SAĞLIK

EVİMİZDEKİ SESSİZ KATİL: Wİ-Fİ

ETKİSİ 30 YIL SONRA ORTAYA ÇIKACAK.. EVİMİZDEKİ KATİL

Forbes dergisi araştırmasıyla ürküttü: Yavaş Yavaş canımızdan ediyor

Forbes dergisi hayatımızın bir parçası haline gelen kablosuz internet ve cep telefonları konusunda son araştırmayı yayınladı.

Sonuçlar korkutucu çıktı.

Anne-babaların çoğu civa, egzos dumanı, haşere ilaçları gibi zehirli kimyasallardan çocuklarını uzak tutar. Bunun sebebi Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘kansere sebep olan maddeler’ (Class 2B Carcinogens) listesinde yer alan 250 maddeden biri olmalarıdır. Oyda ki aynı listede TV, radyo, mikrodalga fırın, cep telefonu ve kablosuz internet bağlantıları (Wi-Fi) tarafından yayılan radyo ve elektromanyetik dalgalar da (RF/EMF) yer alır ama bu maddeler kadar dikkat çekmez.

Ancak son araştırmalara göre mümkün olduğunda çocukları bu dalgalardan korumamız şart. Bunu söyleyen “Journal of Microscopy and Ultrastructure” dergisinde yayınlanan son bilimsel çalışma…

ETKİSİ 30 YIL SONRA ORTAYA ÇIKACAK

Elektromanyetik dalgalara uzun süre maruz kalan kişilerde; kanser riski artıyor, sperm sayısı düşüyor ve başka hastalıklara da kapı aralanıyor. Maruz kalınan elektromanyetik dalgaların kansere dönüşme süresi 30 yıl ya da daha fazla olarak hesaplanıyor. Bir zamanlar sigara için ‘zararsız’ denip yıllar sonra kanser patlamasıyla bilinçlenme yaşandığı gibi elektromanyetik dalgalar konusunda da bundan 30-40 yıl sonra benzer bir durumun yaşanabileceği belirtiliyor. “Wi-Fi bizi yavaş yavaş öldürüyor mu?” makalesini yazan Mark Gibbs’e göre 50-100 yıl sonra dönüp baktığımızda cep telefonu ve kablosuz internetin nasıl insanlık tarihinin en büyük sağlık krizine sebep olduğuna şaşırabiliriz.

ARAŞTIRMANIN ÇARPICI SONUÇLARI:

  • – Çocukların beyin dokuları yetişkinlere oranla çok daha ince. Bu nedenle elektromanyetik dalgalar çok daha içerilere nüfuz edebiliyor. Bu da beyin dokularını ve hücrelerini olumsuz etkileyebiliyor.
  • – Riskin en yüksek olduğu dönem bebeğin henüz anne karnında olduğu dönem. Hamilelerin evinde Wi-Fi bağlantı kullanılması, cep telefonunun sürekli yakında tutulması kesinlikle önerilmiyor.
  • – Sutyenlerde taşınan cepler göğüs kanseri riski artırıyor.
  • – Cep telefonlarının kılavuzlarında elektromanyetik dalgalara maruz kalmanın tehlikelerinden geniş söz ediliyor .
  • – Kablosuz internet ile çalışan cihazların satışları mutlaka yakından izlenmeli.
  • – Elektromanyetik dalgalara maruz kalma limitleri konusunda uyarı yönetmelikleri 19 yıldır değiştirilmiş değil.

‘OKULLARDAN YASAKLANMALI’

– Cumhuriyet Üni. Teknoloji Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Turan:

“Wi-fi modemler genelde 2 Ghz olarak kullanılıyor. Bu saniyede 2 milyar işlem gücü demek. Bunlar vücudun DNA dengesini bozuyor. Yeni cihazların gücü 5 Ghz’lere kadar çıktı. İnsan vücudu bu manyetik hareketi kaldıramaz. İşte bu yüzden ilk olarak okullardan yasaklanmalı. Bu cihazların asıl zararı DNA hasarı oluşturmalarıdır. Siz büyük veri paylaşımı yapacağım diye insan vücudunun kaldırabileceği değerlerin kat kat üstüne çıkarsanız. ABD başta olmak üzere gelişmiş ülkeler bu tehlikenin farkına vararak okul ve benzeri kurunmlarda kablosuz modem kullanımını yasaklamayua başladılar.”

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu