PÜF NOKTASI

Uykuya Dalmakta Zorlanıyor musunuz? İşte Çözümü..!!

Çok yorgun olmanıza rağmen bedeninizin uykuya dalamaması ne kötüdür değil mi? Yapılan araştırmalara göre her 5 kişiden birinde uyku sorunu var. Erkekler bu konuda daha sıkıntılı durumdalar.Psikolojik veya tıbbi nedenler, hangisi olursa olsun, altta yatan sebebi tespit etmek, bu sorunla baş etmek için büyük önem taşıyor. Sürekli ilaçlarla uyumaya çalışmak sadece sizi bağımlı yapar.

Eğer kişilik olarak gergin ve stresli biriyseniz, uykuya dalmanız zorlaşabilir. Bunun için terapi alabilir veya hipnoz yoluyla tedavi görebilirsiniz. Bunun için doktorunuza danışın.En bilinen gevşeme yöntemi sıcak bir banyo yapmaktır. Ylang ylang, sandal ağacı ve lavanta gibi sakinleştirici yağlardan destek alabilirsiniz. Vücudun uyku noktalarını akupunktur üzerinden öğrenirseniz, o noktalara baskı yaparak gevşeme durumu yaratabilirsiniz.

Kepekli tahıllar, kaju fıstığı, muz, kakao tozu ve buğday kepeği bazlı kahvaltılık tahıllar ile sıcak süt gibi magnezyum açısından zengin ürünleri tüketmek uyumanızı destekler.

Kediotu, papatya, lavanta, kırmızı çalı çayı, ıhlamur, şerbetçiotu ve tutku çiçeği çaylarını kullanın. Onların etkisi yüzyıllardır ispatlanmıştır.Vücudunuzun oksijene ihtiyacı olduğunu unutmayın. Yatak odanızı iyi havalandırın. Işıkları kapatın, sessiz bir ortamda uyumaya çalışın. Aynı saatte yatıp, aynı saatte kalkmak da uykunuzu düzenler.

Ne yapsanız uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız, iyi bir terapistle görüşün ve aklınızı kurcalayan sorunları konuşarak paylaşın. Ayrıca size özel bir egzersiz programı hazırlayarak, uyku durumunuzun düzenlenmesini sağlayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu