KADIN

Ev Temizliğin de Pratik Bilgiler, Ev Doğal Yollarla Nasıl Güzel Kokar?

Su Lekesi Çaydanlık: Çaydanlıkta ki çıkmayan lekeler ve su lekeleri için artık üzülmeyin. Çaydanlıklarınız artık pırıl pırıl olacak. Çaydanlığın üzerine krem deterjan döküp poşetle ovalayın.Bildiğiniz market poşeti… Ve durulayın. Çaydanlık yeni alınmış gibi pırıl pırıl olacak.

Parke : Yerde su lekesinden eser kalmasın istiyorsanız eğer bu tam size göre.Temizleme suyunun içine bir miktar sirke koyarak yerleri silin. Sirke yalnızca yerlerde değil evin her bir yerinde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Cam Lekeleri: Pencere camlarınız da pırıl pırıl olsun istiyorsanız temizleme kovanıza kremsiz şampuan koyup silebilirsiniz. Kremsiz şampuan yoksa eğer evde bulunan bir miktar tuz da işinizi görür. Bir tutam tuzu suya ekleyin ve camlarınıx-zı bu suyla silip kurulayın.

Duş Kabini Su Lekeleri: Banyoda oluşan su lekelerini de yarım limon ile ovalayın. İster muslukta,ister aynada,isterseniz de duş kabininde kullanabilirsiniz.Su lekesinden eser kalmayacak. Bunu yaparken çamaşır suyu kullanmayın.

Tencere Yanıkları: Tencereniz yandıysa veya yemek kalıntılarını çıkaramadıysanız panik yapmayın. Tencerenin içine bir miktar su ve bulaşık deterjanı tableti koyup kaynatın. Böylece yanık ve yemek kalıntılarından eser kalmayacak.

Mobilyalarda ki tozlar: Tozlarla başınız dertteyse eğer evin tozunu aldıktan sonra yada tozunu aldığınız esnada vazelinle evin tozunu alıp uzun süre tozlanmamasını sağlayabilirsiniz.

Buzdolabı ve Çöp kutusunda ki Kötü Kokular: 2 ayda bir değiştirmek şartı ile buzdolabı ve çöp kutularına kahve,kahve telvesi veya çay posası koyabilirsiniz. Karbonata da işinize yarayabilir.Çay posanızı kurutup koymalısınız.

Etiket İzleri: Etiketlerin üzerine yağ sürüp çıkarabilirsiniz.Ya da fön makinesi ile ısıtıp çıkarabilirsiniz.

Ütü Temizliği: Ütünüze kıyafetiniz yapışıp yandıysa eğer bununda çözümü var. diş macunuyla ovun ve silin. Artık ütünüz kıyafetlere yapışmayacak.

Perde Temizliği: Perdeleriniz sarardıysa ilk gün ki gibi temiz olmuyorsa eğer makinaya attığınız zaman yumuşatıcı gözüne 2 yemek kaşığı toz şeker atarak yıkayınız. Yada küp şekeri makinanın içine direk atabilirsiniz. Perdeyi atarken bulaşık makinesi tabletini de atmayı unutmayın.

Sararmış Danteller: Beyaz dantellerinizin daha beyaz görünmesini istiyorsanız ütülemeden önce kaynamış süte batırın.Kurutup öyle ütüleyin.

Duvar kağıdı Lekeleri: Duvar kağıdı lekelerinizi silgi ile silerek temizleyebilirsiniz.

Evde ki Kötü Kokular: Evdeki kötü kokular için doğal yöntem bulduk.. Portakal yağı ve vanilyayı kaynatın. Bu koku aynı zamanda ruhu canlandıran,sakinleştiren,içinize huzur ve mutluluk veren bir kokudur. Evinize güzel koku dışında huzur da yayılacaktır.

Vanilyayı halılarınıza dökün daha sonra elektirik süpürgesi ile temizleyin. Böylece elektirik süpürgesinden güzel kokular yayılacak eviniz mis gibi kokacaktır.

Halılarda ki Çıkmayan Lekeler: Halınıza çay mı döküldü? Panik yapmayın. Varsa kolonyağını lekenin üzerine dökün. Ve silin. Yoksa limonla ovalayın. Ya da bulaşık makinesi parlatıcısı ile silebilirsiniz. Bulaşık makinesi parlatıcısını bütün çıkmayan lekelerde kullanabilirsiniz.

İnox Eşyaların Temizliği: Beyaz eşyalarınız gri ise bunları parlak tutmak oldukça zordur. Parlatmak için bebek yağı işinizi görecektir. Daha çok ocak ve damlumbaz da işinize yarar. ve uzun süre tozlanmasını engeller. Parlatacağınız yeri önce silin daha sonra kuruturken bebek yağını döküp kurutun. Böylece parlayacaktır. Veya araba parlatıcı ile silebilirsiniz. İnoxlarda ki kimyasal izleri geçirmeye yardımcıdır.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu