SAĞLIK

SİZİN DE DERİNİZDE BU KIRMIZI NOKTALARDAN VAR MI? İŞTE NEDENİ

Sağlık problemleri, dış görünüşe bakarak kolaylıkla fark edilebilmektedir. Bunun içinde cilt en önemli göstergelerden birisidir. Bu yüzden cildinizdeki sinyalleri ve belirtileri doğru anlayıp ona göre hareket etmelisiniz.

1. Koyu Lekeler :

Eğer vücudunuzda bir anda bu şekilde koyu lekeler oluşmaya başladıysa, bu böbrek üstü bezi eksikliğinin veya Addison rahatsızlığının bir belirtisi olabilir. Addison hastalığı böbrek üstü kabuğunun hasar görmesiyle ve böbrek üstü bezlerinin kortizol ve aldosteron adlı steroid hormonlarını yeteri kadar üretememesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Vücudundaki koyu lekelerin yanında kaslarınızda ağrı hissediyorsanız, iştahınızı kaybettiyseniz, kan basıncı ve kan şekerinizde düşme varsa bir uzmana danışmalısınız. Çünkü tüm bu semptonların bir arada gözlemlenmesi bir hastalığın belirtisi olabilir.

2. Beyaz Lekeler :

Vücudunuzda beyaz lekeler varsa, bu vitiligo rahatsızlığının belirtisidir. Vitiligo hastalığı basitçe cildin pigment hücrelerinin, melanositlerin belirli alanlarda yok olduğu bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Semptomlar ve vitiligo bulguları, vücudun herhangi bir yerinde cildin renginin kaybolarak beyaz lekeler şeklinde olmasıdır. Çoğu uzman tarafından, vücudun bağışıklık sisteminin yanlışlıkla vücuttaki bazı hücrelere saldırması ve tahrip etmesinden kaynaklanan bir otoimmün durum olduğuna inanılsa da, vitiligonun kesin nedeni bilinmemektedir. Bu yüzden eğer vücudunuzda bu beyaz lekeleri görüyorsanız, her ihtimale karşı bir doktordan randevu almalısınız.

3. İsilik :

Aniden vücudunuzda isiliklerin meydana gelmesi ise, vücudunuzda bir şeylerin yanlış gittiğinin göstergesidir. İsilikler kimi zaman bir yiyeceğe, temizlik ürünlerine, ilaçlara olan alerjiden kaynaklanabilirken kimi zamanda su çiçeği hastalığının bir belirtisi olabilir. Bu yüzden her durumda bir doktora danışmakta fayda var. Çünkü alerjik reaksiyonlar Steven-Johnson Sendromu veya Lyell’s sendromuna neden olabilmektedir. Ayrıca su çiçeği eğer bir yetişkinde gözlemleniyorsa sonuçları daha komplike olabilir.

4. Ödem :

Uzun süredir vücudunuzda ödemler olduğunu gözlemliyorsanız, endokrinologdan randevu almanızda fayda var. Çünkü ödem tiroit yetmezliğinin en önemli belirtilerinden biridir. Vücudunuzdaki ödemlerin yanı sıra cilt kuruluğu, saç dökülmesi, hassas tırnaklar ve aşırı kilo gibi belirtlileri vücudunuzda gözlemliyorsanız, hemen bir doktordan randevu almanızı öneriyoruz.

5. Benler :

Vücudumuzda benlerin oluşmasının birden fazla sebebi vardır. Benlerin en basit sebebi kalıtsaldır. Eğer ebeveynlerinizin vücudunda benler ve doğum izleri varsa, sizin de vücudunuzda olması büyük bir ihtimaldir. Kalıtımın yanı sıra benler ultraviole ışınlar ve hormon dengesizliğinden de kaynaklanmaktadır. Çoğu zaman zararsız olan benlerin sayısında kısa sürede artış gözlemliyor, ağrı hissediyor ve boyutlarında büyüme görüyorsanız vakit kaybetmeden doktordan randevu almalısınız.

6. Kırmızı Benler :

Eğer cildinizde kırmızı bir benle karşılaşırsanız, endişelenmeyin. Anjiyom yani kırmızı ben kan damarlarından kaynaklanan küçük, iyi huylu bir tümördür. Çoğu kişi anjiyomlara 30 yaşında veya sonrasında sahip olmaktadırlar. Cilt üzerinde küçük bir vişne çekirdeği kadar olan, genellikle kollarda ve omuzlarda olan anjiyomlar genellikle ilerleyen yaş ve deri transformasyonu sebebiyle meydana gelmektedir. Ancak anjiyom damarlanmaya başladıysa, o zaman karaciğer, vasküler hastalıklar ya da hormonla bir bozukluğun habercisi olabilir. Anjiyomun büyüdüğünü, şekil değiştirdiğini ya da kanadığını fark ederseniz derhal bir doktora danışmalısınız. Anjiyomlar genelde acil olarak gösterilmesi gereken şeyler değildir ancak yine de temkinli olmakta fayda var.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu