HABERLER

Eklem Ağrılarından Kurtulmak için Kanıtlanmış 12 Yöntem

Eklem kaynaklı ağrılar Amerika’daki insanların %20’den fazlasını etkisi altına almış durumda, çünkü sağlığımız yerinde olduğunda kendimize dikkat etmek, sağlıklı beslenmek, düzenli uyumak, spor yapmak gibi gerekli şeyleri zaman kaybı olarak görüyoruz. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki böyle giderse 2040 yılında nüfustaki eklem kireçlenmelerindeki oran %35’lere hatta %40’lara kadar çıkacak ve birçok insanın hayat kalitesi ciddi anlamda düşecek.

Eklem ağrısı, eklemlerin kireçlenmesi veya iltihaplanması sebebiyle meydana gelir ve kayıt edilmiş ilk vaka Milattan Önce 4000 yılına kadar gidiyor. Avrupa’da bulunan en eski mumyanın kemikleri incelendiğinde, o insanın kemik yapılarında kireçlenme olduğunu gösteren işaretlere rastlandı.

Bugün modern tıpta kullandığımız birçok ilaç hala doğada yetişen bitkilerin özlerinden oluşuyor ve tarihin ilk zamanlarında insanların belli bitkileri bu amaçla kullandığını gösteren birçok arkeolojik kanıt da mevcut. Gelin bakalım eski insanlar eklem kireçlenmesi için doğanın hangi mucizelerine başvurmuş?

Hisler Aynası sizlere yüzlerce yıllık eklem kireçlenmesi için kullanılan doğal tedavi yöntemlerini derledi. Artık bu hastalıkla savaşmak sizin için çok daha kolay hale gelecek.

Guggul

Guggul adı verilen yapışkan reçine vari öz mukul ağaçlarından elde edilir ve eklem ağrıları ve kireçlenmeleri için sıklıkla kullanılır. Vücudunuzun iltihaplı dokulardan kurtulmasını hızlandırır ve daha fazla oluşmamasını sağlar. Ayrıca, düzenli kullanımda vücuttaki ödemi azalttığı, ağrıyı hafiflettiği ve dokulardaki sertliği yumuşattığı görülmüştür.

Nasıl Kullanmalıyım?

Çeyrek çay kaşığı guggul özünü yarım çay kaşığı su ile karıştırarak seyreltin ve daha akışkan bir kıvam elde edin. Günde 3 kez her öğünden yarım saat önce tüketin ve mucizelerine şahit olun. Eczanelerde ve hipermarketlere guggul rahatlıkla bulabilirsiniz.

Okaliptüs Yağı

Okaliptüs yağı hem şişlikleri indirmesiyle, hem de ağrı kesici olmasıyla bilinir. Bu sebeple eklem rahatsızlıklarında alternatif bir yöntem olarak kullanılır. Hatta kas sakatlıklarında bile kullanılmaktadır. 2013 yılında Güney Kore’de yürütülen bir araştırma gösteriyor ki sakatlıklar ve hastalıklar doğrultusunda oluşan eklem, kemik ve kas ağrılarında okaliptüs yağı kullanan katılımcılar kullanmayanlara göre hem daha az acı hissetmiş hem de daha hızlı iyileşmişlerdir.

Nasıl Kullanmalıyım?

8 – 10 damla okaliptüs yağı ile aynı miktarda nane yağını karıştırın. 3- 5 çay kaşığı zeytin yağı ekleyin ve ağrıyan bölgenize uygulayın. Düzenli kullanımda oldukça rahatlamış hissedeceksiniz.

Karayılan Otu

Karayılan otu kas spazmlarını engellemek için kullanılır. Aspirinde de bulunan salisilik asit içeriği sayesinde ağrılarınızdan ve kas spazmlarından karayılan otu sayesinde kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Nasıl Kullanmalıyım?

Önerilen doz güne 40 -80 gram arasıdır. Günde 3 kere içtiğiniz çaya veya suya bir iki damla karıştırmanız yeterli olacaktır. Sıvı halde veya kapsül haline satılanları da bulunmaktadır. Özellikle karaciğer sorunlarınız var ise karayılan otu özü size oldukça iyi gelecektir.

Tarçın

Tarçın hepimizin evinde bulunuyor ve önemsiz bir baharatmış gibi gelse de faydaları oldukça fazla. Örnek verecek olursak, vücudunuzdaki ödemlerin oluşmasını engellemekte ve eklem kireçlenmelerinin çözülmesi için tarçın kullanabilirsiniz veya kilo vermeye çalışırken yağ yakım hızınızı tarçın kullanarak arttırabilirsiniz.

Nasıl Kullanmalıyım?

Bir bardak sıcak suya 2 çay kaşığı bal ve birkaç kaşığı tarçın koyun. Bir bardak sabah, bir bardak da gece olmak üzere düzenli olarak tüketin ve faydalarına kendi gözlerinizle şahit olun.

Adi Yonca

Antik zamanlardan beri kullanımımızda olan diğer bitkiler gibi yoncanın da sayısız faydası bulunmaktadır. Özellikle eklem, sırt ağrıları ve kireçlenme sorunlarına birebirdir. İçerdiği vitamin, mineral ve diğer besleyici maddeler kemik gelişiminde ve korunmasına önemli katkılarda bulunarak sağlıklı olmanızı sağlar.

Nasıl Kullanmalıyım?

Kurutarak bitki çayı şeklinde servis edebilirsiniz. Yonca, böğürtlen ve nane yapraklarını kullanarak demleyebilir ve keyfini çıkarabilirsiniz.

Lahana Yaprağı

Halk arasında lahana yaprağı tedavi yöntemi olarak zaten biliniyor. Ödemleri gidermede kullanılan lahana yapraklarını sizde ağrıyan eklemlerinize sararak ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre lahana yaprağı gerçekten işe yarıyor. İki gruba ayrılan katılımcılardan biri düzenli olarak ağrılı eklemlerine lahana yaprağı sararken diğer grup normal ağrı kesicilere devam etti. Lahana yaprağı kullanana grubun ağrılarında önemli ölçüde azalma yaşanırken normal ağrı kesici ilaçlara devam eden grubun şikayetleri devam etti.

Nasıl Kullanmalıyım?

Lahananın sert kabuğunu çıkarın ve altındaki yapraklardan bir adet koparın. Sert bir cisim yardımıyla suyunu çıkarmasını sağlayın ve alüminyum folyoya sarararak fırında 5 dakika kadar ısıtın ancak çok sıcak olmamasına ve tabi ki yanmamasına dikkat edin. Sıcak lahana yapraklarını ağrıyan bölgenize sarın. Sıcaklığı korumak için üzerini kapatabilirsiniz. 1 saat kadar sarılı durduktan sonra çıkartabilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçal özellikle Çinliler ve Hintliler tarafından çok uzun süredir alternatif tıp alanında eklem ağrılarını gidermekte kullanılıyor. 2016 yılında Güney Kore’de yürütülen bir araştırma gösteriyor ki düzenli zerdeçal tüketimi eklem ağrılarını iyileştirerek bireyin eski sağlığına kavuşmasında önemli bir rol oynuyor.

Nasıl Kullanmalıyım?

Zerdeçalı yemeklerinize küçük miktarlarda karıştırarak başlayabilirsiniz. Bir bardak süte bir kaşık zerdeçal koyarak da tüketebilirsiniz. Her gece yatmadan bu karışımı içerek güzel bir uyku çekebilirsiniz.

Karanfil

Aynı zerdeçal gibi karanfilin Çin ve Hint alternatif tıbbında önemli bir yeri var. Eklem ağrılarında sıklıkla kullanıldığı gibi yemeklerden sonra ağız kokusu ve hazımsızlığı gidermek amacıyla da kullanılmaktadır. Ayrıca, hem var olan ödemlerinizi geçirmede etkilidir hem de yeni ödem oluşmasını önler.

Nasıl Kullanmalıyım?

Yemeklerinize ekleyebilir veya çayını demleyip içebilirsiniz. Eğer tadını sevmiyorsanız, kapsül şeklinde eczanelerden satın alabilirsiniz.

Şeytan Pençesi

Şeytan pençesi Güney Afrika’nın çöllerinde yetişir. Meyvesini koruyan pençe şeklindeki kancaları sebebiyle bu adı almıştır. Yüzyıllar boyunca, Kalahari Çölü sakinleri kurumuş şeytan pençesi köklerini ağrılarını geçirmede kullandılar. Neden sizde faydalanmayasınız?

Nasıl Kullanmalıyım?

5 gram şeytan pençesi kullanarak çayını hazırlayabilir ve ağrılarınızı geçirebilirsiniz. Eğer kurumuş kök bulmakta zorluk yaşarsanız eczanelerden kapsül şeklinde satın almanız mümkündür.

Söğüt Kabuğu

Söğüt kabuğu ödem tedavisinde bilinen en eski yöntemlerdendir. Hipokrat zamanından beri insanların vücutlarındaki ödem oluşumlarını söğüt kabuğu çiğneyerek tedavi ettiği bilinmektedir.

Nasıl Kullanmalıyım?

Söğüt kabuğu içerek kapsülleri hemen hemen her markette veya eczanede bulmak artık mümkündür. Tavsiye edilen doz günde 240 miligramdır. İsterseniz çayını da demleyerek tüketebilirsiniz.

Parmakla Akupunktur

Eklem ağrılarını geçirmek ve vücudun gerginliğini almak amacıyla kullanılan aküpresür yöntemi Çin’e özgüdür. Eklem ağrıları için önerilen baskı noktaları şu şekildedir:

  • Li 4: Başparmak ve işaret parmağının birleştiği yerdeki kastır. Bastırarak 5 saniye boyunca bu bölgeyi ovabilirsiniz.
  • Lv 2: Ayak başparmağı ve yanındaki parmağın birleşme noktasıdır. Çok bastırmadan işaret parmaklarınızla bölgeyi 5 saniye boyunca ovarak sinirleri uyarabilirsiniz.
  • Gb 41: Ayağınızın üzerinde bulunur. Serçe parmak ve yanındaki parmağın birleşme noktasıdır. İşaret parmakları ile sertçe bastırarak masaj yapılabilir.

Dumanlama

Geleneksel bir Çin alternatif tıp yöntemi olan dumanlama, kuru misk otunun yakılmasıyla ve eklemlere bu dumanın gezdirilmesiyle uygulanır. Özellikle kronik ağrılı hastaların en çok tercih ettiği yöntemlerden biridir. Akupunktur ve dumanlama beraber kullanıldığında hastaların %83’ü ağrılarının tamamen geçtiğini belirtmiştir.

Sizin ağrılarınızdan kurtulmak için kullandığınız yöntemler neler? Bizim önerilerimizden birini uyguladınız mı? Hangi tedavi yöntemi sizin için daha faydalı oldu?

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu