HABERLER

SÖZLERİ HEP ÇIKIYOR! PROF. NACİ GÖRÜR SON KEZ UY-A-RDI

Prof. Dr. Naci Görür son kez uy-ardı: “İstanbul depremini 10-15 bin ö-lümle a-tlatamazsınız”Ülkenin bir deprem ülkesi olması gerçeğini bir kez daha hatırlatan Bilim Akademisi Üyesi ve Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür’den deprem u-yarıları geldi. İstanbul’da te-hlikenin ci-ddi olduğunu ve 10-15 bin ö-lümle a-tlatılmasının dü-şünülemeyeceğini söyledi..Bir televizyon kanalında katıldığı programda olası İstanbul depremiyle ilgili açıklamalarda bulunan Görür, kentsel dönüşümün müteahhitlerin yolunu açtığını, a-fet ve ri-sk yönetiminde eksikliklerin bulunduğunu belirtti.

Hem Düzce hem Gölcük depremlerinin Marmara depremini te-tiklediğini söyleyen Görür, “Beklediğimiz deprem halihazırda te-tiklendi. 99 depremleri olmasaydı, biz bugün Marmara’da deprem bekliyor olmayacaktık” şeklinde konuştu.

Görür, Marmara’da 7’den büyük bir depremin yaşanması olasılığının yüzde 60’dan fazla olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu:“İstanbul’u veya bir kenti depreme hazırlamak için önce yönetimi depreme hazırlamak lazım.Yani İstanbul’u yönetenlerin, Valilik, belediye veya bunlara bağlı kuruluşların, a-fet yönetimi nedir, ri-sk yönetimi nedir, biliyor ve sindirmiş olmaları lazım. Depreme hazırlanacaksak, bilinçsiz bir halkla baş edemezsiniz. Yani halk, deprem öncesinde, deprem sonrasında ne yapacağını biliyor olması lazım. Halk eğitimi olmalı.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu