SAĞLIK

PROTEİN EKSİKLİĞİ YAŞADIĞINIZA DAİR 8 BELİRTİ

Proteinin vücudumuzun işleyişinde hayati bir rol oynadığı iyi bilinmektedir. Ve eğer protein eksikliğiniz varsa, vücudunuzda bazı problemler ortaya çıkacaktır. Yapılan bir araştırmaya göre dünya çapında yaklaşık 1 milyar insan protein eksikliği problemi yaşamaktadır. Özellikle Orta Afrika ve Güney Asya’da: çocukların %30 kadarı yeterli proteini alamamaktadır.

Peki protein eksikliğinizin olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Protein eksikliği yaşadığınız zaman karşılaştığınız problemin ne olduğunu anlayabileceksiniz.

8. İştah artışı

Eğer sürekli aç hissediyorsanız ve yoğun bir iştah artışınız varsa bunun sebebi düşük protein ve yüksek karbonhidrat ve şeker içerikli beslenme alışkanlığınız olabilir. Sorun, sürekli olarak kalori miktarı ile karşılaştırıldığında protein miktarının düşük olduğu yüksek kalorili yiyeceklerle beslenmeniz olabilir.

7. Kas kitlesinde azalma ve eklem ağrıları

Kaslar vücudun en büyük protein rezervuarlarıdır. Kas güçsüzlüğü, ağrı ve kas kitlesindeki kayıp protein eksikliğinin bir göstergesidir. Yapılan bir çalışma, bu durumun genellikle yaşlı insanlarda gözlemlendiğini söylüyor. Protein kas büyümesi ve bakımı için gereklidir.

6. Cilt ve tırnak problemleri

Protein eksikliği tırnaklarınızı zayıf ve kırılgan hale getireceği gibi bazı durumlarda, tırnaklarda beyaz ve kahverengimsi lekelerin oluşmasına neden olabilir. Buna ek olarak, görseldeki gibi, tırnağınızın şeritli bir yapısının oluşmasına neden olabilir.

Aynı zamanda, protein eksikliği cildi de etkileyebilir, çünkü protein hücre yenilenmesini sağlar, yeni hücreler üretir ve ölü olanların yerine geçer. Protein eksikliği yaşadığınız zaman, cildinizin kuru, pul pul ve çatlaklı bir hal aldığını hissedeceksiniz.

5. Saç dökülmesi

Saçlarımızın %90lık bir kısmı keratin olarak bilinen proteinden oluşur. Yeterli miktarda protein ağırlıklı besin almazsanız, saçlarınız incelebilir ve soluklaşabilir. Bu, vücudun kendisini korumak için saç büyümesi gibi temel olmayan şeylere protein kullanmayı bırakması nedeniyle olur.

4. Karaciğer yağlanması

Protein eksikliğinin en sık görülen semptomlarından biri de karaciğer yağlanmasıdır. Eğer protein eksikliği uzun süre tedavi edilmezse, karaciğer yağlanmasına neden olabilir, bu da karaciğerde iltihaplanmaya, karaciğerde yaraların çıkmasına ve potansiyel karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

Bu durum, çok fazla alkol tüketenlerde, obez insanlarda ve hatta çocuklarda yaygın görülen bir durumdur.

3. Kemiklerde kırılma ve çatlakların oluşma riskini artırma

Tıpkı kaslar gibi, düşük protein alımı kemikleri da etkileyebilir. Yeterli proteine sahip olmamak, kemiklerin zayıflamasına yol açarak kemik kırılma ve çatlama riskini artırır. Dr. Axe’ın yapmış olduğu bir konuşmaya göre “Protein, kalsiyum emilimi ve kemik metabolizmasına yardımcı olmak için gereklidir.”

2. Uykusuzluk

Uyumakta zorluk çekiyorsanız veya uyku yoksunluğunuz varsa, muhtemelen bu durum protein eksikliğine bağlı olabilir. Yediğimiz gıdalardan elde edilen proteinler, triptofan için yani, uyuşukluğa neden olan bir amino asit için, yapı taşları görevi görür. Daha iyi bir uyku için yatmadan önce protein açısından zengin yiyecekler yememiz gerekmektedir. Tabii yatmadan hemen önce değil.

1. Bilinç bulanıklığı

Sağlıklı beyin fonksiyonunu desteklemek için uygun protein alımı çok önemlidir. Motivasyon eksikliği, zayıf bellek veya yeni bir şey öğrenmeyle ilgili sorun yaşıyorsanız, bunlar protein eksikliği yaşadığınızın bir işareti olabilir. Yapılan bir çalışmaya göre, dopamin, epinefrin ve serotonin vücudunuzun odaklanmak için ihtiyaç duyduğu nörotransmitterlerdir.

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’na göre, önerilen minimum günlük protein alımı şöyledir; yetişkin erkekler için günde 56 gr., yetişkin kadınlar için günde 46gr., çocuklar için günde yaklaşık 19 gr. ile 34 gr. arasında değişiklik göstermektedir ve bu oran çocukların yaşlarına göre hesaplanmaktadır. Eğer hamile ya da hastaysanız almanız gereken günlük minimum protein değeri değişiklik göstermektedir.

5 1 oy
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu