SAĞLIK

Her Ebeveynin Mutlaka Bilmesi Gereken 8 Menenjit Belirtisi

Menenjit, beyin ve omuriliği kapsayan koruyucu zarların iltihaplanması ile bağlantılı bir hastalıktır. Bu hastalığın nedenselliği değişebilir, ancak semptomlar genellikle benzerdir. Çocukların bu hastalığa karşı daha duyarlı oldukları düşünülmektedir. Bu nedenle Drsağlık , ebeveynlere menenjiti bulma yollarını ve hangi belirtilerine dikkat edilmesi gerektiğini sizlere hatırlatıyor.

Ani ateş

Menenjit semptomlarından biri ani başlayan ateştir. Çocuk titremeye başlar ve hep soğuk hissettiğinden şikayet eder. Hastanın sıcaklığı çok hızlı bir şekilde yükselir ve onu düşürmek çoğu zaman çok zordur. Bununla birlikte, bu semptomun diğer birçok hastalığın işareti olması da muhtemeldir, çocuğun durumundaki değişiklikleri gösteren diğer faktörlere dikkat edilmelidir.

Şiddetli başağrısı

Menenjitten kaynaklanan baş ağrısı genellikle dayanılmaz bir baş ağrısıdır. Dahası, ağrı bir hastanın boynunu da etkileyebilir. Yeni doğan bebeklerde Baş Ağrısı önemli bir menenjit belirtisi olabilir.

Çift görme

Menenjitten etkilenen bir kişi görme yeteneğini odaklayamaz; bu yüzden cisimleri çift veya bulanık görebilir.

Karın Ağrısı,bulantı ve kusma

Menenjitten hasta olan bir kişi iştahını kaybeder. Bunu kısmen mide bulantısı ve kusma takip eder.

Parlak ışığa duyarlılık

Menenjittin bir diğer işareti, ışığa duyulan korkudur,çünkü ışık çocuğun gözlerinin sulanmasına, bulantıya neden olur bu da baş ağrısını arttırır.

Kasların Sertliği

Menenjiti olan bir çocuk, özellikle sabit bir konumda kas katı kesilip kalabilir: Kafasını arkaya atmış ve bacakları bükülmüş halde durması şekli olabilir. Boynunu açma girişimleri genellikle başarılı olmaz.

Bacakların açılmaması

Çocuğun başını göğsüne bükmeyi başarsanız bile, bacaklarını uzattığında dizlerini bükemez ve bu pozisyonda dizlerini açılmaları da mümkün değildir. Menenjitte Kernig’in işareti de görülebilir; burada yaklaşık 90 ° kaldırıldıktan sonra bacak tamamen uzatılmaz.

Menenjit Testi

Menenjitte cilt döküntülerinin olması da mümkündür. Bu test ile, menenjite bağlı olmayan döküntüleri tespit etmek çok kolaydır. Boş şeffaf bir cam bardak alın, döküntülere uygulayın ve solgunlaşana kadar cildinize sıkıca bastırın. Eğer lekeler cilt ile birlikte solgunlaşırsa, kişide menenjit yoktur. Döküntü solmazsa, menenjit olabilir tıbbi yardım almalısınız.

Ne Yapmalı?

Menenjit tehlikeli bir hastalıktır, bu nedenle bu semptomlardan herhangi biri tespit edilirse anında bir ambulans çağırmalısınız. Doktor ulaşana kadar odada hasta kişiye dinlendirmeli, sessiz ve soluk ışıkların olduğu bir odaya koymalısınız. Tespit edilen tüm belirtiler hakkında doktoru bilgilendirmelisiniz. Menenjit şüphesi olduğunda hastaneye kaldırmayı reddetmek son derece kötü sonuçlar doğurabilir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu