SAĞLIK

Zerdeçal Kökü Şeker Hastalığını Önlemekte Etkili

Dünyanın en büyük şeker hastalığı derneklerinden biri olan Amerika Diyabet Derneği’nin zerdeçal kökü hakkında bir araştırma gerçekleştirmiştir. Araştırmanın asıl sebebi zerdeçal kökünün içinde bulunan, ve ona altınsı rengini veren, kurkumin maddesinin; prediyabet bir toplumda Tip 2 diyabet mellitus (T2DM) olmalarını geciktirmekte olan etkisini araştırmaktı. 9 ay boyunca zerdeçal kökü özü uygulamasa, prediyabet hastalarının diyabet hastası olmalarını 100% e kadar engellemiştir.

Araştırmada prediyabet olan 240 kişiye 9 ay boyunca rastgele olarak 250mg kurkumin veya plasebo kapsülü verilmiştir. Ne doktorlar ne de hastalar kurkumin veya plasebo alanları bilmemektedirler. Tip 2 diyabet ilerlemesi birkaç karakteristik özellikleri ölçerek belirlenmiştir. Bunlardan bazıları; β-hücreleri olarak bilinen insülin üreten hücrelerdeki değişiklikler, hücrelerin insülin direnci, ve iltihaplaşmayı önleyen ve glikoz seviyelerinin ayarında görev goren adiponektin adi verilen sitokin. Bu ölcüler 9 ay boyunca hastalarda 4 defa yapılmıştır: ilk ayda , 3 ay sonra, 6 ay sonra, ve 9 ay sonra olmak üzere. 9 ay sonra plasebo kapsülü alanlar grubunun 16.4%’ü T2DM ile teşhis edilmiştir. Kurkumin ile tedavi edilen grupta ise T2DM ile teşhis edilmemiştir.

Bunun üzerine kurkumin ile tedavi edilen grubun kan değerleri genel olarak daha yerinde görülmüştür. Kurkumin ile tedavi edilenlerde β-hücreleri daha iyi işlemekte olup , ve daha yüksek adiponektin seviyesi görülmüştür. Hasılı 9 aylık bir kurkumin tedavisi prediyabet bir toplumda T2DM geliştirme oranında önemli düşüşlere yol açmıştır. Ayrıca β-hücrelerin genel olarak daha iyi işlemelerini sağlamış olup yan etkileri de sıfırdır.

TÜRKİYE’DE ŞEKER HASTALIĞI ORANI ÇOK YÜKSEK;

Uluslararası Diyabet Federasyonu’na göre Türkiye’de 20-79 yaş aralığı için diyabet oranı 12,5% dir[2]. Prof. Dr. İlhan Satman’a göre bu rakam 16.5% a ulaşmış durumdadır. Herhangisi doğru olursa olsun kesin olan şeker hastalığı Türkiye’de oldukça yüksek rakamlara ulaşmıştır. Kurkumin zerdeçal kökü tozunun 3-4%’ünden oluşmaktadır. Zerdeçal hem ucuz, hem yan etkisiz ve güvenli, hemde doğaldır. Endüstriyel diyabet ilaçlarının ölüme kadar götüren yan etkilerine bakacak olursak, zerdeçal kökü mükemmel bir alternatif oluşturmaktadır. Ayrıca zerdeçalın ve kurkumin maddesinin 600’den fazla potansiyel sağlık yararları belgelenmiştir. Batı tıp sistemi tamamen kâr üzerine kurulu olduğu için şifalı bitkiler görmezden geliniyor, o yüzden bu buluntuları hastanelerimizde ve doktorlarımızın ellerinle uygulandığını görmek istiyoruz demek saflık olur..

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu