PÜF NOKTASI

Zeytin Dalı Yaprağının Kanıtlanmış 7 İlginç Faydası!

Zeytin yaprağının sağlığımıza olan inanılmaz faydalarını sizle paylaşıyoruz, çıkarın kalem kağıdı!

İşte onlar..

1. Kan basıncını düşürücü özelliğe sahiptir

2011 yılı çalışması zeytin yaprağı ekstraktının etkinliğini, hipertansiyon veya yüksek tansiyon hastalarına verilen bir ilaç olan Captopril’e kıyasla değerlendirdi. Sekiz haftadır günde iki kez alınan beş yüz miligram zeytin yaprağı özü, sistolik ve diyastolik kan basıncını önemli ölçüde azalttığı görüldü.

2. Kalp ve damar sağlığına iyi gelir

Zeytin yaprağı binlerce yıldır kardiyovasküler fonksiyonu destekleyen bitkisel bir tonik olarak kullanılmıştır. Yüksek dozlarda zeytin yaprağı özütünün, LDL kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olduğu ve normal kan basıncının korunmasına yardımcı olduğu gösterildi. Zeytin yaprağındaki ana glikozid olan Oleuropein ve zeytin ve zeytin yapraklarının bulunduğu oleuropein’in başlıca ürünü olan hidroksitironol, her ikisi de koroner kalp hastalığının ve bazı kanserlerin azalmasına bağlı olmuştur.

3. Diyabete iyi gelir

Yunanistan’da yürütülen bir araştırmada, şeker hastalığının gelişiminde ve diğer birçok kronik hastalığa neden olabilecek maddeler olan zeytin yaprağı ekstraktlarının ileri glikasyon son ürünlerinin (AGE olarak bilinir) oluşumu üzerindeki etkileri ölçülmüştür. AGE oluşumunu inhibe etmek, diyabetli hastalar için koruyucu ve terapötik bir hedeftir ve 2013 yılındaki bir araştırma, zeytin yaprağı ekstraktının diyabet doğal tedavisi olarak sadece bunu yaptığını ortaya koymuştur.

4. Kanser riskini azaltmaktadır

Zeytin yaprağı, tümörlerin büyümesini uyaran anjiyojenik süreci durdurma kabiliyeti nedeniyle doğal bir kanser tedavisi olarak önemli bir rol oynamaktadır

5. Bakteri ve mantarları öldürmektedir

Önemli bir zeytin yaprağının faydası da, kandida enfeksiyonları, menenjit, pnömoni, kronik yorgunluk, hepatit B, sıtma, gonore, zona ve tüberküloz da dahil olmak üzere enfeksiyonlarla savaşabilme kabiliyetidir; aynı zamanda doğal olarak kulak enfeksiyonları, diş ve idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmektedir.

6. Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir

Zeytin yaprağı, antivirütik özelliklere sahiptir ve bu da, soğuk algınlığı önleme ve tehlikeli virüsleri tedavi etme olanağı vermektedir.

7. Cilt sağlığını korumaktadır

Zeytin yaprağı cildinize hasar yollarını ve yaşlanma belirtilerini tersine çevirme gücüne sahiptir. Zeytin yaprağının antioksidan özellikleri nedeniyle, özellikle oksidasyonun neden olduğu bazı hücre hasar türlerini önlemeye yardımcı olmaktadır.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu