HABERLER

ETTEHİYYATÜ DUASININ SIRRI

Günde 5 vakit kıldığımız namazda defalarca Tahiyyat duasını okuyoruz. Peki anlamını ve sırrını biliyor muyuz? “Ettehiyyatü’nün” güzelliğini anlayın ve her okuduğunuzda üzerine düşünün. Kalbiniz rahatlayacak, huzur bulacaksınız…

Ettehiyyatü’de söylediğimiz kelimelerin sırrı, Peygamberimizin (sav) Allah (cc) ile Miraç’ta selamlaşmasından gelmektedir. Bu güzel hadisede söylenilen sözlerin manasını bilmeliyiz ve güzelliğini anlamılıyız.

Ettehiyyatü’deki muhteşem güzelliği; Ettehiyyatüyü sadece namazlarda değil, teselliye ihtiyacınız olduğu her zaman okuyabilirsiniz. Kendinizi yalnız hissetiğinizde Miraç hadisesini düşünün ve okuyun, dertlerini unutmak ve dertlerinizden kurtulmak istediğinizde okuyun, gece yatarken uyku tutmadığında da okuyabilirisiniz.

Bu tahiyyât, Hz. Muhammed (s.a.s)’in Mirac gecesinde Yüce Allah ile yaptığı selâmlaşmasıdır. Allah ile onun arasındaki mesâfe, iki yay kadar yahut daha az kalınca (en-Necm, 53/9), Allah’a selâmlarını şöyle arzetti:

“Bütün dualar, senâlar, malî ve bedenî ibâdetler, mülk, azamet Allah’a mahsustur.” Yüce Allah şöyle mukâbele etti:

“Ey Peygamber! Selâm sana. Allah’ın rahmet ve bereketi senin üzerine olsun” Hz. Muhammed (s.a.s) şöylece yeniden söz aldı:

“Selâm ve esenlik bize ve Allah’ın salih kullarının üzerine olsun.” (bk. Kurtubî, Tefsir, III, 425; İbn Nüceym, el-Baĥrü’r-râǿiķ, Kahire 1311, I, 342-343); Muhammed Hamidullah, İslâm Peygamberi, İstanbul 1972, 1, 106)

Yukarıda yazılan tahiyyât, Hanefî mezhebine göre okunan şeklidir. Diğer mezhep âlimlerinin çoğu da, tahiyyâtın bu şeklini benimsemişlerdir. (sorularlaislamiyet)

Namazda okuduğumuz şekliyle, manasıyla birlikte yan yana aşağıda verilmiştir. Her cümlenin manasını öğrenmek için okuyabilirsiniz.

Ettehıyyâatü lillahi vessalevâatü vettayibâatü (Her türlü kavli, bedeni ve mali ibadetler Allah’a mahsustur.) esselâmüaleyke eyyühennebiyyü ve rahmetüllâhi ve berakâatühü esselâamü aleynâa ve alâ ıbâadillâhis salihıyn (Ey şânı yüce Peygamber, selam ve Allah’ın rahmetiyle bereketleri senin üzerine olsun ve selam bizlere ve Allah’ın sâlih kulları üzerine olsun.)

Eşhedü ellâa ilâahe illallâah ve eşhedü enne Muhammeden abdühüü ve rasülüh. (Ben şehadet ederim ve yakinen bilirim ki, Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. Ve şehadet ederim ki Hazret-i Muhammed Allah’ın kulu ve Resûlüdür.) Tahiyyat duası tercümesi: sorularlaislamiyet.com PAYLAŞIRSAK HERKES OKUYABİLİR . . .

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu