KADIN

Zayıf Kalmanın 5 Bilimsel Yolu

Kilo vermek dünyanın en zor işlerinden biri. Bir diğer zor şey ise kilo verdikten sonra aynı kiloda kalabilmek. ABD’de yetişkinlerin yüzde 74’ü aşırı kilolu ve obeziteyle mücadele ederken kilo verme endüstrisi 20 milyar dolara erişmiş durumda. Ancak yine de kilo vermek ve aynı kiloda kalmak bir mit değil. Tam tersine kendinize oluşturacağınız birkaç önemli rutinle başarmak mümkün.Peki nasıl?

– İyi bir kahvaltı edin

Güne iyi ve sağlıklı başlamak için iyi bir kahvaltı yapmak gereklidir. Çünkü kahvaltıyı atladığınızda beyniniz kalorisi yüksek yiyeceklere göz diker ve gün boyunca atıştırmak zorunda hissedersiniz. Bu nedenle iyi bir kahvaltı yapmadan güne başlamamalısınız.

– Kahvaltınızı tatlı bir şeylerle bitirinSabahları kahvaltınızı tatlı bir şeylerle bitirin. Tel Aviv Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada denekler iki gruba ayrıldı ve bir gruba kahvaltıda belli oranda karbonhidrat diğer gruba ise belli oranda tatlı şeyler yedirildi. 8 ay sonunda tatlı yiyen grup diğer gruptan belli oranda daha fazla kilo vermişti. Tatlı yiyenler gün içinde daha az kalori tüketmeye meyilliydiler. Ancak tabii ki bu kendinizi tatlıya gömün anlamına gelmiyor.

– Her gün 30 gram lif alın

Diyet programınız boyunca lifli gıdalar tüketmek çok önemlidir. Ancak diyetiniz bittikten sonra ideal kilonuzu korumak için de lif almaya devam etmelisiniz. Yapılan bir araştırmada her gün düzenli olarak 30 gram lif tüketen insanların 3 ay sonunda kilo vermekte çok daha başarılı olduğu saptanmıştır.

– Kola ve Hazır meyve sularından uzak durunKola ve meyve suyu aslında şekerli su gibi bir şeydir. Bir bardakta 240 kalori vardır ve 18 çay kaşığı şeker içerir ve günümüzde obezitenin en büyük nedenlerinden biridir. Bu nedenle susadığınızda susuzluğunuzu öncelikle suyla gidermelisiniz. Eğer başka şeyler içmek istiyorsanız çay ve kahveye yönelebilirsiniz.

– Dondurucunuzu sebzelerle doldurun

Taze sebzeler doğal ve besleyici yiyeceklerdir ancak dondurulmuş sebzeler de iyi birer seçenektir. Kısa zamanda çözülen dondurulmuş sebzeler besleyiciliklerini korur ve sizin için pizza sipariş vermekten çok daha sağlıklıdır. Bu nedenle tıpkı anneleriniz gibi mevsim bitişlerinden önce mevsim sebzelerini temizleyin ve dondurucunuzda stoklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu