HABERLER

Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir

Tırnak mantarı, hem el hem ayak tırnaklarında ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Bulaşıcı olduğu için ilk belirtilerinin görülmesi ile doktor kontrolü gerektiren tırnak mantarı, evde doğal şifalı bitkiler ile de tedavi edilebiliyor. Bu yazımızda tırnak mantarına ne yapmalı sorusundan yola çıkarak tırnak mantarı için bitkisel çözümler ve tırnak mantarına iyi gelen yöntemleri aktaracağız.Tırnak mantarı, el ve ayaklarda ortaya çıkabilir. Genelde ayak bölgesinde ve baş parmakta görülen bu hastalık, zamanla diğer tırnaklara da yayılabilir. Önlem alınmadığında tüm el ya da ayak tırnaklarına bulaşan tırnak mantarı nadiren de olsa elden ayağa ya da ayaktan ele geçebilir. Tırnak mantarı için doğal yağlar ve bitkisel karışımlar kullanılabilir. Bunun yanında doktorun verdiği pomat kremler, losyonlar ya da ağız yolu ile alınan ilaçlar da tırnak mantarına iyi gelir.

Tırnak mantarı bulunan bölgenin kuru ve temiz tutulması, mantarın yayılması ve ilerlememesi için etkilidir. Tırnak mantarı olan bölgeyi gün içinde mümkün olduğunca temizlemeye çalışmalı ve her yıkamadan sonra güzel bir şekilde kurulamak gerekir. Ayrıca mantar oluşumuna sebep olan faktörlerin iyi belirlenmesi ve bunların da ortadan kaldırılması tedavi sırasında önemlidir.Tırnak Mantarına Bitkisel Çözüm

Tırnak mantarına kesin çözüm olmasa da zaman içinde iyileşmesini sağlayan bitkisel çözümler mevcuttur. Hemen hemen her hastalıkta olduğu gibi tırnak mantarı tedavisinde de bitkisel çözümlerin doktor kontrolünde yapılması tavsiye edilir. Aşağıda el ve ayak tırnak mantarı için etkili olan bitkisel çözümleri sizlerle paylaştık. Eğer bu tür bir sorununuz varsa doğal karışımları deneyebilir, etkisini görebilirsiniz.

Tırnak Mantarına Doğal Çözüm

Sarımsak: Antibiyotik özelliği bilinen sarımsak mantar enfeksiyonlarında da etkili şekilde kullanılır. Tırnak mantarı için bir miktar beyaz sirke ve bir miktar sarımsak yağını karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı tırnak mantarı olan bölgeye sürün. Ardından sıcak tutması için bölgeyi bandaj ile sarın. Bu yöntem ile özellikle ayak mantarlarında kısa sürede iyileşme sağlanabilir.Elma Sirkesi: Tırnak mantarına neden olan virüslerin yok edilmesinde etkilidir. Aynı miktarda elma suyu ve elma sirkesini bir kap içinde karıştırın. Bu karışımı haftada 3-4 kere tırnaklarınıza uygulayın. Hem daha güçlü hem de daha sağlıklı tırnaklara kavuşabilirsiniz.

Kekik Yağı: Yüksek anti-bakteriyel ve anti-mantar özelliklerine sahip olan kekik yağı, tırnak mantarı olan bölgeye uygulandığında zarar veren mantarların yok edilmesini sağlar. Bunun için 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile bir kaç damla kekik yağını karıştırın. Her gün tırnak mantarı olan bölgeye bu karışımı sürün. Bu uygulama ile 2-3 hafta içinde mantarlardan kurtulabilirsiniz.

Zerdeçal Otu: Zerdeçal otu ile tırnak mantarı tedavisi için zerdeçalı biraz su ile hamur haline getirin. Elde ettiğiniz bu hamuru tırnak üzerine uygulayın ve kurumasını bekleyin. Sonrasında tırnaklarınızı saf su ile durulayın.

Çay Ağacı Yağı: Yüksek antiseptik özelliği bulunan çay ağacı yağı, özellikle ayak mantarları için etkilidir. Bu bitkisel yağ ile tırnak mantarı tedavisi için bir miktar çay ağacı yağının içine zeytinyağı ekleyin. Karıştırın ve temiz bir pamuk ile tırnak mantarı olan bölgeye sürün. 10 dakika pamuğu mantar bölgesinde tutun. Ardından bir diş fırçası ile mantarlı alanı fırçalayın. Ancak bunu yaparken dikkatli olun ve bölgeye zarar vermeyin.

Yukarıda verdiğimiz karışımların yanında tırnak mantarı üzerine doğrudan uygulanabilecek maddeler de bulunuyor. Bunlara örnek olarak yoğurt, sarımsak, lavanta yağı, limon, vicks, soğan ve E vitamini yağını verebiliriz. Bu malzemeleri temiz bri bez ya da pamuk ile tırnak mantarı bulunan bölgeye uygulayıp kurulayabilirsiniz.İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu