HABERLER

ÇAĞIMIZIN ÖLÜMCÜL HASTALIĞI AKCİĞER KANSERİNİN 12 BELİRTİSİ

Ö-lüme yol açan en sık hastalıklardan biri olan akciğer k-anseri hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz? İşte akciğer ka-nserinin 12 belirtisi. Akciğer k-anserinin herkesin bilmesi gereken belirtilerini ve bu konuda alınması gereken tedbirleri sizler için araştırdık. Hava kirliliği ile akciğer k-anseri arasındaki ilişkiyi hiç düşündünüz mü.?

Değilse, bu makaleyi okuduğunuzda konuyla ilgili çok değerli bilgilere sahip olacaksınız. Akciğer k-anseri, her iki cinsiyette de önde gelen ö-lüm nedenlerinden biridir ve sayıları, prostat, m-eme ve kolon k-anseri gibi diğer k-anserlerden kaynaklanan ö-lüm oranlarını geçmiştir..

Akciğer k-anserinin erken belirtileri nelerdir?

Ne yazık ki, akciğer k-anserinin ilerlemiş bir aşamaya gelmesine kadar çoğu belirti görülmemektedir. Dahası, akciğer ka-nseri semptomları ortaya çıktığında, çoğu zaman sigara içmenin yol açtığı diğer sağlık sorunları ile karıştırılmaktadır.

Nefes darlığı veya hırıltı Kilo kaybı ve iştahsızlık Yorgunluk veya zayıflık Kronik hale gelen bronşit veya zatürre gibi enfeksiyonlar Derin soluma, öksürme ve göğüs ağrısı K-an tükürme, k-an veya pas renginde balgam Uzun süre geçmeyen öksürük Ses kısıklığı Akciğer k-anseri diğer organlara yayıldığında, aşağıdaki belirtilerle kendini gösterir: Kemik ağrısı (tipik olarak arkada veya kalçada) Beyin veya omuriliğe yayıldığında, baş ağrısı, halsizlik, uyuşukluk, baş dönmesi, denge sorunları ve nöbetler gibi belirtiler oluşabilir.

K-anser karaciğere yayıldığında sarılık ve ciltte sararma meydana gelir. K-anser deriye veya lenf noduna yayıldığında vücudun yüzeyine yakın topaklar oluşur.

Akciğer k-anseri nasıl erken teşhis edilir?

Hastalığın ileri evreye ulaşana kadar bu hastalığın belirtilerinin nadiren ortaya çıktığı göz önüne alındığında, sıklıkla erken teşhis edilmez. Çoğu vaka, diğer tıbbi durumlar için yapılan bir dizi test sayesinde bir kaza ile erkenden bulunur. Örneğin, zaturre veya kalp hastalığı için yapılan testlerde bulunabilir.

Akciğer k-anserinin tedavisi nasıldır?

Akciğer ka-nserinde tedavi, iyileşme şansının hastanın cinsiyeti, yaşı ve k-anserin evresine bağlı olduğu diğer k-anserlerinkilere benzer özelik göstermektedir. Radyasyon, kemoterapi ve immünoterapi gibi cerrahi ve adjuvan tedavi akciğer k-anseri hastaları için oldukça yaygındır. Cerrahi seçenekler arasında lobektomi (tüm akciğer lobunun çıkarılması), kama rezeksiyonu (tümörün çıkarılması), segmentektomi (k-anser geliştiğinde akciğerin parçalarının çıkarılması) ve pnömonektomi (tüm akciğerin çıkarılması) yer alır.

Akciğer k-anserine karşı alınabilecek önlemler nelerdir?

Akciğer k-anseri, diyet ve düzenli egzersizin yanı sıra, hava kalitesini iyileştirerek ve aşağıdaki zararlı toksinlerin solunmasını engelleyerek önlenebilir.

Sigara dumanı: Sigara dumanı, hem sigara içenler hem de pasif içiciler için, tütün dumanının içerdiği 7000’den fazla kimyasal madde nedeniyle akciğer k-anserinin önde gelen risk faktörüdür. Bu kimyasalların en az 70’inin hayvanlarda ve insanlarda k-ansere neden olduğu kanıtlanmıştır.

Radon gazı: Radon toprak, kir ve kayaların doğal parçalanmasından elde edilen tatsız ve kokusuz bir gazdır. Her yıl 20.000’den fazla akciğer k-anseri vakası ile ilişkilidir. Bu da sigara dumanı sonrası bu hastalığın önde gelen nedenidir.

Asbest: Asbest su ve toprakta bulunan doğal bir mineraldir. İşlenebilirlik ve lifli yapısı nedeniyle inşaat malzemelerinde uzun süredir kullanılmaktadır. Karıştırılmaması durumunda güvenli olmasına rağmen, güvenli bir asbest maruz kalma seviyesi yoktur. Yutulduğunda veya solunduğunda, havaya uçar ve 10 yıl sonra hastalığın gelişme riskini artırır.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu