa derisi kaşıntısına eşlik edebilen diğer belirtiler şunlardır:

 • Saçlarda dökülme (kellik)
 • Kuru cilt
 • Tahriş olmuş cilt
 • Düşük dereceli ateş
 • Girintili yaralar
 • Kızarıklık
 • Kafa derisi üzerindeki pullar veya kabuklar
 • Kafa derisi şişmesi
 • Kafa derisi üzerinde yaralar
 • Saç kaşıntısının tedavisi

Kaşıntı en yaygın semptom olmakla birlikte, cilt enfeksiyonları, şişme, kızarıklık, kellik ve hasar görmüş saçlar da kaşıntılı kafa derisinden kaynaklanabilir. Genel tedaviler genellikle antimikrobiyal veya keratolitik tedavi, steroidler ve özel diyet biçimindedir. Bununla birlikte, kaşıntılı kafa derisi için en etkili tedavilerin biri de, pul pul olan cildi temizlemeye yardımcı olan iyi bir şampuan kullanmaktır. Uzun süre kaşınmayı gerçekten durdurmak için, neyin sebep olduğunu öğrenmelisiniz.

Saç kaşıntısı için tedavi yöntemleri

Çay ağacı yağı: Güçlü doğal antifungal, antiinflamatuar ve antibakteriyel özellikleri ile çay ağacı yağı, kaşıntılı kafa derisini tedavi etmek için kullanılabilir. Örneğin çay ağacı yağını çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. Bir bardak bebek şampuanına 10 ila 20 damla çay ağacı yağı ekleyebilir ve kafa derinizin durumunu iyileştirene kadar günlük olarak kullanabilirsiniz.

Limon suyu: Limon suyu antiseptik özelliklerinden dolayı kaşıntılı ve kuru bir kafa derisinin tedavisinde yardımcı olacaktır. Kepekle uğraşırken özellikle yararlıdır. Kafa derisine taze limon suyu iyice uygulayabilirsiniz. Beş dakika bekletin ve sonra saçlarınızı şampuanlayın. Kepek yoksa limon suyunu suyla seyreltin.

Aloe vera: Aloe vera jel yatıştırıcıdır ve saç derinize soğutulur. Antiinflamatuar, antibakteriyel ve mantar önleyici özellikleri, kafa derinizin sağlıklı ve pulsuz olmasını sağlar. Aloe vera ayrıca nemlendirici ve yumuşatıcı özelliklere sahiptir ve saç dökülmesini engeller saçları yumuşatır.

Hindistancevizi yağı: Hindistancevizi yağı, kurutulmuş ve kaşıntılı kafa derisine etkili başka doğal bir çaredir. Antioksidan ve doymuş yağ asitleri ile yüklü olan hindistancevizi yağı nemlendirmek ve yumuşatmak için kafa derisine nüfuz eder; kaşıntı ve iltihaplanmayı azaltır. Hindistancevizi yağı, kafa derisindeki kaşıntının önlenmesine yardımcı olabilecek bazı antibiyotik ve antibakteriyel özellikler de sunar. Yaklaşık 1-2 çorba kaşığı yağı ısıtıp avuç içinizde ovun. Kafa derisine üzerine 5 ila 10 dakika hafifçe masaj yapın. Yıkamadan önce yaklaşık bir saat saçınıza oturmasına izin verin.

Elma sirkesi: Elma sirkesi virüsleri ve mayayı öldüren güçlü bir antiinflamatuar madde olduğu bilinmektedir. Elma sirkesi ve sudan oluşan bir karışım, kaşıntılı kafa derisi için mükemmel bir evde ilaç olabilir. Kafa derisinin berrak su ile durulanması gerekir. Karışım daha sonra yumuşak bir pamukla uygulanmalıdır. Sonrasında da saç şampuanla yıkanmalıdır.

Karbonat ve su: Karbonatın doğal bir çare olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bu tedavi yöntemi için karbonat ve su karışımı yapılmalıdır. Bu karışım kaşıntılı kafa derisine uygulanmalıdır. Kafa derisinde bir süre kalmasına izin verdikten sonra saçlar iyice yıkanmalıdır.

Zeytinyağı: Yaklaşık 1 çorba kaşığı zeytinyağı küçük bir metal kâsede alın ve biraz ısıtın. Çok sıcak olursa soğumasını bekleyin. Parmak uçlarınızı kullanarak yağı direkt olarak kafa derisine uygulayın ve hafifçe 15 dakika boyunca masaj yapın. Sıcak bir havlu alın ve kafanızın etrafına sarın. 10 dakika sonra havluyu çıkarın ancak ertesi sabaha kadar saçınızı yıkamayın. Kaşıntı azalana kadar haftada en az 2-3 defa yapmaya devam edin.

Defne yaprağı: 2 bardak su kaynatın ve 1½ çay kaşığı ezilmiş defne yaprağı ilave edin. Karışımı yarım saat demlemeye bırakın. Sıvıyı süzün ve karışımı kafa derisine masaj yapın. Yarım saat bırakın ve durulayın. Bu çareyi denemeden önce saçlarınızı yıkadığınızdan emin olun.

Soğan suyu: Soğan suyu, saç büyümesine yardımcı olmak için çağlar boyunca kullanılmıştır. Saç köklerini canlandıran uyarıcı maddelerin yanı sıra kafa derisini temizleyen bileşenlere sahip olduğu bilinir. Kepekten kaynaklanan kaşıntılı kafa derisini tedavi etmek için özellikle kullanılır. İnce rendelenmiş bir soğanın suyunu sıkın ve doğrudan kafa derisine uygulayın. Kafa derinizdeki suyu bir saat kadar bekletin, sonra da her zamanki gibi şampuanda bırakın.

Susam yağı: Susam yağı çok besleyici, yağlandırıcı ve iyileştirici özelliklere sahiptir. Nemlendirici özelliği nemi kilitler ve kuruluğu önler. Saç bitinden dolayı kaşıntılı kafa derinize sahipseniz susam yağı da saç bitini uzaklaştırmada yardımcı olur. Susam tohumu yağını hafifçe ısıtın. Bu hafif sıcak yağı kafa derisine uygulayın ve yatmadan önce 10 dakika hafifçe masaj yapın. Başınızı sıcak havluyla sarın ve 10 dakika bekletin ve ardından çıkarın. Ertesi sabah şampuanla saçlarınızı ve kafa derinizi iyice yıkayın. Kaşıntılı kafa derisini önlemek için bu işlemi haftada 2-3 kez yapmaya devam edin.

Okaliptüs yağı: Okaliptüs yağının antiseptik ve antifungal özellikleri, herhangi bir kafa derisi enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olur. Kurumaya, kepeklenmeye ve kaşıntıya neden olabilecek herhangi bir artık birikimi ve tıkanmış gözenekleri önler. Ayrıca hafif sedef hastalığında rahatlamaya yardımcı olur. 3-4 çorba kaşığı beyaz sirke, 1 çay kaşığı okaliptüs yağı ve 4-5 bardak suyu karıştırın. Bu çözeltiyi kullanarak, saç derisini tamamen kaplayacak şekilde iyice yıkayın. Saçları hafif şampuan ve su ile durulayın. Düzenli olarak tekrarlayın.

Argan yağı: Kafa derisine argan yağı uygulayın ve hafifçe birkaç dakika masaj yapın. Bir gece bırakın. Sabahları saçlarınızı durulayabilirsiniz. Argan yağı en az haftada bir kez kullanın. Argan yağı besleyici ve nemlendirme özellikleri saç bakımı uzmanları arasında en sevilen ürünü haline getirmiştir. Ayrıca psoriyaz tedavisinde de kullanılır.

Papatya suyu: Suyu kaynatın ve papatya çiçeklerini ekleyin. Ocağa koyun ve renk değişene kadar karışımın kaynaması için bekleyin. Altını kapatın ve papatya serumunun soğumasına izin verin. Filtre edin ve bu serumu temiz bir sprey şişesine doldurun ve soğutun. Saç derinizde kaşıntılar oluşursa, derhal saçları rahatlatmak için saç derinize püskürtün. Bunu gerektiği gibi kullanın. Papatya, çağlardan beri iltihaplanma ve diğer saç dökülmelerini tedavi etmek için kullanılmıştır ve kaşıntılı saç derilerini de rahatlatmaktadır.

Muz: Eğer muz yemeyi seviyorsanız, bunun bir de kaşıntılı kafa derisini tedavi etmek için kullanılabileceğini bilmekten mutluluk duyacaksınız. Muzlar, kaşıntılı kafa derinizi tedavi edecektir. Muzdaki besleyici ve nemlendirme özellikleri ayrıca kepek ve iltihaplanmayı azaltacaktır. Sadece iki muzu ezin ve onları bir olgunlaşmış avokado ile karıştırın. Bu karışımı saç derinize uygulayın (ve isterseniz saçınıza). Yarım saat bekletin ve ardından iyice yıkayın.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu