PÜF NOKTASI

Yumurta Suyun Dibine Batıyorsa

Bir beslenme uzmanı olarak kilo vermek isteyenlere de kilosunu korumak amacında olanlara da sık sık tüketmelerini önerdiğim gıdalardan biri yumurta. Elbette bunun aksini gerektirecek bir sağlık sorunları olmadığı sürece.

Protein zengini olan yumurtanın faydaları sayılamayacak kadar çok.

Zengin bir vitamin ve mineral kaynağı yumurta. Uzun süre tok tutar ve metalobizmayı hızlandırır. Sadece kilo vermek için değil sağlıklı kalmak için gereken proteini alabileceğiniz en temel besinlerden biri yumurta.Tabii ki taze olması koşuluyla.

Gelin kısaca bir bakalım bu kadar önemli bir besin olan yumurtanın taze olup olmadığını nasıl anlayacağımıza.

Bunun yöntemi çok kolay aslında. Yani aklınıza öyle derin bilimsel deneyler yapacağınıza dair bir düşünce gelmesin.

YUMURTA TESTİ

Bir yumurtanın taze olup olmadığını anlamak için ihtiyacımız olan tek şey bir büyük bardak dolusu oda sıcaklığında su.Tazeliğinden emin olmak istediğiniz yumurtayı su dolu bardağın içine bırakın.
Eğer yumurta, bardağın dibine çökerse işiniz kolay. Bu, yumurta taze demektir. Gönül rahatlığıyla pişirip tüketebilirsiniz.

Peki ama ya yumurta bardağın ortasında kalır ya da üstüne çıkarsa?

Diyelim ki yumurta bardağın ortasında yatay biçimde kaldı. Bu, yumurtanızın aslında tam anlamıyla taze olmadığını ama atmanızı gerektirecek kadar da bayat olmadığını gösterir. Ama yumurta dikey olarak bardaktaki suyun yüzeyine yakın duruyorsa, bu yumurtanın bayat olduğu anlamına gelir.

Aslına bakılırsa yumurtanın bayat olduğunu anlamanın bir başka yolu daha var. Bayat yumurtayı kırdığınızda etrafı dayanılması güç bir koku kaplar. Böyle bir durumla karşılaşırsanız da o yumurtayı tüketmeyi aklınızın ucundan bile geçirmeden çöpe atın.İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı