HABERLER

GECE İNCİR AĞACININ ALTINDA NEDEN DURULMAZ?

İncir ağacının altında durulmaz diye söylerdi hep büyüklerimiz . Özellik geceleri altında geçilmez , altında işenmez gibi bir çok yorum yapılırdır . Küçükken hep merak etmiş ve korkmuştum . . . İncir ağacının altından neden geçilmez ne olur acaba diye . . . İnternette konuyla ilgili yorumları sizler için derledim toparladım . Sizlerde varsa bununla ilgili duyduklarınız yorum olarak yazarsanız iyi olur . . .

Yorum 1 

incir ağaçlarının delikli yapısı çok miktarda yılan bulundurabilmesi sebebiyle ve gecenin bir yarısı kafasına işenen bir yılanın sinir ve stresle yapabileceği hamleler gözönüne alındığında cin çarpmasından daha tehlikeli sonuçlar doğurabilecek olay.

Yorum 2 

Cinlerin sizi rahatsız etmelerine neden olacak hareketler topluğu halk arasında oldukça yaygın bir inanıştır. bunlardan bazıları, yatsı ezanından sonra cin demek, küle işemek, gece tırnak kesmek, gece incir ağacının dibine işemek, gece incir ağacına tırmanmak, isimlerini üstüste telaffuz etmek, yattığınız yatakta ekmek kırıntıları olması, onlara küfür etmek, inanmayıp alay etmek bunlardan en önde gelenleridir.

Yorum3

Evet bunlar bin yılı aşkın zamandır bilinen ve inanılan öğretilerdir, mutlak suretle az ya da çok doğruluk payı vardır çünkü derler ya ateş olmayan yerden duman çıkmaz diye. Demek ki olmuş birşeyler, sınanmış şeyler bunlar…

Yorum4

Ben büyüklerimden Cinlerin inciri çok sevdiklerini, geceleri incir ağaçlarında mutlaka cinler bulunduğunu ve hatta cinlerin incir ağaçlarında düğünler kurduklarını duymuştum. O doğru bir bilgidir. Birçok hikaye ve rivayette vardır. İncir ağacının kökleri yerin dibine doğru indiğinde, cinlerin evlerinin ve yaşam yerlerinin oralar olduğu söylenir. İdrarını yaparsan destursuz sana musallat olma durumları da yüksektir. Bu sadece incir ağacı için değil bir kaç yer içinde öyledir örneğin,

. Banyo da çok durmamak

. Rogar kapaklarının üzerinden geçerken besmele çekilmeli

. Çöplüğün üstünden gecilmemeli, yanından geçerken besmele çekilmeli,

. Boş, terk edilmiş binaların yanından gece vakti çok gecilmemeli ve besmele çekilmeli gibi…

Bu söylediğim yerler ve onlara benzer yerler cinlerin yaşam alanlarıdır. Uzun süre orada bulunmak onları rahatsız eder ve seninle uğraşırlar.

Yorum 5

Alakası yok incir ağacının sütü zehirli olduğu için eskiden insanları uzak tutmak için böyle safsatalar uydurluyormuş

Yorum 6

ilk defa duydum

ne gereksiz bir bilgi

incir ağacına işeyeceğine

tuvalete işemeyi dene

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

5 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Cem
Ziyaretçi
15 Temmuz 2019 10:28

Sehir kısımlarda çok görülmez ama kırsal veya gecekondu tarzı yerlerde daha sakin yerlerde evet çarpılma vaka ları olmuştur şahit olduğumuz çok insan vardır hatta gece sıcak su pis dökülmez destursuz inanmayanlarda yinede bilgi sahibi olsun bunlar yaşanmış şeyler ben şahitim

Sema Nur
Ziyaretçi
16 Temmuz 2019 21:49

Daha 2 gün önce incir agacının altında bir seyler atıstiriyorduk aksam 9- 10 gibiydi belkide 11- 12 ağactan sürekli uzerimize sert bir sekilde incirler düşüyordu çok korkunçtu sanki ağaçta biri vardida bize saldiriyor gibiydi sanirım ben o olaydan sonra buna inandım. Yasayanlar bilir tabiri bu olsa gerek.

Coşkun
Ziyaretçi
21 Nisan 2022 12:02

7. 8 yaşındayken tek başıma hiç alakası yokken incir ağacının altına bir mezar yaptım bilen varsa cidden yorumlar mısınız

Erdem
Ziyaretçi
Yanıtla  Coşkun
18 Eylül 2022 20:09

Kardesim sen incir agacina sakin cikma sanki kendi mezarini yaptin basimdan gecen bir olay eskiden derlerdi incir agacina cikip ta düsen ya ölür yada sakat kalir diye buna gözümle sahit oldum tanidigim biri incirden düstü ve sakat kaldi kendi yakinlatimdan biri düstü oda sakat kaldi demekki söylenenler dogru sen sen ol sakin ola incire cikma git pazardan al Allah muhafaza bir sey olur.

Mutlu
Ziyaretçi
25 Mayıs 2023 21:10

Benim cocukluk arkdasim,akşam üzeri incir ağacı na kurduğu salıncak ipine boynu dolanarak vefat etmişti.işin garibi öncesinde halası da o yaşta o ağaçta düşerek vefat etmişti.Aynı isim, aynı yaş ,aynı ağaçta aynı kader.

Başa dön tuşu