KADIN

TÜM KADINLARIN BİLMESİ GEREKİYOR! RAHİM KANSERİ NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir; Kanser hastalığı zorlu tedavi süreçlerinden geçse de geç yapılmış teşhis sonunda olumsuz cevap verebiliyor.

Bu sebeple her hangi bir a normallik veya herhangi bir belirti his edersiniz sakın göz ardı etmeyin. Mutlaka doktorunuza gidin ve şikâyetlerinizi anlatın.

Rahmin iç kısmını kaplayan astar hücrelerden oluşmaktadır. Rahim kanseri ilk olarak bu hücrelerin arasına girerek başlar. Rahim kanserinin bir diğer adı Endometrium olsa da halk arasında bilinen adı rahim kanseridir.

Rahim kanseri belirtileri nelerdir?

Genel olarak 50 yaşını doldurmuş veya 50 yaşının üzerinde olan kadınlarda sıklıkla görülen, buna nazaran 50 yaşından küçük kimselerde nadir olarak görülen bir hastalık çeşididir.

Rahim kanseri belirtileri nelerdir?

Rahim kanserinde tedavi ne kadar erken olursa iyileşme şansı da o kadar erken olur. En yaygın belirtileri sebepsiz ve düzensiz kanamalar olarak bilinmektedir. İlk ve en bilindik belirtisi ise menopoza girmiş bir kadının sebepsiz yere düzensiz kanamalar geçirmesidir. Kanamaların şiddeti kansere ve kişiye göre değişiklik göstermektedir.

Kanama düzensizliklerinin yanı sıra meydana gelen ağrılar da aynı zamanda rahim kanserinin habercisi olabilir. Her düzensiz kanama rahim kanseri belirtisidir, diye bir şey söylemek doğru değildir. Bu yalnızca bir ihtimaldir. Söz konusu kanser gibi illet bir hastalık olunca hiçbir a normallik göz ardı edilmemelidir.

Genellikle menopoza giren kadınlarda görülüyor olsa da menopoza girmeyen kadınlarda da görüldüğü bilinmektedir. Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir Aşağıdaki Belirtiler Sizde Varsa Mutlaka Hekiminize Başvurun! Menopoz sonrası yaşanan vajinal kanamalar en önemli belirtidir. Bu kanamalar, hafif veya ağır kanamalar gibi geniş bir yelpazede görülebilir. V-a-jinadan gelen çok az k-anlı fakat, sulu ve kokulu akıntı

C-i-nsel ilişki sonrası kanama (postkoital kanama) Menopoz dönemine girmemiş kadınlarda adet dönemleri aralarında yaşanan kanamalar nadir de olsa rahim kanserinin belirtisidir. C-i-nsel i-l-işki sonrası ağrı, karında ağrı ve karında rahatsızlık hissi rahim kanseri belirtisi olabilmektedir.

Rahim kanserinin ileri evrelerinde halsizlik, kilo kaybı ve kabızlık gibi diğer belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Aşağıdaki belirtilerden biri veya hepsi görüldüğünde kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız.C-insel ilişki sonrası veya banyo yaptıktan sonra k-anama 7 günden uzun süren k-anama Her 21 günde veya daha sık görülen adet k-ana-ması Menopoza girdikten 1 sene veya daha uzun süre sonra meydana gelen k-ana-malar Karnın alt kısmında ağrılar ve/veya şişlik

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu