PÜF NOKTASI

Soğan Kabuklarını Çöpe Atmamanız İçin 6 İkna Edici Neden

Soğanlarınızı soyduktan sonra kabuklarını çöpe mi atıyorsunuz?Yalnız değilsiniz. Avrupa’da her yıl 500 bin ton soğan kabuğu çöpe atılıyor. Ancak soğan kabuklarının faydalarını öğrendikten sonra bir daha asla çöpe atmayacaksınız.

Soğan kabuklarının vücudunuza iyi gelen lif ve flavonoidler içerdiğini biliyor muydunuz?

Yapılan araştırmalarda soğan kabuğunun antioksidan deposu olduğu, kan akışını hızlandırdığı ve koronel kalp rahatsızlığına yakalanma riskini azalttığı görüldü.1- Kolesterolü dengeler

Dr. Victor Gurewich, çiğ soğan veya soğan kabuğunu çeşitli şekillerde tüketmenin yüksek yoğunluklu yağ proteine yardımcı olduğunu ve kolesterolü dengelediğiniz söylüyor. Deneye katılan ve soğan kabuğu tüketen kişilerin yüksek yoğunluklu yağ proteini oranının %30 arttığı görüldü.

2- Tansiyonu dengelerAraştırmalarda, soğan kabuğunda yer alan bazı maddelerin tansiyonu dengelediği görüldü.

3- Hastalığa yakalanma riskiniz azalır

Araştırmacı Vanesa Benitez, kolon kanseri, tip 2 diyabet ve kardiyovasküler rahatsızlıkların soğan kabuğu tüketimiyle engellendiğini ortaya koydu. Soğan kabuğundaki fenolik bileşikler damar hastalıklarının ortaya çıkmasını da önlüyor.

4- Antioksidan deposu

Fresh bulbs of onion

Soğan kabukları antioksidan deposu olarak görülüyor. Vücudunuza ve sinir sisteminize olan katkısı çok büyük.5- Obeziteyi önler

Soğan kabuklarında yer alan lif tok hissetmenizi sağlar. Ayrıca Vanesa Benitez’in araştırmasına göre de obezite ve tip 2 diyabeti önler.

6- Saçı güçlendirir/saç çıkarır

Araştırmalarda, sülfür bulunan soğan kabuğunun saç köklerini güçlendirdiği ve saçların uzamasını hızlandırdığı görüldü.

Tüyo: Nasıl tüketmeli?

Soğan kabuklarını öylece yemek kulağa çok da çekici gelmeyebilir. Ancak soğan kabuğunu yemeklerinize dahil ederek faydalarından yararlanmak mümkün. Mesela sos hazırlarken rendelenmiş soğan kabuklarını sosunuza ekleyebilirsiniz. Bir diğer yöntem de soğan kabuklarını 10-15 dakika kaynatmak ve soğuduktan sonra içmek. Ancak organik soğanlar kullandığınızdan emin olun.

Soğan kabuklarının bilinmeyen faydalarını arkadaşlarınızla paylaşarak bundan sonra kabukları çöpe atmamalarını sağlayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu