HABERLER

DİZİNDE BİR ÇÜRÜK OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜLER, DOKTORLAR GERÇEĞİ ORTAYA ÇIKARDI

İlk başta anne babası kızlarının bacağının arkasındaki morluğu fazla önemsememişler ve kızlarını okula göndermişler. Fakat anne Christine’nin, kızının bacağındaki morluk konusunda endişeleri vardır.

Kailyn okula gittikten kısa süre sonra ise aileye telefonla Kailyn’inin ateşlendiği bilgisi verilmiştir.

Hemen okula giden anne ve baba küçük kızlarını hastanenin acil servisine götürmüşlerdir. Hemen tedavi altına alınan Kailyn’inin bacağındaki morluğun örümcek ısırığı sonrası oluştuğu doktorlar tarafından aileye açıklanmıştır. Ancak doktorlar küçük kızı ne tür bir örümceğin ısırdığını bilmiyorlardır.

Antibiyotik ilaçlar yazılıp Kailyn ve ailesi evlerine gönderilmiştir. Antibiyotikler Kailyn’in ateşini düşürmüş ve böylece anne ve baba ızlarının iyileştiğini düşünmüşlerdir. Ama anne Christine’in endişeleri tam olarak yok olmamıştır.

Çocukları daha sonra anaokulu mezuniyetine katılmış fakat tören bittikten sonra aile yine hastaneye gitmiştir. Anne Kristine, kızının bacağındaki ısırığın iyi görünmediğini ve gitgide kötüleşmeye başladığını doktorlara söylemiştir. Doktorlar ise küçük kıza ilk verilen i,ı*laçların hiçbir faydası olmadığını anlamışlar ve farklı antibiyotiklerle tedavi etmek için odaya almışlardır.

Daha sonra kızın anne ve babası doğru teşhis konulması için pediatrik bulaşıcı uzman doktordan yardım istemişlerdir. Uzman doktor kızın Kuzey Amerika’nın en tehlikeli örümceği olan karadul örümceği tarafından ısırıldığını söylemiştir. Bu zehirli örümcek kızın dizinin arkasında çürük gibi görünen bir iz bırakmıştır. Karadul ismini, dişilerinin çiftleştikten sonra erkeklerini yemelerinden almaktadır. Genelde bu tür örümcekler Amerika Birleşik Devletlerinin güney ve batı bölgelerinde bulunurken, Massachusetts’te çok nadir de olsa karadul örümceğine rastlanmaktadır. Sadece Amerika kıtasında bulunmayan karadullar ülkemizin Marmara, İç Anadolu, Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu ve nadiren de Akdeniz bölgelerinde de görülmektedir. Kailyn’inin doktoru Durbin, karadul örümceği ısırması vakasına çok rastlanmasa da herkesin bu zehirli örümceğin potansiyel tehlikeleri ve riskleri konusunda bilinçli olması gerektiğini belirtmiştir.

Karadul ısırığı sonrasında ilk belirtiler şu şekildedir; mide bulantısı, kas ağrıları, ateşle birlikte terleme ve titreme, halüsinasyon görme ve kas spazmı. Ancak karadul ısırığına maruz kalan kurbanların çoğu, ciddi komplikasyonlar olmadan iyileşebilmektedir. Genellikle karanlık yerlerde yaşayan karadulların 8 gözü vardır. Dişi karadullar kuvvetli bir zehre sahiptir ve onları da siyah gövdelerindeki kırmızı leke sayesinde kolayca ayırt edebilmek mümkündür. Dişi karadulların sizi ısırmaları için onlara veya ağlarına dokunmanız yeterlidir. Zehri, bir insanı o*ldürebilecek kadar tehlikeli olmasa da her yıl karadul ısırmasından ortalama 15 insan o*lmektedir. Bu köpekbalığı ısırmasının 2 katıdır.

Anne, Kristine kızının başına gelenlerden sonra diğer ebeveynleri dışarıda çocukları oynarken dikkatli olmaları konusunda uyarmıştır. Doktor Durban ise küçük kızı tam zamanında hastaneye getirdiklerini eğer biraz daha geç kalsalar her şeyin daha da kötüye gideceğini söylemiştir. Ayrıca doktor, karadul ısırığının koyu mor renkte hücre hasarına neden olabileceğini ve bunun ebeveynler için korkutucu olduğunu belirtmiştir. Kailyn, doğru tedaviyle kısa süre içinde iyileşip, eski sağlıklı yaşamına kavuşmuştur. Anne Christine, olayın ardından hemen arka bahçesini ve evini zehirli örümceklere karşı ilaçlatmıştır.

Ayrıca anne Christine ve baba Josh diğer ebeveynleri arka bahçede gizlenen tehlikeli böceklerin farkında olmaları konusunda uyarmışlardır. Kailyn’in ebeveynleri ciddi rahatsızlıkların ve hatta o*lümü önlemek için örümcek tarafından ısırıldığından şüpheleniyorsan, derhal profesyonel yardım almalısın diye yakın çevrelerini uyarmışlardır. Son olarak anne Christine, tüm annelere sezgilerine güvenmelerini ve eğer çocuklarının sağlıklarından endişelenmeye başladılarsa ne olursa olsun hemen doktora götürmeleri gerektiği tavsiyesini vermiştir. Christine, konu çocuklar olunca annelerin hislerinin çok kuvvetli ve doğru olduğunu belirtmiştir. Siz de Kailyn’in başına gelenlerden sonra karadullar konusunda yakın çevrenizin bilinçlenmesini istiyorsanız, haberimizi paylaşmayı unutmayın.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu