SAĞLIK

Tip 2 Diyabet’i Doğal Bir Şekilde İyileştirecek 7 Adım! Bundan Sonra Asla İnsülin ya da İlaç Almak Zorunda Kalmayacaksınız!

Diyabetin yaygın bir hastalık olduğu yadsınamaz bir gerçek. Ancak tip 2 diyabeti geri döndürmek mümkün. İhtiyacınız olan tek şey hayat tarzınızı değiştirecek bazı basit seçimler yapmak!

İşte hastalığın ne kadar yaygın olduğuna dair örnekler:

 • Dünya genelindeki diyabetli hasta sayısı 1980 yılında 108 milyonken, 2014 yılında 422 milyona ulaşmıştır.
 • 18 yaşın üstündeki yetişkinlerde diyabetin küresel olarak görülme sıklığı 1980 yılında %4.7 iken, 2014 yılında %8.5’e yükselmiştir.
 • Kuzey Amerika’daki yetişkin Amerikalıların %10’u ve Kanadalıların %9’u diyabet hastasıdır ve diyabet Meksika’da ölümcül sayılan hastalıkların başında gelir.
 • Bunlara ek olarak, şekerli diyabete yol açabilecek düşük glukoz toleransı durumu ve yüzdeleri üç katına çıkmıştır. 2025 yılında, çocuklarda dâhil olmak üzere diyabetin görülme sıklığının %44’lere çıkması bekleniyor.
 • Dünya Sağlık Örgütü, diyabetin 2030 yılında dünya genelinde ölüme yol açan yedinci hastalık olacağını öngörmektedir.

Tip 2 diyabet genellikle obezitenin (aynı zamanda bir salgın) yoldaşıdır.

Dr. Mark Hyman, New York Times’ta en çok satan yazar, The UltraWellness Merkezi’nin kurucusu, fizikçi ve İşlevsel Tıp alanında hizmet veren Cleveland Kliniği’nde tıbbi direktördür. Kalp damar rahatsızlığı ve kanser gibi hayati tehlike oluşturan diğer hastalıkların dedektörü görevini üstlenen bu sağlık durumu için “diabesitiy” (diabetes-obesity/diyabet-obezite kelimelerini birleştirerek) terimini kazandırmıştır.

Bu Yaygınlaşmış Hastalığa Ne Sebep Oluyor?

Bir Amerikalı yılda ortalama olarak 70 kg eklenmiş şeker tüketmektedir ki bu miktar 200 yıl öncesinin 17 katıdır. İşlenmiş gıdalar karbonhidratlar ve kimyasallar açısından çok zengindir, şeker de üzerine bir yük gibi eklenir. Vücudu şekerle bombardıman altına almak benzin olarak kullanılmayan şekeri yağ olarak depolamamıza yol açar. Ayrıca vücudumuza aşırı yüklendiğimiz için kan şekerini düzenleyen pankreaslarımız ürettiğimiz insüline karşı direnç gösterir. Diyabete sebep olan şey bir virüs ya da bulaşıcı hastalık değildir. Buna sebep olan yediklerimiz ve yaşam şekilimizdir. Sonradan kazanılan bir hastalık olduğundan diyabet önlenebilir ve tedavi edilebilir.

Dr. Hyman yaptığı uygulamada hastalarının diyetini ve yaşam tarzındaki seçimlerini değiştirip hastalarının çok fazla miktarda hızlı bir şekilde kilo vermesini sağlayarak ve diyabeti geri döndürerek söylediklerini kanıtlamıştır. İşte uyguladığı 7 strateji!

1. Şekeri Kesin

Diyabetin ilk suçlusu şekerdir. Şeker metabolize edildiğinde, vücut inflamasyonla reaksiyona girer. Kronik inflamasyon, nörolojik dejeneratif hastalık, hipertansiyon, azalmış libido ve depresyonu da içeren hastalıkların sonucunda meydana gelir.

Gıda ambalajlarındaki etiketleri okuyun ve yiyebileceğiniz tüm ek şekerlerden ve tatlandırıcılardan kendinizi uzak tutun. Soda ve alkolsüz içecekler en azılı suçlulardan sadece birkaçı..

2. Tamamen İşlenmemiş Gıdalar Tüketin

Bunu yapması gerçekten çok basit: gerçek gıdalar yiyin.

Çok farklı renkte, çeşitli sebze-meyve tüketin. Bunların ürettiği pigmentler inflamasyonu azaltmak ve kan şekerini düzenlemek için bazı antioksidanları vücudumuza taşır.

 • Tam tahıllar – yulaf, darı, karabuğday, arpa, çavdar vb. Buğdayı minimumda tutun.
 • Baklagiller – bezelye, fasulye, mercimek.Otlar ve baharatlar – tatlandırmak için istediğiniz kadar kullanın ve bunların sunduğu sağlığa faydalı sayısız yarardan faydalanın. Otlar vücudun zehrini alır ve düzenler.
 • Sağlıklı omega-3 yağları – Beyninizin vücudunuzdaki diğer tüm hücrelerin düzgün çalışması için yağlara ihtiyacı vardır. Daha fazla avokado yiyin; zeytin, hindistancevizi ve susam yağları; fındık ve tohumlar (ayrıca büyük bir protein kaynağıdırlar!) ve balık yağı da tüketebilirsiniz.
 • Yağsız proteinler – organik / otla beslenen hayvan eti, yabani balıklar, organik gezen tavuk yumurtaları ve vejetaryen proteinler.

Sağlıklı insanlar, zamanın doğuşundan bu yana doğanın onlara bahşettiklerini yediler. Sonuçta, doğa bizi beslemek ve ayakta tutmak için gezegende bulunuyordu. Tüm gıdalar, düzgün bir metabolizma için vücudun kimyası ile iş birliği yaparak doğru genleri çalıştırmak için uğraşır. Bir fabrikada işlendiklerinde ve telaffuz edemeyeceğimiz şeylerle karıştırıldıkları zaman, bunlar katkılı bir hale gelerek tehlikeli olur. Yemeğinizi evde pişirin, böylece içine tam olarak ne koyduğunuzu bilirsiniz.

3. Doğru Besinleri Alın

“Çatalınız, sağlığınızı dönüştürmek ve dünyayı değiştirmek için kullanabileceğiniz en güçlü araçtır” sözü Dr. Hyman’ın sitesinin ana sayfasında yer alan en önemli beyanıdır. Modern tıbbın kurucusu olan Hipokrat bu sloganla ona ilham vermişti: “Bırakın besinler ilacınız, ilacınız besinleriniz olsun”.

Vücudunuzun gereksinim duyduğu şeyi yerseniz ve zararlı olanı keserseniz, vücudunuz doğal bir şekilde sağlığa kavuşarak çalışacaktır.

Kan şekerini düzenleyen ve şeker metabolizmasını geliştiren önemli besinler şunlardır:

 • ALA (alfa-lipoik asit) dahil olmak üzere omega-3 yağ asitleri
 • D3 vitamini
 • krom, diyet lifi

4. Düzenli Egzersiz Yapın

Spor salonunda günde 3 saat harcamak zorunda değilsiniz, ayrıca diyabeti geri döndürmek, sağlığınızı iyileştirmek ve egzersizin faydalarından yararlanmak için ağrı hissetmek zorunda da değilsiniz. 30 dakikalık hareketli bir yürüyüş, harikalar yaratacaktır.
Buradaki fikir, kalp atış hızınızı, yaşınıza, kilonuza ve mevcut fiziksel durumunuza bağlı olarak kalbinizin kapasitesinin % 70-80’ine kadar arttıran bir etkinlikte bulunmaktır. Düzenli yapılan aerobik egzersizine alışkın değilseniz, haftada 5-6 kez 60 dakika optimal kalp atış hızına kadar antreman yapın.

Yüksek Yoğunluklu Interval Antrenman (HIIT), yüksek yoğunlukta çabanın tekrarlanan periyotlarını ve ardından iyileşme dönemlerini içeren bir egzersiz türüdür. Bu egzersiz modu, özellikle diyabeti tersine çevirmede etkilidir. HIIT, egzersiz sonrası kan şekerini azaltır ve insülin direncini artırır. Ayrıca, HIIT kardiyovasküler ve metabolik sağlığı geliştirirerek kilo vermenizi sağlar.

Amerikan Spor Hekimliği Koleji şunları önermektedir: “Düzenli fiziksel aktivite, yüksek yoğunluklu antrenmanlardan ve spor bağımlısı olmaktan sağlığınıza daha fazla yarar sağlayacaktır, bu nedenle zevk aldığınız ve programınıza dahil edebileceğiniz egzersizler seçin.

“ACSM’nin 2011’de güncellenen sağlıklı yetişkinler için fiziksel aktivite önerileri, haftada beş gün veya 20 dakika boyunca orta yoğunlukta fiziksel aktivitenin (terlemeyi kırmaya yetecek kadar sıkı çalışan, ancak yine de konuşmaya devam edebilecek kadar) en az 30 dakika olmasını önermektedir. Bu tavsiyeyi yerine getirmek için orta ve yüksek yoğunluk aktivitelerinin bir kombinasyonunu deneyin.

“Tipik aerobik egzersiz örnekleri şunlardır: yürüyüş, koşma, merdiven çıkma, bisiklete binme, kürek çekme, kros, yüzme. “Ayrıca, her hafta en az iki gün tüm büyük kas gruplarını hedefleyen 8-12 tekrar 8-10 farklı egzersizle kuvvet antrenmanı yapılmalıdır. Bu tip eğitim, vücut ağırlığı, pilates lastikleri, serbest ağırlıklar, jimnastik topları veya ağırlık makineleri kullanılarak yapılabilir.

“Diyabetiniz varsa, fazla kiloluysanız veya başka bir sağlık sorununuz varsa yeni bir egzersiz programına başlamadan önce sağlık uzmanınıza danışın.

5. Yeterli Miktarda Uyuyun

 • Yeterli, kaliteli uykunun önemi genellikle azımsanmaktadır.
 • Diyabet bağlamında düşündüğümüzde yetersiz bir gecelik uyku bile çeşitli metabolik sebeplerden sağlıklı insanlarda insülin direncine neden olur. Bunun diyabetli bir kişi için ne anlama geldiğini bir düşünün.
 • Uçucu yağlar, beyaz gürültü, bitkisel çaylar ve sıcak banyolar uykuyu iyileştirmek için basit ve etkili yollardır. Düzenli egzersiz aynı zamanda uyku kalitesini arttırmaya da yardımcı olur.

6. Stresi Kontrol Altına Alın

Kronik stresin kimyası insülin de dâhil olmak üzere hormon dengesini bozar. Stres hormonları, inflamatuvar sitokinler formunda bir bağışıklık sistemi yanıtını uyarır. İnflamasyon diyabete katkıda bulunan bir faktördür. Dahası, aşırı yeme ve kötü yeme tercihleri ​​(“iyi hissetmek için yenen gıdalar”), stresin yaygın tepkisi olarak karşımıza çıkmakta ve bu da sorunu şiddetlendirmektedir. Stresi hafifletmek ve yönetmek için sağlıklı yollar vardır (yoga, egzersiz, meditasyon, sosyal etkileşim, akupresür, müzik, keyif aldığınız aktivitelere katılma, esansiyel yağlar, vb.) – sizin için hangisinin işe yaradığını bulun ve abur cuburu evinizden uzak tutun.

7. Gelişiminizi Ölçün

Hyman, ilerlemenin önemini belirterek, sürecinizi not edip ölçülerini alanların kilo ve kan şekeri yönetiminde daha başarılı olduklarını iddia eder. Bu, kalori saymak ve her gün tartılmak almak anlamına gelmez – hatta bunları yapmak bu sürece zarar verebilir.

Hyman şunları öneriyor:

Herhangi bir şeyi değiştirmeden önce, temel ölçümlerinizi yapın: ağırlık, bel çevresi, vücut kitle indeksi (kolay bir hesap makinesi bulun) ve kan basıncı (isteğe bağlı).
Yukarıda belirtilen şekilde yeme ve aktivite alışkanlıklarınızı değiştirdikten sonra haftada bir kez tekrar ölçün ve ilerlemenizin kaydını tutun. Bu size ne kadar hızlı ve ne kadar iyi çalıştığınızı gösterecektir. Bir fark görmek uzun sürmez. Bunu kendiniz, kendiniz için yapıyorsunuz ve gelişiminizi ölçmek devam etmenizi teşvik ederek size ilham verecek!“Diyabet” in idam cezası olması gerekmiyor. Hyman gerçeğini kanıtlıyor. Seni bulunduğun yere getiren etmenleri değiştirerek diyabeti tersine çevirmen tamamen mümkün!

Kaynak:Bilgecafe.com

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu