PÜF NOKTASI

KOYU RENKLİ MOR DUT KARADUT’UN HARİKA FAYDALARI

Karadut Faydaları – Koyu Renkli Mor Dut

Karadut Nedir?

Karadut dutgiller familyasından Asya kıtasına özgü mor koyu renkli bir dut türüdür. Kara Dut Meyvesinin ağaçlarının boyları 10-13 metre kadar uzayabilmektedir. Karadut çoğunlukla kıraç alanlarda ve vahşi bitkilerle birlikte yetişir. Oldukça lezzetli olan karadutun sağlık açısından da bir çok faydası vardır.

Karadut ‘un Faydaları

★ Kara dut C, K ve E vitaminleri ve bakır, demir, magnezyum, mangan, selenyum, çinko ve beta karoten açısından zengindir.

★ Bir çok hastalığa şifa olmasının yanında aynı zamanda antioksidan içeren yapısı sebebiyle cilt sağlığı içinde faydaları çoktur. Bu sebeple karadut kozmetik ürünlerinin vazgeçilmez meyvesidir.

★ Lifli yapısı cildin daha güzel görünmesini sağlar. Düzenli olarak tüketildiğinde cildin esnekliğini artırır. Bu sebeple kara dut yaşlanmayı geciktirici özelliğe sahiptir.

★ İçerisinde bol miktarda bulunan C vitamini sayesinde saç sağlığı içinde çok faydalıdır. Kara dut saça parlaklık ve canlılık kazandırır.

★ Karadut potasyum bakımından zengin bir meyvedir. İçerdiği potasyum sayesinde insülinin sağlıklı seviyede kalmasını sağlar. Bu sayede diyabeti sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olur. Sonuç alabilmek için hafta boyunca tüketilmesi tavsiye edilir.

★ İçerisinde bol miktarda kalsiyum barındırdığından kemik sağlığı açısından faydalıdır. Bu sebeple çocuklar için de oldukça faydalıdır.

★ Kan hücrelerini koruyarak hasarlı kan hücrelerinin tedavisinde yardımcı olur.

★ Kara dut çok yaygın olarak hemoroid tedavisinde kullanılmaktadır. Karadutla hazırlanan hamur hemoroidli bölgeye uygulanır.

★ İçerisinde ellagiç adı verilen ve çok etkili olan bir çeşit antioksidan barındırır. Bu antioksidan sayesinde kanser türlerini önlemede oldukça faydalıdır. Kansere yakalanma riskini azaltır.

★ Karadut sindirim problemlerine karşı oldukça faydalıdır. Mideyi rahatlatarak kabızlığı giderir.

★ Lifli yapısı sebebiyle kilo vermek isteyenlere yardımcı bir besindir.

Karadut Yaprağının Faydası

Karadut ağacının yaprakları yaraların iyileşmesine katkı sağlar.

Yapraklar direkt olarak açık yaraların üzerine uygulanır.

Kara dut yaprağı ishale karşı iyi gelmektedir. İshal durumunda yapraklarının kaynatılarak içilmesi ishali tedavi eder.

Ayrıca karadut yaprağı, sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarını tedavi edici özelliği vardır.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu