35-45 Yaş arası kadınlarda çok sık görülüyor

Kadınlarda en yaygın 5 hastalığı ve tedavi yöntemlerini anlatan Kadın Hastalıkları ve Doğum, jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Cem Baykal kadın hastalıklarına dikkat çekti..

A-det Düzensizlikleri Nedenleri Nelerdir?

Üreme çağındaki kadınlarda sağlıklı a-det sıklığı 21 günden sık, 35 günden seyrek olmamalıdır. Bu sınırların dışındaki a-det düzeni anormaldir. Sebebinin saptanması ve tedaviyle düzeltilmesi gerekir. Çocukluktan ergenliğe geçiş aşamasındaki ilk yıllarda ve menopoza girme aşamasında düzen bozulur ve bu doğaldır.

Nasıl tedavi edilir?

Altta yatan soruna bağlı olarak hormon düzenleyici tedaviler ile yapılabildiği gibi daha ciddi sorunlarda cerrahi gerekebilir. Günümüzde bu tip sorunlar için yaşa göre uygulanabilecek hormonlu spiral ya da birkaç gün kullanmak üzere planlanacak ilaç tedavileri de vardır.

V-ajinal Akıntılar Nedenleri nelerdir?

Vajinanın enfeksiyonları bakteriyel ya da mantara bağlı olabilir. Hijyen sorunları ya da bazen aşırı hijyenik olma amaçlı yanlış uygulamalar, çok dar kıyafetler bile enfeksiyonları kolaylaştırabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Hap, vajinal fitil, enfeksiyon şeklindeki uygun antibakteriyel ilaçlarla tedavi edilir. Bazen vajen florasını düzenleyerek ‘iyi bakterilerin yerine konması’ yöntemi yeterli olabilir.

Çikolata kistleri (endometriozis) Nedenleri nelerdir?

Çikolata kistleri (endometriozis) rahim içi döşeyerek bulunması gereken doku tipinin olması gereken bölge dışında da olmasıdır. Ağrı ve kısırlığa yol açabilir. Bazen herhangi bir belirti vermeyebilir.

Bu durumda doktor hastayı izlemeyi tercih edebilir. Bu değerlendirme muayene, ultrason ve bazı k-an testleri ile olabilir. Hastalığın tanısında tek yöntem karın boşluğunun kamerayla görülmesi ve biyopsi yapılmasıdır. Laparoskopi olarak adlandırılan bu yöntem genel anesteziyle yapılır. Göbek deliğinden 0.5 santimlik bir kesinden ince bir kamera sisteminin girmesiyle içerinin görüntülenmesi esasına dayanır.

Kamera sistemi yüzlerce kat büyütme imkanına sahip olduğu için en küçük anormal dokular bile incelenebilir ve biyopsi yapılabilir. Bazen laparoskopi yapmadan doktorun elle vajinal muayenesi sırasında eriştiği bulgularla da tanı mümkün olabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Tedavisinde üç ana başlıktan bahsedebiliriz.
  • İlaçlar: Hormonal tedavi hormon içermeyen ilaçlar olarak iki başlıktadır.
  • Cerrahi tedavi: Laparoskopi ve laparotomi gibi işlemleri içerir. Kısaca karın boşluğunun büyük kesi olmadan kamerayla görüntülenmesi ya da sezaryen gibi karın boşluğunun açılmasıyla yapılır.
  • Destek tedavisi: Fizyoterapi, psikolojik destek, bitkisel tıp gibi tedavileri içerir.

Miyomlar Sebepleri nelerdir?

Miyomlar iyi huylu tümörlerdir. Kötü huylu (sarkom) olma ihtimali yüzde 1’den daha azdır. Sıklıkla 35-45 yaşları arasında görülür. Miyomlar gebelik sırasında artan östrojen düzeyi nedeniyle büyüyebilir fakat lohusalıkta küçülürler. Bu nedenle gebelik planı olan miyomlu hasta, bir an önce gebe kalmalı ve bebeğini uzun süre emzirmeli.

Nasıl tedavi edilir?

Miyomun yerleşim yerine, verdiği bulgulara, büyüme hızına, hastanın yaşına, yakınmasına, doğum yapıp yapmamasına, gebelik planına göre karar verilir. Örneğin rahimin tam içine yerleşmiş gebelik planlayan ya da k-anaması durmayan hastaya miyom alma operasyonu yapılır. Gebelik beklentisi olmayan k-anama yapan miyomlar için rahimin alınması önerilir. K-anaması durmayan hastaya hormon tedavileri, hormonlu spiraller önerilebilir.

Rahim Ağzı K-anseri Nedenleri Nelerdir?

Rahim ağzında gelişen kötü huylu bir tümördür. Serviks k-anseri diye de bilinir. Rahim ağzı k-anseri için en önemli sebep HPV virüsüdür. Bu k-anser HPV ‘ye yakalanmamış kadınlarda gelişmez. Ancak kadınlarda bağışıklığı baskılayıcı her türlü durum rahim ağzı k-anserinin gelişme riskinin artırabilir.

Çünkü bağışıklık düşüklüğü HPV ’nin kalıcı enfeksiyon geliştirmesine, k-ansere dönüşmesine yol açabilir. HPV‘ nin en önemli bulaşma yolu korunmasız cinsel ilişkidir. HPV enfeksiyonu kendiliğinden iyileşmezse bir dizi evreden geçerek en sonunda k-ansere dönüşür. Bu süreç yaklaşık 10-15 yıl sürer.

Nasıl tedavi edilir?

Bu ka-nser türü ortaya çıkmadan önce bu k-anserin öncülü olarak ortaya çıkan bazı durumlar olabilir. CIN kısaltılmasıyla bilinen rahim ağzı k-anseri öncülü hastalık grubu, k-anserin kendisine göre daha kolay tedavi edilir.

Hastada bu k-anser öncülü durum yakalanmadan gelişimini sürdürür ve k-anser haline gelirse artık ameliyat, radyoterapi gibi yöntemlerle tedavi edilir. Bu nedenle bu k-anser türünü henüz k-anser haline gelmeden başlangıç halindeyken yakalamak gerekir. Rahim ağzı k-anserini düzenli muayene ve smear testi yaptırarak önlemek mümkündür.