HABERLER

YİNE ÇİN’DE ORTAYA ÇIKTI

Dünya koronavi-rüs sa-lgını ile pençeleşirken Çin’de pandemi potansiyeli taşıyan yeni bir vi-rüs tespit edildi. Domuzlardan insana bulaştığı belirtilen yeni vi-rüsün mutasyon geçirerek hızla yayılmasından endişe ediliyor.Çin’deki bilim insanları, dünya çapında sa-lgın şeklinde yayılma ihtimali bulunan yeni bir grip vi-rüsü türü keşfetti.

Domuzlarda tespit edilen vi-rüsün insanlara da bulaştığı açıklandı. Araştırmacılar vi-rüsün mutasyon geçirerek hızla yayılmasından endişe ediliyor. Mevcut haliyle de insanlar arasında kolayca yayılabilecek özellikler taşıyan vi-rüsün yakın bir şekilde takip edilmesi gerektiği açıklandı.DOMUZ GRİBİ Vİ-RÜSÜNE BENZİYOR

Yeni ve ö-lümcül bir grip dalgası ihtimali, koronavi-rüs pandemisi sırasında bile bilim insanlarının yakından takip ettiği bir konu. Son grip pandemisi olan domuz gribi 2009’da Meksika’da ortaya çıkmıştı. Vi-rüs korkulandan daha az kişiyi ö-ldürmüştü. Özellikle yaşlılar arasında ö-lüm oranı beklenenden daha düşüktü. Bunda, vi-rüsün uzun yıllar önce görülen bir vi-rüs türüne benzerlik taşıması nedeniyle yaşlıların bağışıklık kazanmış olmasının payı olduğu düşünülüyor. 2009’da ortaya çıkan A/H1N1pdm09 adlı domuz gribi, yıllık grip aşılarına dahil ediliyor. Çin’de tespit edilen yeni vi-rüs de 2009 vir-üsüyle benziyor.

İNSANLARIN SOLUNUM YOLUNDA ÇOĞALIYOR

G4 EA H1N1 adlı verilen yeni vi-rüs, insanların solunum yollarında çoğalabiliyor. Vi-rüsün Çin’deki domuz endüstrisinde çalışan kişilere bulaştığını gösteren kanıtlar da bulundu. Mevcut grip aşıları bu yeni türe dair koruma sağlamıyor. Fakat ihtiyaç halinde üzerlerinde oynama yapılarak buna koruma sağlamaları mümkün.İngiltere’deki Nottingham Üniversitesi’nden Kin-Chow Chang, yeni vi-rüsün henüz büyük bir tehdit oluşturmadığını fakat bunu yakından takip etmek gerektiğini söylüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı