HABERLER

Bunu Öğrendikten Sonra Bir Daha Asla Klozet Kapağını Kapatmadan Sifonu Çekmeyeceksiniz

Siz klozet kapağını kapatmadan sifona basanlardan mısınız ? Bu haberi okuduktan sonra tuvaletten çıkarken daha dikkatli olacaksınız. Küçük bir sorumuz var. Sifonu çekmeden önce klozetin kapağını kapatıyor musunuz? Cevabınız ‘evet’ ise bunu yapmaya devam edin. ‘Hayır’ diyenlerin ise bilmesi gereken bir şey var. Tuvalet bakteri yuvasıdır. Bakterilerin önüne geçmek de sizin elinizde. Sadece bir gram dışkıda 10 milyon virüs, 1 milyon bakteri ve bin parazitik kist bulunduğu söyleniyor.

Bakteriler tuvalette haftalarca yaşayabiliyor. Nedeni de banyonuzdaki nem. Sifonu her çektiğinizde etrafa milyonlarca bakteri uçuşuyor. Bunun önüne geçmek için sifonu çekmeden önce klozetin kapağını kapatmanız gerekiyor.

Tuvaletteki bakterilerin diş fırçanıza uçuşması işten bile değil.

Konuya ilk kez Dr. Charles Gerba 1975 yılında yaptığı bir çalışmada değindi. Aktarılanlara göre klozet kapağı açıkken sifon çekilmesi halinde koli basili bakterisi altı saate kadar havada geziniyormuş. Tuvaletten uçuşan bakteriler diş fırçanıza bulaşıyor. Klozet kapağı açıkken çekilen sifon sonucunda uçuşan bakteriler 6 metre uzağa kadar gidebiliyor. Initial ismindeki temizlik şirketinin kategori menajeri Björn Hellquist, “Bir diğer önemli konu da ellerinizi güzelce yıkamak.

Ellerinizi 20 saniye boyunca düzgün şekilde yıkamanız gerekiyor. Bazıları el antiseptiği ile ellerini yıkıyorlar. Elbette ek olarak el antiseptiğini kullanabilirsiniz ancak asla sadece el antiseptiği kullanmayın” dedi. İnsanların konu hakkında bilgilenmesi için paylaşalım.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu