SAĞLIK

BU BELİRTİLER KANSERİN İŞARETİ HEMEN KENDİNİZİ KONTROL EDİN

Kanser, herhangi bir insanı hayatının herhangi bir evresinde yakalayabilen berbat bir hastalıktır. Gelişen modern tıp sayesinde artık birçok kanser türü tedavi edilebilir durumda.

Kanserde en önemli şey zamandır. Ne kadar erken teşhis koyulursa, tedavi şansı o kadar yüksektir. Alınacak tedavinin vücudunuzu oldukça yoracak olması bir yana, hayat kalitenizi de düşürecektir.

Problem şu ki, bazen kanser belirtileri diğer hastalıklarla karıştırılıyor ve teşhis gecikiyor. Hasta kişi ihtiyacı olan tedaviye mümkün olduğunca çabuk başlamalı ki hayatına kaldığı yerden devam edebilsin. Bu sebeple belli başlı farkları ve benzerlikleri bilmek size zaman kazandıracaktır.

Ancak şunu unutmayın. Sırf bu belirtilere sahipsiniz diye kesinlikle kanser hastasısınız demek değil. Eğer ki şüpheleriniz varsa mutlaka bir doktorla görüşmeli ve gerekli testleri yaptırmalısınız.

Yorgunluk

Herkes yoğun bir günün ardından yorgun hisseder. Ancak hiçbir efor sarf etmeden günlerce devam eden yorgunluk lösemi, bağırsak ve mide kanseri belirtileri arasındadır. Ancak unutmayın, belki de ciddi bir depresyon geçiriyor da olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken doktorunuzla görüşmek ve şüphelerinizi belirtmek. İhtiyacınız olan bütün testleri yaptırarak şüphelerinizi giderecektir.

Beklenmedik Kilo Kaybı

Aktif bir insan değilsiniz, ancak hızlı bir şekilde zayıflıyorsanız bu hiçbir zaman iyiye işaret değildir. Pankreas, mide, yemek borusu kanserlerinden birinin belirtilerini yaşıyor olabilirsiniz. Bir diğer ihtimal de tiroit bezinizin aşırı hormon salgılıyor olması da olabilir.

Ateş

Bazı vakalarda kanser bağışıklık sistemini etkiler ve hastalıklarla savaşmak daha ciddi bir iş haline gelir. Bu sebeple ateş yükselir.

Ağrı

Kemik veya testis kanseri teşhisi koyulduysanız, ciddi ağrılar çekebilirsiniz. Eğer ki dinlenme veya ilaç yoluyla geçmeyen baş ağrılarınız varsa beyin kanserinin belirtisi olabilir.

İyileşmeyen Yaralar

Eğer cilt kanseriniz var ise vücudunuzda oluşan yaraların iyileşmesi oldukça uzun sürer. Eğer ki bu yararlar ağızda ise oldukça tehlikeli bir tür ile karşı karşıyasınız demektir. Eğer sigara bağımlısıysanız en kısa sürede bırakmanızı tavsiye ederiz. Genital bölgedeki yaralar da ya bir enfeksiyona ya da kansere işaret edebilir. Ayrıca ayaklarda meydana gelen ve uzun süre iyileşmeyen yararlar diyabet hastalığının belirtisidir.

Ağızda Beyaz Noktalar

Ağzınızda veya dilinizde beyaz bombeler fark ederseniz lökoplaki ile karşı karşıyasınız demektir. Sigara tüketenlerde erken kanser habercisidir ve eğer ki sigara kullanımı aynı şekilde devam ederse kanser riskinin yüksek olduğunu gösterir.

Kanama

Kan öksürme kanserin veya tüberkülozun direkt belirtilerinden biridir. Dışkınızda kan görmek de bağırsak kanserine veya basur hastalığına işaret eder. Vajinadan gelen kan ise rahim kanserinin bir belirtisi olabilir. İdrarınızda kan varsa bu da böbrek kanseri, taşı veya idrar yolları enfeksiyonu belirtisidir.

Kırılgan Tırnaklar

Tırnağınıza yakın yerlerde cilt kanseriniz varsa, tırnaklarınızda bu durumdan etkilenir ve kırılgan hale gelirler. Dengeli beslenmeyen ve dolayısıyla yeterli beslenemeyen kişilere de görülebiliyor ancak tırnaklardaki bu tip zayıflamaların kanser göstergesi de olabileceğini bilmenizde yarar var.

1 1 oy
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu