HABERLER

Tırnaklarınızdan Ne kadar Sağlıklı Olduğunuzu Bu Şekilde Anlayın

Gözler kalbin aynasıysa, tırnaklar da vücut sağlığımızın en büyük göstergelerindendir. Sağlam tırnaklara sahip olmak sadece manikür yaparken değil, sağlıklı olduğunuzu anlamak açısından da büyük önem taşır. Bazı belirtiler sağlığınızın kötüye gittiğini hatta ciddi bazı hastalıkların kendini göstermeye başladığının habercisidir.


Tırnaklarda meydana gelen değişimleri hafife almamalısınız. Normalin dışında gerçekleşen tüm değişimleri ilk fırsatta doktorunuza göstermelisiniz.

Sarı Tırnaklar


Tırnaklarınızın verebileceği en yaygın belirti sarı renktir. Genellikle mantar hastalığının habercisidir. Ancak bazı vakalarda tırnakta sararmanın diyabet, tiroit hastalığı veya akciğer sorunları ile ilişkilendirildiği de görülmüştür. Eğer sigara kullanıyorsanız bu da tırnak ve bıyıklarda hatta parmaklarınızda sararmaya sebep olabilir.

Kolay Kırılan Tırnaklar

Tırnaklarınızın ihtiyacı olan suyu alamadığından kuruyarak daha kolay kırılır hale gelmesi bir ihtimal. Bir diğer sebep ise tiroit hastalıklarıdır. Hipotiroidi hastasıysanız bu belirtiler normaldir. Hiptiroidi, tiroit hormonunun yeterli üretilememesinden kaynaklı vücudunuzda metabolizma hızında düşmesi ve buna bağlı stres, kilo alma, depresyon gibi problemlere yol açabilir. Eğer ki böyle bir tanı koyulmadıysa mutlaka bir endokrin uzmanına danışın.


Çukurlu Tırnaklar

Genellikle sedef hastalarında görülür. Tırnaklarınızın yeterli vitamin ve mineralleri alamadığını gösterir. Eğer ki bu tip noktalanma fark ederseniz mutlaka doktorunuzla görüşün.

Çatlaklı Tırnaklar


Eğer tırnaklarınızda boyuna çatlamalar veya uzun uzun çizgiler görüyorsanız, ya bir fiziksel darbe söz konusudur, ancak birden fazla fiziksel hasar almamış tırnakta bu değişim göze çarpıyorsa, vücudunuzun fazla mesai yaparak bir hastalıkla savaştığının göstergesidir. Bu belirti vücudunuzun tırnaklar şu an uğraştığım problemden önemli değil deme şeklidir.

Tırnakta Renk Değişimi veya Tırnak Dibinde Siyahlık

Bazı durumlarda tırnağın tuhaf bir renge dönmesi veya hemen tırnak dibinde beliren siyahlaşma cilt kanseri belirtilerindendir. Özellikle tırnakta başlayan cilt kanseri daha ciddidir ve acil müdahale gerektirir.

Yenmiş Tırnaklar

Tırnak ısırma bir obsesif – kompulsif bozukluk belirtisidir. Tüm tırnak yiyen insanlar bu hastalığa sahip demek değildir ancak bu tip durumlar daha dikkatli olmayı gerektirir. Eğer ki bu alışkanlık ciddileşti ve artık günlük hayatınızı etkiler hale geldiyse mutlaka bir doktor ile görüşmelisiniz.

Mavi Tırnaklar

Eğer tırnaklarınızda mavileşme görürseniz, bu vücudunuzun yeterince oksijen alamadığını gösterir. Kalbinizde veya akciğerlerinizde bir sorun olabilir. Eğer düzenli olarak başınıza gelen bir durumsa mutlaka bir kardiyoloğa görünün.

Beyaz Noktalı Tırnaklar

Tırnaklarınızdaki beyaz noktaların kalsiyum eksikliğinden kaynaklandığını söyleyenlere hemen inanmayın. Genelde durum bu değildir. Tırnağınızı bir yere çarpıp çarpmadığınızı iyi düşünün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu