HABERLER

20 YAŞINDAKİ GENÇ UYKUDA MAKARNA YÜZÜNDEN SON NEFESİNİ VERDİ, MAKARNA YİYEREK NASIL BİR HATA YAPTIĞINI DOKTORU AÇIKLADI

2008 yılında Journal of Clinical Microbiology’de yayımlanan bir çalışmada, akşam yemeği yedikten saatler sonra hayatını kaybeden bir kişiden bahsedilmişti. Aradan 10 yıl geçti ve t-rajedinin ayrıntıları yeniden gündeme geldi. Haberi bu kez ‘Dr. Bernard’ ismindeki kişi YouTube kanalında paylaştı.

Videoyu milyonlarca kişi izledi. Aynı şeyin bir başkasının başına gelmemesi adına insanlar olaya dair haberleri ve videoları paylaşmaya devam ediyorlar. Olay 2008 yılında gerçekleşti. Belçikalı 20 yaşındaki öğrenci, salçalı makarnayı mikrodalga fırında ısıtıp yedi.

Sonradan makarnanın beş gün boyunca oda sıcaklığında bekletildiği ortaya çıktı.A.J. ismindeki kişi yemek yedikten sonra spor yapmak için dışarıya çıktı. Bir saat geçmeden A.J. eve dönmek zorunda kaldı. Başı a-ğrıyordu, v-ücudunun farklı yerlerine k-ramp girmiş, i-shal olmuştu ve k-usuyordu.

Buna rağmen acile gitmedi ve su içmekle yetindi.A.J. belirtilerin geçeceğini düşündü. Gece ya-tağına yattı ancak bir daha kalkamadı. A.J. sabah uyanmayınca anne ve babası yatağının baş ucuna gitti. Oğullarını kontrol ettiklerinde nefes almadığını farkettiler. Sonradan ö-lüm nedeninin ‘Bacillus cereus’ ismindeki bakteriden kaynaklanan gıda zehirlenmesi olduğu açıklandı.

Karaciğeri iflas etti Metro’dan aktarılanlara göre otopside bakterinin çocuğun karaciğerini iflas ettirdiği görülmüş. Dr. Bernard şimdi hazırlanmasının ardından günler geçmiş olan ve düzgün muhafaza edilmeyen yemekler hakkında herkesi uyarıyor.

“Hemen herkes makarna yiyor. Bir ya da iki gün bekletirseniz pasta zarar vermez. Ancak makarnayı birkaç saatten fazla dışarıda bekletirseniz tehlikedesiniz. Zaten makarna çok kötü kokmaya başlıyor” dedi.Aslında sorun yemeğin ısıtılması değil. Pişirmenizin üstünden ne kadar süre geçtikten sonra yemeği tekrar yemeniz.

Özellikle makarna gibi yemekleri oda sıcaklığında uzun süre bekletmemeniz gerekiyor.Haberi Facebook’ta paylaşarak herkesin makarnanın bu tehlikesinden haberdar olmasını sağlayın. Belki de bir hayat kurtarabilirsiniz.

4.5 2 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu