KADIN

Ekmeğin Hemen Küflenmesini İstemiyorsanız Birde Bu Yöntemi Deneyin..

Dünyamızda yaşayan milyonlarca küçük organizma bulunur. Bu küçük organizmaların sayıları da gün geçtikçe artmaktadır. Ancak içinde bulunan ve kendine geniş bir yer tutan küf mantarları, ekmeklerimize dadanan türdür. Sadece ekmek değil , peynirlerimizin, nemli kıyafetlerimizin başlıca sorunudur ve küflenmesine neden olmaktadır.

Küf oluşumuna neden olan olay ise mantarların kendi besinlerini kendilerinin üretememesi ve bu ihtiyaçlarını karşılamak için buldukları tüm besin maddelerine ve nemli eşyalara saldırması durumudur. Örneğin, dolaplarımızdaki besin maddeleri bir süre sonra kendiliğinden küflenmeye başlar (bu sık başımıza gelen olaydır). Sıradışı bir koku salgılar. Sebebi de mantarların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için besin maddesini içten dışa doğru yemesi durumudur.

İkinci durum ise,mantarların sporla çoğalması ve bunun çok hızlı bir şekilde yapması durumudur. Açacak olursak, bir ekmeği fırından sıcak sıcak almışsınızdır ve poşetin içinde kalmıştır ve terlemeye başlamıştır. Bunu yaparak , tazeliğini korumaya çalışırız . Ama mantarlar sıcak ortamlarda daha hızlı çoğalırlar ve bu da ekmeğinizin daha kısa bir sürede bayatlamasına ve ardından küflenmesine neden olmaktadır. Aslında böyle yaparak daha hızlı küflenmesine neden oluruz.

Ekmeklerin Küflenmemesi için ne yapmalıyız?

1-Ekmeklerin küflenmemesi için yapılması gereken , gün içinde yiyebileceğiniz kadar ekmek almak.

2-Ekmekler buzlukta saklanabilir. Yemek istediğinizde , 45 dk önce çıkarıp tüketebilirsiniz. İlk günkü kadar taze olacaktır.

Gelelim akıllardaki diğer sorulara;

Küflenmiş ekmek yenir mi?

Küflenmiş ekmek çok yoğun oranlarda kanserojen madde taşıdığından , kesinlikle tüketilmemelidir. Nedeni ise milyonlarca mantar ve benzeri canlı tarafından istila edilmiş bir beslenme alanını tüketmiş oluruz. Küflerin pek çoğu mikotoksin (küf zehiri) adı verilen zehirler üretirler.

Zehir yapıları da pişirme ile asla bozulmamaktadır. Hatta öyle sağlam bir yapıya sahiptirler ki 360 derece sıcaklıkta bile bozulmazlar.

Küflü Ekmek Tüketirsek Ne Olur? Sağlığa herhangi bir zararı var mıdır?

Küflü besinlerde bulunan zehirlerden bir defa tatmak , insana ciddi zararlar vermez. Fakat daha fazlası tüketildiğinde ,karaciğerde çeşitli sağlık sorunlarının oluşmasına neden olur. Hatta besinlerden bir kısmı bile küflü ise hemen (tamamını) çöpe atmakta fayda var.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu