PÜF NOKTASI

Kan Grubunuz Kişiliğiniz Hakkında Bilgiler Veriyor! Peki Hangi Grup, Nasıl Bir Kişiliğe Sahip?

Kan grubu ve kişilik özellikleri hakkında zihninizde bir bağlantı kurabiliyor musunuz? Bizce bu iki kavram birbiriyle oldukça alakalılar. Merak ettiğinizi hisseder gibiyiz ve bu yazıyı merakınızı gidermek adına yazmak istedik.

Kişinin kan grubu ile kişilik özellikleri arasında bir bağlantı olup olmadığını ispatlamak için herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Ancak, dünyadaki birçok toplum (kan bağışında bulunabilecekleri ve kanı kabul edebilecekleri kişiler hariç), kan grubunun kişinin hayatında önemli bir rol oynadığını düşünmektedir.

Örneğin, Japonya’da dergiler, insanların gün, hafta veya ay boyunca ne kadar iyi bir ücret alacağını bilmelerini sağlamak için kan tipi burçlar yayınlamaktadır. Dahası o ülkede yaşayan insanlar, iş görüşmesi sürecinde genellikle kan gruplarından da bahsetmek zorunda kalmaktadır. Bu olay, şirketlerin kimin iş için daha uygun olduğunu kanıtlayacakları konusunda daha net bir görüntü elde etmelerine yardımcı olmaktadır.

Bununla alakalı başka bir konu ise, insanların kendileri için daha iyi bir eş bulmaları konusunda kan gruplarından yardım alabilecekleri gerçeğini de meydana çıkarmaktadır. Aşağıda, her kan grubu türünün, insanın kişiliğini nasıl etkilediğine dair kısa açıklamalar verilmiştir. İkili ilişkilerinizde, birbirinizle ne kadar iyi geçinebileceğinizi merak ediyorsanız bu makaleyi okumaya devam edebilirsiniz.

A Tipi (+, -)

Dünya nüfusu içinde daha sık görülen tiplerden biri olan A tipi kan gruplu kişilerin hassas kişilikli ve sosyal yönden aktif kişiler olduğu bilinmektedir. Bu insanlar zeki yönleriyle tanınır ve oldukça mükemmelliyetçidirler. Başkalarının kendilerini rahat hissetmelerini sağlamak için son derece hassastırlar, bu da genellikle onların gerçek hislerini insanlardan saklamalarına neden olur.

Bu durum çevrelerindeki insanlara, çekingen ve utangaç oldukları izlenimini vermektedir. Bu tip kan grubunda olan kişilerin başarılı oldukları bilinir ve hayatlarındaki başarıları kovalamak için her şeyi yaparlar. Bu nedenle, bu tür insanlar tüm gece boyunca, içlerine attıkları stresleri nedeniyle uyku sorunları yaşamaktadırlar.

B Tipi (+, -)

B tipi kanı olan kişilerin iyi dengelenmiş bir hayatları oldukları bilinmektedir. Bu insanların dünyanın en pratik insanı olduğu düşünülmektedir. Liderlik nitelikleriyle tanınırlar ve işlerinde büyük bir hırs sergilerler. Aynı zamanda, bu tip insanların diğer insanlara karşı düşünceli ve duyarlı oldukları bilinir.

Bu kişilerle işbirliği yapmak bazen zor görünebilir çünkü bireysel olma eğilimi ve kişisel hedeflerini ve hırslarını takip etme eğilimindedirler. B tipi kanı olan kişilerin, çoğunlukla hedeflerine ulaşmaya odaklandığı bilinmektedir. Tip B, soğuk insanlar olarak karşımıza çıkabilir çünkü, duyguları değil beyinleri ile daha fazla düşünmeye eğilimlidirler.

AB (+, -)

En az yaygın kan grubu olmasına rağmen, herkes çoğunlukla bu kan grubunun huylarını besler. Bunun nedeni, AB kan grubundaki kişilerin hem A hem de B kan grubunun özelliklerini göstermesidir. Bu insanlar büyüleyici kişilikleriyle tanınır ve kimi zaman diğer insanlar tarafından söndürülürler, bu da her zaman kıskanılan karakter olduklarını kanıtlamaktadır.

AB kan grubu olan kişilerin çok çalışkan ve maneviyat dolu oldukları bilinmektedir. Hayatlarında sıkıcı bir gün yaşamadıkları için her zaman bir şeyleri dört gözle beklemektedirler. AB’ler bir partinin aranan yüzü olarak karşımıza çıkmaktadır çünkü, bir işi çekip çevirme özellikleri vardır ve sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirmektedirler dolayısıyla çok dikkatli davranırlar. Kendi istekleriyle ve karşılık beklemeksizin başkalarına iyilikler sunmaktan hoşlanırlar. Ve tıpkı A kan grubu olan insanlar gibi sosyal ve hassasiyet dolu bir kişiliğe sahiptirler.

O (+, -)

Dünya nüfusunun çoğunluğunu oluşturan bir kan türü olarak karşımıza çıkmaktadır. O kan grubu olan kişiler bağımsız özellikleriyle bilinirler. Dünya nüfusunun % 35’inden fazlasını oluşturan tür O tipi kan türüdür.

ikiye ayrılır: liderler ve yalnızlar. Bu tür lider insanlar kendi kendine yeterlidirler ve diğer insanların tavsiyelerini takdir etseler bile, risk alma pahasına, kendi almış oldukları kararlarla ön plandadırlar. Tip O kanlı insanlar sezgileri için yaşarlar. Bir başka özellik olarak ise, çok kolay vazgeçme eğiliminde oldukları için yalnız kalma olasılıkları yüksektir. Bu tip kişiler, takım görevlerinde iyi performans göstermek zorunda olduklarını düşünürler.

Bu insanlar güçlü kişilikleriyle tanınır, bu da genellikle her olayda onların ilgi odağı olmasına neden olmaktadır. Ancak, cesur doğası genellikle diğer insanlardan izole edilmelerine neden olabilir. Bu kişiler, işlerinde ve görevlerinde istedikleri statüye gelebilmek adına, stres altında iyi performans göstermektedir.

İşte bu kan gruplarının birbirleriyle nasıl geçindikleri sizler için aşağıdaki şekilde kısaca anlatılmaktadır :

  • A türü kan tipine sahip kişilerin, diğer A’lar ve AB’ler ile çok iyi geçindiği gözlenmektedir.
  • Aynı şekilde, B türü kan tipine sahip kişilerin, diğer B’ler ve AB’ler ile çoğunlukla iyi geçinme eğilimi gözlenmektedir.
  • AB türü kan tipine sahip kişilerin, her tip kana sahip kişiler ile kolay anlaşabilme özellikleri ön plandadır.
  • O türü kan tipine sahip kişilerin, diğer O’lar ve AB’ler ile birlikte olma olasılığı daha yüksektir.
0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu