PÜF NOKTASI

Tırnak batmasından kurtaran evde tedavi yöntemleri

Tırnak batması olarak bilinen tırnağın ayak parmak derisinin içine gömülmesi durumu tıbbi bir rahatsızlıktır. Özellikle nefes alan, esnek malzemelerden yapılmış ve rahat ayakkabıları tercih etmeyen insanlarda daha sık rastlanır. Ellerde de olabileceği gibi çoğu zaman ayak baş parmaklarınızda ortaya çıkar. Genellikle ciddi sağlık sorunlarına yol açmasa da enfeksiyon riskini azaltmak için bazı tedavi yöntemleri kullanmak önemlidir. Çay ağacı özü yağı, antibiyotik ve mantar önleyici etkisiyle bilinen doğal bir bitkisel yağdır. Tırnakların etrafındaki deriye uygulandığında tahrişi hafifletir ve kızarıklığın azalmasına yardımcı olur.

Malzemeler:

6 damla çay ayağacı özü yağı

1 parça pamuk

1 adet sargı bezi

Ne yapmalısınız?

Bir adet kulak temizleme çubuğu veya bir parça pamuk yardımıyla batan tırnağı derinin içinden çıkarmaya çalışın. Bölgeye yağı uyguladıktan sonra sargı beziyle parmağınızı sarın. Bir gece bu şekilde bekletin ve parmağınız tam olarak iyileşinceye kadar tedaviyi tekrarlayın. Bal, cildi her türlü enfeksiyondan koruyan, antibiyotik ve antiviral özelliklere sahip doğal bir üründür. Tırnak batmasını tamamen iyileştirmese de iyileşme sürecini hızlandırmak için kullanabileceğiniz alternatif yöntemlerden biridir.

Malzemeler:

1 çorba kaşığı bal (25 g)

1 tatlı kaşığı limon suyu (5 ml)

Ne yapmalısınız?

Bu iki malzemeyi iyice karıştırarak macun kıvamlı bir karışım elde edin ve sorunlu bölgeye sürün. Yıkamadan önce 20 dakika bekletin. Altıncık olarak da adlandırılan aynısefa çiçeği, anti-enflamatuvar, mantar önleyici ve antioksidan özellikleriyle tırnak batmasından doğan tahriş ve iltihaplanmayı azaltmada etkilidir.

Malzemeler:

10 damla aynısefa özü suyu

1 litre sıcak su

Ne yapmalısınız?

Sıcak suyu bir kaba boşaltın ve aynısefa özünü ekleyin. Su cildiniz için uygun bir sıcaklığa eriştiğinde ayaklarınızı 15 dakika boyunca suda bekletin. Ayaklarınızı dikkatlice ovalayın ve iyice kurutun.

Son olarak bir miktar vazelin veya losyon yardımıyla ayaklarınızı iyice nemlendirin. Epsom tuzu ayakla ilgili bir çok probleme sağladığı faydadan dolayı tedavi yöntemi olarak sıkça tercih edilir.

Anti-enflamatuvar, mantar önleyici ve aynı zamanda antibakteriyel özellikleri sayesinde bölgedeki acıyı rahatlatmada etkilidir.

Malzemeler:

1 yemek kaşığı Epsom tuzu (10 g)

1 kapsül E vitamini

Ne yapmalısınız?
E vitamini kapsülü ve Epsom tuzunu karıştırdıktan sonra ölü deriyi arındırmak üzere sorunlu bölgeye sürün. 30 dakika beklettikten sonra bölgeyi ılık suyla yıkayıp iyice kurulayın. Bu yöntemi haftada en az üç kere tekrarlayın. Beyaz sirke ve oksijenli su karışımı mantar karşıtı ve antibakteriyel bir tedavi sağlar. Kızarıklık ve acıyı azaltmasının yanı sıra, olası bir enfeksiyondan korunmak için bu karışımı kullanın.

Malzemeler:

2 yemek kaşığı beyaz sirke (20 ml)

2 yemek kaşığı hidrojen peroksit (20 ml)

Yarım bardak ılık su (125 ml)

Bir parça pamuk

Ne yapmalısınız?

Bu iki malzemeyi ılık suda iyice seyrelttikten sonra acıyan tırnağınıza pamuk yardımıyla sürün. 20 dakika bekletin ve gerektiği zaman tekrar kullanın. Evinizde hangisi varsa o yöntemi deneyin..

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu