PÜF NOKTASI

Vücudumuzun Biz Farkında Bile Olmadan Yapabildiği 12 Akıl Almaz Şey

Vücudumuz o kadar sihirli ki duygularımızı biz farkında olmadan gösterebilir, hava tahmininde bulunabilir ve kendi kendini iyileştirebilir. Architect Feed’den derlediğimiz bu gerçekleri büyük ihtimal daha önce duymadınız.

1. Aşırı üşüdüğünüzde ve hipotermia başladığında vücudunuz bunu anlar. Gözlerinizdeki kan damarları enerjinizi korumak için sıkışır ve geçici kör olursunuz.

2. Sol kulağınızı konuşan kişiye doğru çevirirseniz süper işitme duyusuna sahip olabilirsiniz.
Sağ kulak konuşmaları takip etmede daha iyidir sol kulak ise daha iyi duymada.

3. Sol tarafınızın üzerine yatarsanız ilaca gerek duymadan mide yanmasını tedavi edersiniz.
Araştırmalara göre sol tarafınıza yattığınızda yer çekimi devreye girer ve mideniz yemek borunuzun altında kalır. Böylece asit yemek borusuna çıkamaz.

4. Yılan gibi deri değiştirebilirsiniz. Özellikle ayaklarınızdaki deri zamanla kurur.
Üst deriyi atmaya yardımcı olacak ürünler var. Kremler ise üst deriyi iyileştirmeyi amaçlar.

5. Sindirim sisteminiz size süper güç verebilir. Sizin ya da başkasının hayatı tehlikedeyse sinir sisteminiz devreye girer ve adrenalin salgılanır. Bunun sonucu kalp atış hızınız ve solunum artar, göz bebekleri büyür ve sindirim sisteminiz kendini kapatır. Bunu yapmasının sebebi tüm kaslarınızın inanılmaz güçle kasılmasını sağlamaktır.

6. Vücudunuz hava tahmini yapabilir. Çoğu insan eklemlerindeki ağrıdan yağmuru öngörebilirler. Bir fırtına yaklaştığında atmosfer basıncı düşer ve eklem sıvısı basınç oluşturabilir. Çoğu migren hastası havanın değişeceğini fark edebilir. Havadaki değişim beyinde serotonin salgılanmasına sebep olabilir ki bu migrenin başlıca sebebi.

7. Göz bebekleriniz duygularınızı gösterebilir. Sevdiğiniz bir insanı gördüğünüzde sinir sisteminiz etkilenir ve göz bebekleriniz büyür.

8. Aşı olmak gibi acı hissedeceğiniz durumlarda hafifçe öksürün bu acınızı azaltacaktır.
Öksürmek beyne giden acı sinyallerini azaltır böylece daha az hissedersiniz.

9. Burnunuz tıkandığında dilinizi damağınıza bastırın ve parmağınızı iki kaşınızın arasına bastırın. 20 saniye içinde burun delikleriniz açılacaktır. Bu burun kemiğinizin ileri geri hareket etmesini sağlar ve burun yollarınızı açar.

10. Diş ağrınız varsa baş ve işaret parmaklarınızın arasındaki bölgeye buz koyun, acınızı yatıştıracaktır. Bunun işe yaramasının sebebi baş ve işaret parmağınızın arasındaki ‘V’ bölgesinin beyindeki acı merkeziyle sinirsel bir bağının olması.

11. Bir insan korktuğunda kalbi çok hızlı atmaya başlar. Kalp hızınızı yavaşlatmak için baş parmağınıza üfleyin.

12. Koku alma duyunuz zaman makinesi gibi çalışır. Beynin kokuyu kontrol eden kısmı duygular ve hatırayla aynı yerdedir.

Bu yüzden geçmişinizden gelen bir kokuyu hissettiğinizde anılar da beraberinde gelir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu