KADIN

Yüksek Tansiyonunuz Ve Varisleriniz Varsa Bu 6 Şeyi Mutlaka Yapın

Neredeyse herkes ayak ve el parmaklarında soğukluk veya uyuşukluk yaşar. Bu her gün olursa, yardıma ihtiyacınız var demektir. Kan dolaşımınızın zayıf olması, böbrek sorunlarına, varisli damar sorunlarına ve diğer hastalıklara neden olabileceğinin işaretidir.1. Masaj yapın.

İyi bir masaj , yumuşak dokuların kan akışını uyarır ve bu nedenle lokal kan dolaşım artar.Yapılan birçok araştırma, masajın periferik vasküler (kan damarlarını etkileyen bozukluklar) fonksiyonunu olumlu yönde etkilediğini göstermiştir.
İpucu: Badem, hindistancevizi veya zeytinyağı kullanın. Mümkünse, haftada birkaç kez bir masajın keyfini çıkarın. Masaj için bir köpük silindir kullanabilirsiniz. Yere koyun, üzerine basın ve yuvarlayın.

2. Ayağınızı Yükseğe Kaldırın.

Ayaklarınızı kalp seviyesinin üzerinde tutmak, damar ve bacaklardan gelen baskıyı azaltır, kan dolaşımınızı geliştirir. Ayrıca rahatlamanıza yardımcı olur. Bacaklarınızı yüksekte tutmak, kan damarlarınızdaki baskıyı azaltır. Tansiyonunuzu dengelemeye yardımcı olur
İpucu: Parmaklarınızı hareket ettirin ve yüksekte tuttuğunuz ayaklarınızı dairesel şekilde döndürün. Gün boyunca 20 dakika arayla yaparsınız, kan dolaşımı artar.

3. Folik asit açısından zengin gıdalar Tüketin.

Folik asit açısından zengin gıdaları tüketmenin en önemli nedenlerinden biri hücresel büyüme ve rejenerasyondur. Folik asit, kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna ve aneminin önlenmesine yardımcı olur.Vücudun yeterli folik asit içermemesi kan pıhtılaşmasını etkileyecektir.Folik asit kaynakları:

Koyu yapraklı yeşillikler (ıspanak, şalgam yeşillikleri, marul)

Brokoli ve avokado

Narenciye (portakal, greyfurt), papaya, muz, çilek

Fasulye, bezelye ve mercimekTohum ve fındık (ayçiçeği tohumları, badem, ceviz)

Karnabahar, pancar, mısır ve havuç

4. Doğru giysileri giyin.

Doktorlar, sıkı ve dar kıyafetlerin uzun süreli giyilmemesini öneriyorlar. Sıkı pantolon veya dar kot, dolaşımı engeller ve varizlerin gelişmesine sebep olur. Hafif ya da bol giysiler, kanın vücudunuzun tamamında dolaşımına izin verir.

5. Baharatlı yiyecekler yiyin.

Biber ve kırmızı biber kan damarlarını genişletir ve kan akışını arttırır. Kardiyovasküler sisteminizin daha iyi çalışmasına ve kan basıncını normal tutmasına yardımcı olurlar. Ayrıca ellerinizi ve ayaklarınızı ısıtır (soğuk eller veya ayaklar zayıf kan dolaşımı demektir)
İpucu: Eğer biber sizin için rahatsız ediciyse, yiyeceklerinize daha fazla soğan ve sarımsak ekleyin . Sarımsak kan damarlarını rahatlatır ve hidrojen sülfür seviyesini yükseltir bu da kan dolaşımını iyileştirir. Soğan kan pıhtılarının oluşumunu önler ve yüksek düzeyde bir antioksidan içerir.

6. Bir evcil hayvan besleyin.

Bir hayvana, özellikle de bir köpeğe sahip olmak , kalp rahatsızlığı riskini azaltır. Evde beslenen hayvanla özel bir bağ oluşturmak , kalp atış hızınızı düşürür ve stresinizi yönetmenize yardımcı olur. Ayrıca, bir köpeğe sahip olmak dışarıya çıkma ve yürüme şansınızı arttırır. Kardiyovasküler egzersizler – yürüme gibi – kalbin ve kan damarlarının işlevini geliştirir.İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu