SAĞLIK

Tiroid Bezi İltihabı: Nedenleri ve Tedavisi

Tiroidit, troid bezinin iltihaplanmasıdır. Troid sorunları bizi hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkilerler. Tiroid vücudumuzdaki en önemli salgı bezlerinden birisidir. Bedenimizin verimli bir şekilde çalışması için gerekli önemli hormonların bazılarını tiroid bezi salgılar.

Boynumuzda yer alan tiroid bezi, ne hızda kalori yaktığımızı, kalp ritmimizi ve bedenimizdeki diğer ritimleri ve de en önemlisi hücrelerimizin enerjiyi nasıl kullandığını ayarlar.

Genelde hipertiroidisme neden olan Quervain tiroiditi yani subakut tiroidit dışındaki neredeyse tüm tiroidizm türleri, hipotiroidizm yani tiroid büyümesi belirtileri gösterirler ve bunların hepsi tiroid bezinin iltihaplanmasına neden olur.

Tiroidit Tedavisi ile İlgili Genel Bilgiler

Uygulanacak olan tiroidit tedavisi, hastalığınızın türüne göre belirlenir. Ama genel olarak tüm bu tedaviler, iltihabı ortadan kaldırarak tiroidin normal “çalışma ritmini” geri kazanmasını sağlamak üzerinedir.

Alopatik ilaçlar, hipotiroidzm durumunda tiroid hormonları içerebilecekleri gibi, ağrı ve acı için ateş düşürücüler içerebilir (aspirin’den tutun ibuprofen’e, prednizon’a kadar).

Çin tedavilerinde, tiroidi tetikleyip tiroid fonksiyonlarını kontrol etmekte iyi sonuçlar veren ginseng, zencefil ve nane gibi bitkileri kullanıyorlar.

Hipotiroidizm için, doğal tıpta tiroidin hormon üretmesine yardımcı olan kargagözü (hint ginsengi) ve pelesenk ağacı (guggul) kullanılmaktadır. Menapoz durumunda ise maka turbu (peru ginsengi) tercih edilmektedir.

Tiroidit ve beslenme eksiklikleri konusunda, tiroidin işlevselliği iyoda dayalıdır. Avrupa’da genelde iyodize deniz tuzu kullanılmaktadır ama Amerikan beslenme tarzında bu önemli besin gözardı edilmektedir. Gerekli dozda iyot tüketmek için, iyodize edilmiş deniz tuzu veya yosun gibi deniz yeşillikleri yemeniz önerilir. Unutmayın, iyodu destek ilaç olarak almaktansa yiyeceklerle doğal olarak almak çok daha iyi olacaktır. Doğal besinlerle yeteri miktarda alamadığınız zaman destek ürünleri kullanmayı düşünebilirsiniz.

Tiroidit Türleri

Haşimoto Tiroiditi

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, genetik birikme yüzünden olduğu düşünülmektedir.

Bedenin, kendi tiroidinin hücrelerine saldıran antikorlar ürettiği bir bağışıklık sistemi problemidir. Ardından tiroid bezi iltihaplanır ve yavaş yavaş hücreler yok olmaya başlar, bu da tiroid hormonunun azalmasına ve hipotiroidizme neden olur.

Başlangıçta hipotiroidizm ile aynı belirtileri gösterir: soğuğa karşı hassasiyet, kabızlık, ağırlık veya bitkinlik hissiyatı, soluk ve kuru cilt, güçsüz ve kolay kırılan tırnaklar ve saç, açıklanamayan kilo alımı ve çok ağır ve sancılı adet kanamaları.

Haşimoto Tiroiditinin Tedavileri

Bu hastalığa doğrudan bir tedavi yerine, vücudun bu hastalıkla savaşmasına yardımcı olacak bir yaşam şekli uygulanır.

1. Bağışıklık sistemimizin %70’i bağırsaklarımızda bulunmaktadır. Bu yüzden bağırsak floramız ne kadar sağlıklıysa, bağışıklık sistemi hipotiroiditine karşı o kadar güçlü olabiliriz. Bu nedenle bağırsak florasını güçlendiren probiyotikleri tüketmeliyiz. Bu sayede hipotiroiditin beslediği, bağışıklık sistemini daha da zayıflatan Candida’yı da önleyebilirsiniz.

2. Bazı kişilerin 3 ila 6 aylık bir süreçte buğday, çavdar ve arpa tüketmeyip, gluteni beslenme düzenlerinden tamamen çıkartarak, otoantikor seviyelerini normal yüksekliğe getirdikleri kanıtlanmıştır.

3. Eğer otoantikor seviyeleri yükselmişse, iyot tüketimine dikkat etmeli ve günde 1000 miligramdan daha fazla tüketmemelisiniz.

4. D vitamini bağışıklık sistemini dengelemeye yardımcı olur: güneş altında bir miktar vakit geçirmeniz iyi olacaktır.

5. Stres kortizol salınımını arttırıp, thyroxine 5′-deiodinase enzimini baskılayarak tiroid hormonlarının aktifleşmesini önler.

6. Aşırı yüklenilmiş karaciğer, hipoglisemi, insülin direnci gibi böbreküstü bezlerinin kortizol salgılamasını arttıran çeşitli hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıkların tedavi edilmesi çok önemlidir.

7. Bedeninizi böcek ilaçları, solventler, kimyasallar ve ağır metaller gibi toksik maddelerden arındırın.

8. Selenyum tiroide karşı çalışan antikor seviyesini azaltmaya yardımcı olur ve T4’ün(revers hormon) T3’e(aktif hormon) dönüştürülmesini sağlar. Tiroidin çalışmasında önemli bir rol oynar ve nodüllerden ve kanserden korur.

9. Eğer varsa demir, B12 vitamini ve folik asit eksikliklerini giderin. Ayrıca B2, B3, B6 ve A vitamini takviyesi alın.

10. Ayrıca kendinizi çok zorlamadan hafif veya orta zorlukta egzersiz yapıp, iyi uyumanız da önemlidir.

De Quervain Tiroiditi

Büyük ihtimalle viral kökenli olan bu hastalık ortaya boyunda ağrı ve birazdan bahsedeceğimiz hipertiroidizm belirtileri ile ortaya çıkar ve 1 ila 3 ay kadar sürer. Ardından normale döner. Ancak hastaların beşte birinde kalıcı hipertiroidizm ortaya çıkar.

Hipertiroidizm tiroid normalden daha fazla hormon ürettiğinde ve kandaki tiroid hormonu seviyeleri yükseldiğinde ortaya çıkar. Belirtileri:

Sıcağa tahammülsüzlük

Yorgunluk, bitkinlik ve konsantrasyon eksikliği

İştah artması

Kilo kaybı

Bağırsakların sürekli çalışması ve ishal

Huzursuzluk, endişe ve gerginlik

Aşırı terleme

Guatr (Tiroid bezinin görülebilir şekilde şişmesi)

Yeşil çay ve melissa ile hazırlayacağınız bir çay, bu belirtiler ile baş etmenize yardımcı olacaktır. Günde iki defa için. Antioksidan özelliği sayesinde tiroidin aşırı çalışmasını dindirebilirsiniz.

Postpartum Tiroiditi

Bazı kadınlarda doğumdan sonra vücutta kalan antikorlar tiroide saldırabilir. Bu doğumdan sonraki 4 ila 6 ay boyunca devam edebilir. Hem hipo hem hipertiroidisme neden olabilir.

Sessiz veya Acısız Tiroidit

Yukarıdaki gibidir, ancak iki cinsiyette de görülebilir ve nedeni bilinmemektedir.

İlaçlar veya Uyuşturucuların Neden Olduğu Tiroidit
Lityum, amiodoron, interferons ve sitokinler gibi çeşitli ilaçların yan etkisidir. Hem hipo hem de hipertiroidizme neden olurlar ve ilaçların alımı kesildiğinde geçerler.

Radyasyon Nedenli Tiroidit

Çeşitli kanser türleri için radyoterapi alan veya radyoaktif iyot ile yapılan hipertiroidizm tedavisinde ortaya çıkar. Hipertiroidizm belirtileri ortaya çıkar.

Akut veya Bulaşıcı Tiroidit
Bakteriler veya diğer bulaşıcı mikroorganizmalar neden olur. Belirtileri değişebilir. Ağrılı ve acılı olabilir de olmayabilir de, ve genelde kişi enfeksiyondan dolayı hasta hisseder. Enfeksiyonun tedavi edilmesiyle birlikte belirtiler (ve genelde hipotiroidit de) geçer.

Akupunktur ve Tiroidit

Norveç gibi ülkelerde hastanelerde de bir tedavi olarak uygulanmaya başlanan, Asya kökenli Akupunktur tedavisi sayesinde, tiroid sorunlarımız tedavi edilebiliyor.

Temel olarak, akupunktur metabolizma sistemimizi düzenleyip dengelemeye yarıyor. Bu da tiroid bezini düzgün çalışmaya mecbur bırakıyor..

Bedenimizdeki çeşitli noktalara akupunktur uygulandığında rahatlatıcı bir etki ortaya çıkıyor ve bu da beynimize yansıyıp, onun çalışmasını ve hormon üretimini tetikliyor..

Ek olarak, tiroidit belirtilerini tedavi etmek için doğrudan akupunktur da uygulanabiliyor..

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu