Yeni Zelanda’da camiye aşırı sağcı’ sldırı: 49 kişi ldü, çok sayıda yralı var

Yeni Zelanda’nın, Christchurch kentinde iki camiye Cuma namazı sırasında düzenlenen s-ilahlı sa-ldırılarda 49 kişi ha-yatını ka-ybetti, en az 48 kişi ise ya-ralandı. Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern olayı bir ‘t-erör s-aldırısı’ olarak niteledi.

Yeni Zelanda’da camiye ‘a-şırı s-ağcı’ saldırı: 49 kişi ö-ldü, çok sayıda ya-ralı var

Emniyet Genel Müdürü Mike Bush, El Nur ve Linwood camilerini hedef alan saldırıların ardından, biri kadın dört kişinin gözaltına alındığını belirtti.

Bush, gözaltına alınan kişilerin araçlarında el ya-pımı b-o-mba olduğundan şü-phelenilen düzenekler bulunduğunu ve ve askerlerin bunları etkisiz hale getirdiğini söyledi.

Saldırıları ‘t-erör s-a-ldırısı’ olarak niteleyen Başbakan Jacinda Ardern, “Bu, Yeni Zelanda’nın en karanlık günlerinden biri olacak” dedi.

Avusturalya Başbakanı Scott Morrison yakalanan dört kişiden birinin Avustralya vatandaşı olduğunu söyledi ve bu kişiyi “a-şırı s-ağcı t-erörist” diye tanımladı.,

BBC’nin haberine göre yetkililer, ülkedeki bütün camilere güvenlik gerekçesiyle kapalı kalmaları çağrısı yaptı.

Bu arada, şüphelinin s-aldırı anını sosyal medyadan canlı yayınladığı belirtiliyor.

Yeni Zelanda Polisi görüntülerin paylaşılmamasını istedi.

@nzpolice tarafından yapılan Twitter paylaşımı: Police are aware there is extremely distressing footage relating to the incident in Christchurch circulating online. We would strongly urge that the link not be shared. We are working to have any footage removed.

Yeni Zelanda Polisi’nin Twitter mesajında “Christchurch’teki s-aldırıyla ilgili çok üzücü görüntülerin i-nternette olduğunun farkındayız. Bu linkin paylaşılmaması çağrısında bulunuyoruz ve mevcut görüntülerin kaldırılmasına çalışıyoruz.” denildi.

AFP Haber ajansı, görüntülerde yüzü traşlı, beyaz bir adamın aracını camiye doğru sürerken, daha sonra da içeri girip a-teş ederken görüldüğünü bildirdi.

Saldırganın kullandığı bir Twitter hesabında da, s-aldırıyı neden düzenlediğini anlatan ı-kçı bir manifesto yayımlandığı kaydedildi.

Saldırıya uğrayan Nur Camisi’ndeki görgü tanıkları, saldırgandan ka-çıp, ca-nlarını kurtarmaya çalıştıklarını anlattı.

New Zealand Herald gazetesine konuşan Mohan İbrahim de “İçeride arkadaşlarım var. Aradım ama çoğundan haber alamadım. Canlarından endişe ediyorum” dedi.

Bir görgü tanığı da askeri üniforma giyen saldırganın “beyaz ve 30 ila 40 yaşlarında olduğunu” belirtti. Nur Cami

Bangladeş kriket takımı camiye gidiyordu

Cuma Namazı için camiye giden Bangladeş Kriket Milli Takımı’nın da s-aldırı sırasında olay yerinde bulunduğu bildirildi. Takımın kondisyon antrenörü Mario Vallavarayen “Otobüstelerdi ve s-aldırı başladığında araç yanaşmaya çalışıyordu. Sa-rsılmış haldeler ama iyiler.” dedi.

Yetkililer, binlerce çocuğun iklim değişikliğine karşı eylem yaptığı Katedral Meydanı’nı da boşalttı.

2013’te yapılan nüfus sayımına göre Müslümanlar Yeni Zelanda nüfusunun yüzde 1’inden biraz fazlasını oluşturuyor.