HABERLER

”TE-DBİRLER SE-RTLEŞEBİLİR” DEYİP TEK TEK AÇIKLADI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, “Son 10 gün içinde gerileme gösterdiğimiz yerden toparlanabileceğimizi kanıtladık. Yeni vaka sayılarımız 1000 seviyelerinde.” ifadelerini kullandı. Bakan Koca ‘bazı illerde hastalık pik seviyesine ulaşıyor’ diyerek 5 ili saydı:DİYARBAKIR

Bakan Koca geçen haftalarda yine corona vi-rüs va-kasındaki artış ile dikkat çeken Diyarbakır’ı işaret etti. Son günlerde vakalardaki artışa rağmen düğünlerde tedbirlere uyulmadığı ortaya çıkmış ve te-pki çeken görüntüler gelmişti.

KONYA

Bakan Koca’nın artış olduğu konusunda dikkat çektiği illerden bir tanesi Konya oldu. Konya Valisi Vahdettin Özkan, kentte koronavi-rüs vakalarının son dönemlerde artmasının kurallara uyulmamasından kaynaklandığını belirterek, ”Cenaze, taziye, nişan, düğün, asker uğurlama gibi etkinliklerin yanı sıra bazı iş yerlerinde çalışma rehberinde belirtilen tedbirlere tam uyulmaması, vaka sayılarının artışına neden olmaktadır” dedi.ADANA

Bakan Koca en yüksek vaka sayılarını yeni gören iller içinde Adana’yı sayarak, “Vaka artışlarının tedbirlerin gücüyle azalacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. Adana’da, corona vi-rüs te-dbirleri kapsamındaki sosyal mesafe kuralını hiçe sayan yolcuların, yer kalmayan dolmuşa ‘balık istifi’ binmeye çalışması te-pki çekmişti.

GAZİANTEP

Corona vi-rüs vaka sayısında en büyük artışın yaşandığı üçüncü il olan Gaziantep’te, polis ekiplerinin otobüs, taksi ve işletmelerde yaptığı denetimleri artırılmıştı..

KURBAN BAYRAMI’NDA KISITLAMA OLACAK MI?

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Bakan Koca, kurul gündemine yaklaşan Kurban Bayramı’na yönelik tedbirlerin gelip gelmediği ve sokağa çıkma kısıtlamasının olup olmayacağına yönelik bir soru üzerine, şu değerlendirmede bulundu:“Bugün kısmen Bilim Kurulunda gündeme geldi, sesli tartışıldı ama bir öneri noktasına gelmedi. Özellikle önümüzdeki haftalar geçen hafta da bahsettiğim şekliyle sa-lgının seyrine göre bu konudaki öneriler daha netleşmiş olur. Burada temelde ülke genelinde bir sokağa çıkma yasağı gündeme gelmedi ama birtakım tedbirlerin olabileceği, özellikle il bazında yer yer kısıtlamaların gündeme gelebileceği çünkü il bazında eğer vaka artışının yoğun olduğu iller söz konusu olursa oradaki tedbirleri biraz daha sertleştirmek gerekebilir.

Bunu da bayrama doğru illerdeki vaka seyrine göre İl Hıfzıssıha Kurulları bütün kararları almaya zaten yetkili, dolayısıyla bu anlamda il bazında birtakım kısıtlamalar söz konusu olabilir. Gelecek hafta yine konuşmuş olacağız.”

GAZİANTEP VALİSİ UYARDI!

Gaziantep Valisi Davut Gül, kentte yeni tip koronavi-rüs (Kovid-19) vakalarında artışın tehlikeli boyuta ulaştığı uyarısında bulundu.

Gül, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Kıymetli hemşehrilerim, şehrimizdeki vaka artışı tehlikeli boyuta ulaşıyor! Yasaklama önerileriniz için teşekkür ederim ama öncelikle en basit kuralları hayata geçirmemiz gerekiyor. Maskeyi ağzımızı ve burnumuzu kapatacak şekilde kullanmaya ve sosyal mesafeye uymaya mecburuz.” ifadelerini kullandı.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa’da kent merkez ile ilçelerdeki 105 ev, koronavi-rüs ted-birleri kapsamında karantinaya alındı.Şanlıurfa Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, kent merkezi ve ilçelerinde oturan bazı kişilerin Covid-19 testleri pozitif çıktı. Bunun üzerine İl Hıfzıssıhha Kurulu, vakaların görüldüğü kent merkezi ve ilçelerdeki 105 evde, 14 günlük karantina uygulanmasına karar verdi. Kararın ardından evler, güvenlik güçlerince giriş ve çıkışlara kapatıldı.Son 3 gün ortalamasıyla en fazla vaka görülen iller

Sağlık Bakanı Koca son 3 gün ortalaması ile en fazla vaka görülen illeri de açıkladı.

İSTANBUL

Bu illerin başında vaka sayısının en fazla olduğu şehirlerden İstanbul geldi.

ANKARA

3 günlük ortalaması ile en fazla vaka görülen bir diğer il Ankara oldu. Ankara’da önceki gün asker uğurlama törenleri yasaklanmıştı.

GAZİANTEP

İstanbul ve Ankara’yı izleyen bir diğer il Gaziantep oldu. Şehirde polis ekipleri ise yol kontrollerinde otobüs ve taksilerde yolcu sayısı ve maske kullanımı tedbirlerini denetliyor.

KONYA

Vaka sayıları ile dikkat çeken Konya’da da polisler vatandaşların maske takması için sıkı denetimlere başvuruyor.

MARDİN

Son 3 gün ortalamasıyla en fazla vaka görülen illerin içinde Mardin yer aldı. Önceki gün Mardin’in Derik ilçesinde, koronavir-üs testi pozitif çıkan banka müdürü S.D. hastanede tedaviye alınırken, aynı katta çalışan 3 kişi ise evlerinde karantinaya alınmıştı.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’da, koronavi-rüs vakalarının arttığı bugünlerde, sa-lgınla mü-cadele kapsamında, maskesiz ve 14’ten fazla yolcu almanın yasak olduğu minibüslerde, şoförler gerekli tedbirleri aldıklarını ama yolcuların çoğunun araca bindikten sonra maskeyi çenesine indirdiğini söyledi. Maske takmayı reddedenleri araçtan indiren şoförler, zaman zaman bu kişiler yüzünden kendilerine ceza yazıldığını, yolcu sayısının da azalmasıyla zararına çalıştıklarını ifade ederek, rayiç bedeli üzerinde düzenleme istedi.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa’da yeni tip corona vir-üs sa-lgını önlemleri kapsamında asker uğurlamalarına kısıtlama getirildi.

Son 3 gün en az vaka görülen iller

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son 3 gün içinde en az vaka görülen illeri de açıkladı.

TUNCELİ

Tunceli geçen hafta da en az vaka olan iller içinde yer almıştı.

ARTVİN

Bakan Koca’nın 3 gün içinde en az vaka görülen iller içinde saydığı bir diğer şehrimiz Artvin oldu.

IĞDIR

Iğdır 3 gün içinde corona vir-üs vaka sayısında umut verici tablo çizen şehirlerden biri oldu.

ERZİNCAN

Erzincan’da yeni tip koronavir-üs (Kovid-19) sa-lgını önlemleri kapsamında, asker uğurlamalarına, açık ya da kapalı yerlerde eğlenceler düzenlenmesi, araç konvoyu oluşturulması, toplu uğurlamaya hiçbir şekilde müsaade edilmeyeceği bildirildi.

BAYBURT

Bayburt’ta corona vir-üs önlemleri kapsamında polis ekiplerinin şehir genelinde kontrolleri devam ediyor

KIRKLARELİ

Kırklareli’de corona vir-üs sebebiyle uygulanan karantinalar vaka sayılarında düşüşler sebebi ile bir bir kaldırılmıştı.

BİLECİK

Vaka sayısının az olduğu Bilecik’te valiliğin belirlediği ekipler, çeşitli iş yerlerine giderek sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uyulup uyulmadığını denetledi. Ekipler, iş yeri sahipleri, çalışanlar ve müşterilere Kovid-19 ile mücadelenin ve kurallara uymanın önemini hatırlattı.

İSTANBUL’UN İLÇELERİNDE CORONA Vİ-RÜS

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il Valiliğine gönderilen “Kovid-19 Tedbirleri Kapsamında Denetimler” konulu genelge kapsamında İstanbul’da kent genelinde önceden belirlenen kontrol noktalarında toplu taşıma araçları, ticari taksiler ile hususi araçlar üzerinde denetim yapıldı.

Uygulama kapsamında vatandaşların ve sürücülerin takmaları zorunlu olan maske ve sosyal mesafe kurallarına uyup uymadıkları denetlendi. Harbiye’de kontrol noktasında durdurulan bazı araçlarda maske takmayanlara para cezası işlemi uygulandı. Eminönü’ndeki kontrol noktasında ise polis tek tek araçları durdurarak denetimleri gerçekleştirdi.

Bakanlık tarafından gönderilen genelgede, valilerin yönetim ve koordinasyonunda tüm illerde 8 Temmuz’da gerçekleştirilecek uygulamada, “Bu kapsamda ticari taksiler, pazar yerleri, sosyete pazarları, şehir içi ve şehirler arası toplu ulaşım araçları, camiler, lokanta, restoran, kafe, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, çay bahçesi, sahil bantları, dernek lokalleri, düğün ve nikah yapılan yerler, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, berber/kuaför/güzellik merkezi, alışveriş merkezleri, park/piknik alanları vb. yerler, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, SPA ve spor merkezleri ile sinema, tiyatro ve diğer kültürel aktivite yerleri, lunapark ve tematik parkların” denetleneceği belirtilmişti.

Öte yandan İstanbul’da asker uğurlama tören ve konvoyları yasaklandı.

ANKARA’DA CORONA Vİ-RÜS

Bakan Koca’nın dikkat çektiği illerden olan Ankara’da corona vi-rüse karşı sıkı tedbirler alınmaya devam ediyor.

Ankara’da yeni tip koronavir-üs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında eş zamanlı maske ve sosyal mesafe denetimleri gerçekleştirildi. Alınan bilgiye göre, Ankara Valiliği koordinasyonunda sa-lgının kontrollü seyri için gerekli denetimler, il genelinde ilgili birimlerce aksatılmadan sürdürülüyor. Bu kapsamda Sincan’da Kovid-19’a karşı alınması gereken tedbirler ile yayaların maske kuralına uyup uymadıkları denetlendi.

İlçe Emniyet Müdürlüğünden 46, İlçe Jandarma Komutanlığından 20, İlçe Müftülüğünden 10, İlçe Sağlık Müdürlüğünden 3, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden 6 personel ile zabıta ekiplerinin katıldığı denetimlerde, alışveriş merkezi, kafe ve restoranların yanı sıra cami, park, pazar yeri ve otobüs durakları gibi vatandaşların yoğun bulunduğu yerlerde kurallara uyup uyulmadığı ve maske kullanıp kullanılmadığı kontrol edildi. Aynı anda polis ekipleri de yayaları denetleyerek, maskeyi düzgün takmaları konusunda uyardı. Maskesi olmayanlara ise idari para cezası kesildi. Vatandaşların çoğunluğunun maskeli oldukları ve sosyal mesafe kuralına uydukları görüldü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı