SAĞLIK

BAŞ AĞRINIZA GÖRE HANGİ HASTALIĞINIZ OLDUĞUNU ÖĞRENİN

Hepimiz zaman zaman baş ağrısı çekeriz ve kurtulmanın en kolay yolu bir muz yiyip üzerine su içmektir. Eğer bu yöntem işe yaramıyorsa biraz daha zorlu bir ağrıyla uğraşıyoruz demektir.

Peki, ne tür baş ağrıları var? Hangisi neyin sebebi? Bu soruların cevabını siz de merak ediyorsanız, içeriğimizi sonuna kadar okuyun.

Genel olarak 4 tip vardır ve bazılarını bir ilaç almayla ne yazık ki geçiremezsiniz. Bu sebeple size farkı yöntemler göstereceğiz.

Sinüs Ağrısı

Sinüzit hastasıysanız bu ağrıyı yakından tanırsınız. Sinüslerdeki iltihaplanmalar ciddi ağrılara sebep olur. Yanaklar, alın ve göz bölgesinde ağrı hissedersiniz. Ayrıca ateşiniz de çıkar.

Tedavi: Bol sıvı tüketin, bol bol C vitaminli meyve ve sebzeler yiyin. Sıcak bir çorba da yardımcı olacaktır. Yeşil çay da sinüzit ağrılarını hafifletmesiyle bilinir. Denemekten zarar gelmez.

Gerginlik Ağrısı

Genel ağrı çeşididir. Vücudunuz ağır stres atındayken özellikle şakaklarınızı zonklatan bu ağrı başınızın üst kısmında belirir ve oradan şakaklarınıza yayılarak size zor saatler yaşatır. Hatta aşırı durumlarda mide bulantısına ve kusmaya kadar götürebilir.

Tedavi: Nane yağıyla başınıza masaj yaparak ağrıyı rahatlatabilirsiniz. Bir bardak sıcak zencefil çayı da yardımcı olacaktır.

Küme Ağrı

Genellikle kadınlarda görülen bu tip ağrılar başınızda kümelenmiş farklı bölgelerin ağrımasından ötürü bu isimle anılır ve bir anda şiddetli bir şekilde başlamasıyla bilinir.

Tedavi: Acı biber kremini burun deliklerinize uygulayarak sinir uçlarını uyuşturun ve kendinizi rahatlatın.

Migren

25-55 yaş arası insanlarda görülen en can sıkıcı ağrılardan biridir. Baş dönmesi, mide bulantısı, ışık hassasiyeti ve daha bir çok soruna sebep olan bu ağrılar başınızın üzerinden başlar ve aşağı doğru yayılır.

Tedavi: Migren hastaları omega 3 yağ asitleri ve b12 vitamini kullanımının faydalarından sıklıkla bahsetmektedir.

Ayrıca düzenli egzersiz yaparsanız da migren ağrılarınız azalacaktır. İlaçlara bağımlı olmaktansa vücudunuzun kendisini iyileştirmesine izin vermek her zaman daha iyi bir seçenektir.

5 1 oy
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu