HABERLER

SON DAKİKA UYARISI! METEOROLOJİ SAAT VEREREK DUYURDU

Meteoroloji illeri ile duyurdu ve saat verdi. Gök gürültülü sağanak, dolu yağışı, yıldırım düşmesi, ani sel ve lokal su baskını uyarısı geldi. Bu illerde yaşayanlar dikkat…Neredeyse mayısın ortasına gelindi ancak kuvvetli yağmur ve kar yağışları hala etkisini sürdürüyor. Bugün onlarca il için yağış açıklaması gelirken, yarın ülke genelinde tam bir yaz havası hakim olacak. Ancak cumartesi gününden itibaren Türkiye’nin büyük bir bölümünde yağışlı hava yeniden başlayacak. Sıcaklıklar mevsim normallerinde seyredecek. Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen de hava durumuna ilişkin yeni açıklamada bulundu.Meteoroloji tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: ülkemizin doğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Malatya dışında Doğu Anadolu bölge geneli, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Hatay, Mersin’in kuzeyi, Kayseri, Nevşehir ve Niğde çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Diğer yerlerin ise az bulutlu ve açık olması bekleniyor. Yağışlar öğle saatlerinden sonra Adana’nın kuzey ve doğusu, Osmaniye’nin kuzey ve batısı ile Kahramanmaraş’ın batısında yerel olarak kuvvetli olacak. Sıcaklık ülke genelinde mevsim normalleri civarında seyredecek.

Rüzgarın genellikle kuzeyli, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile öğle saatlerinden sonra Akdeniz Bölgesinde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.YEREL KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Doğu Akdeniz’in doğusunda beklenen yağışların öğle saatlerinden sonra Adana’nın kuzey ve doğusu , Osmaniye’nin kuzey ve batısı ile Kahramanmaraş’ın batısında yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Yerel dolu yağışı, yıldırım düşmesi, ani sel ve lokal su baskını, trafikte aksamalar, yağış anında kuvvetli ve hamleli rüzgar vb.)dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

‘BATIYA PAZAR GÜNÜNE KADAR YAĞIŞ YOK’

Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, son yaptığı hava durumu açıklamasında, “Bugün Doğu Akdeniz ve Doğu anadolu da yağmur var. Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Hatay, Mersin de kuvvetli. Sıcaklıklar ortalamada. İstanbul 24 Ankara 23 İzmir 27 Antalya 26 C. Batıya Pazar gününe kadar yağış yok.” dedi.İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu