HİKAYELER

Çocukluğundan Beri Balık Gibi Kokan Öğretmenin İlginç Hikayesi

İnsanların hikâyesini bilmeden onları yargılamak kolay. Camille kendini bildi bile kötü kokuyordu. Etrafındakiler yanından kaçıp onunla dalga geçiyordu.

Kötü kokusu peşini bırakmadı. İleride neredeyse işinden de oluyordu. Camille artık neden kötü koktuğunu biliyor. Onun durumunda birileri vardır diye de hikâyesini paylaştı.

Camille, kötü koktuğunu ilk kez okula başlayınca farketti. Ne yaparsa yapsın vücudundaki kötü kokudan arınamadı. Okul arkadaşları ve hatta öğretmenleri bazen ona duş almasını bile söyledi.

ABC News’e konuşan kadın, “Öğretmenlerimden biri her gün duş alıp almadığımı sordu. Sonra beni en arkaya oturttu. Arkadaşlarım benimle dalga geçti. Bana ölü balık gibi koktuğumu söylediler” dedi. Camille ne kadar sık yıkanırsa yıkansın vücudundaki istenmeyen kokudan kurtulamadı.

Camille daha sonra öğretmenlik yapmaya başladı. Öğrencileri de onunla dalga geçip lakaplar taktılar. Özgüvenini yitiren kadın intihar etme derecesine geldi. Camille’in mantıklı bir cevap bulması yıllarını aldı.

Arama motorunda ‘balığımsı vücut kokusu’nu arattı. Çıkan sonuçlara inanamadı. Camille’de balık kokusu sendromu olarak da bilinen ‘trimethylaminuria’ olduğu ortaya çıktı ve yalnız değildi. Dünyada bu hastalığa sahip 600 kişi daha vardı.

Sağlıklı bireylerde bulunan trimetilamin ismindeki keskin kokulu kimyasal madde vücuttan atılırken koku yapmıyor. Fakat balık kokusu sendromuna sahip kişilerde aşırı oranda trimetilamin olduğundan bunu kolayca vücutlarından atamıyorlar. En kötüsü de sendroma sahip kişiler kokuyu kendileri farkedemiyorlar.

Camille artık kötü kokmamak için trimetilamin içeren birçok yiyecekten vazgeçmek zorunda kaldı. Camille daha sonra Sandy ismindeki aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz bir diğer balık kokusu sendromuna sahip hastayla bir araya geldi.

İnanılmaz kötü bir hastalık. Umarız ki hastalığın bir çözümü bulunur ve Camille öz güvenini geri kazanır. Bu hastalıktan herkesin haberdar olması için paylaşın.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu