SAĞLIK

Uzmanlar, kilosuyla başı dertte olanların her gün bir aspirin almasının yararlı olabileceğini keşfetti

Meğer Öyle Bir Etkisi Varmış Ki!

Uzmanlar, kilosuyla başı dertte olanların her gün bir aspirin almasının yararlı olabileceğini keşfetti. Bu popüler ve pahalı da olmayan ilacın, kilolu insanlarda kolon kanseri riskini büyük ölçüde azalttığı belirlendi. Araştırmaya katılan kişiler, Lynch sendromu adı verilen ve kanser olma riskini artıran genetik bir hastalığa sahip kişilerden oluştu.

Araştırmaya katılan kişilerin ilacı düzenli olarak kullandıktan sonra, kolon kanseri olma risklerinin normal kilolu insanlarla aynı seviyeye geldiği gözlemlendi. Araştırmayı yürüten bilim insanları, gün geçtikçe daha çok insanın fazla kilolarla uğraştığını ve fazla kiloların insanları daha çok kanser tehlikesine soktuğunu dile getirdi.

Uzmanlar bu kanser türlerinin bağırsak kanseri başta olmak üzere akciğer, göğüs ve prostat kanserleri de dahil olmak üzere birçok kanserin adeta obeziteyle beslendiğini de eklediler. Araştırmaya katılan bilim insanlarından biri olan Dr. Burn, insanların önceliklerinin en başta fazla kilo almamak olması gerektiğini belirtirken, eğer fazla kilo alıp veremeyenler varsa, her gün aspirin almayı düşünmeleri gerektiğini belirtti.

Dr. Burn, riskin özellikle 50 yaş ve üstü kişilerde daha yüksek olduğunu söylerken, bu yaş grubundaki kişilerin önce mutlaka bir doktora danışarak aspirin kullanımına başlamalarının yararlarına olabileceğini de ekliyor. Özellike aile geçmişinde kanser olanların aspirin kullanması gerektiğini söyleyen uzmanlar, bir doktora danışmadan da ilaca başlanılmamalı diye uyardılar.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu