HABERLER

Şekerli Su İçerseniz Vücudunuzda Akılalmaz Şeyler Oluyor

Karbonhidratların atletik performansı artırdığı ve dayanıklılığı en üst düzeye çıkardığı kanıtlanmıştır . İşte bu yüzden spor salonlarında ve spor salonlarında çok sayıda enerji içeceği, bar ve sarsıntı var. Peki ya basit şekerli su? Bu makale şeker suyunun vücudumuz üzerinde yarattığı şaşırtıcı etkileri ortaya koymaktadır.

ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Departmanına göre , günlük şeker reçetesini genellikle alkolsüz içeceklerden (% 33) ve meyve içeceklerinden (% 10 oranında) alıyoruz. Bununla birlikte, bu kaynaklar bedenlerimiz için her zaman en iyi seçim değildir.

Şekerli su vücudumuza hızlı bir enerji artışı sağlar.

Çoğu insan, diyetlerinde fazla şeker bulundurmanın sağlıkları için kötü olduğunu bilir. Beslenme uzmanlarının günlük kalori alımlarımızın sadece yaklaşık % 10’unu şekerlerden almamızı tavsiye ettikleri doğru olmakla birlikte , vücudumuzun anında enerji artışı talep ettiği zamanlar vardır.

Şeker suyu tükettiğimizde bedenlerimiz şeker moleküllerini hücrelerimiz tarafından alındığı ve enerjiye dönüştürüldüğü kan dolaşımına emerler.
Depo satın alınan sofralık şekerlerde bulunan şeker molekülünün, diğer şeker türlerinden daha hızlı bir emilim oranına sahip olduğu bulunmuştur .

Araştırmalar , şeker suyunun nispeten basit bileşenlerinin mağazadan satın alınan şekerli içeceklerden daha iyi bir enerji kaynağı olabileceğini göstermektedir.

Şeker suyu nedir?

Şekerli su, sofra şekerini bir bardak suya karıştırmak suretiyle kolayca yapılabilir. Bununla birlikte, evde kullandığımız normal şeker aslında diğer şekerli içeceklerde kullanılan şekerlerden farklıdır:

Şeker suları sakaroz içerirken, diğer şekerli içecekler diğer şekerler (fruktoz, mısır nişastası şurubu ve daha fazlası) ile kombinasyon halinde glikoz içerir.
Sükroz 2 şeker molekülü, glikoz ve fruktozdan oluşan bir disakkarittir.

Yakın zamanda yapılan bir İngiltere çalışması , vücudumuzun sakkaroz kullanma şeklinin, diğer şeker moleküllerine göre daha iyi ve daha etkili olduğunu göstermektedir.

Neden şekerli su diğer şekerli içeceklerden daha iyidir?

Meyve suları, enerji içecekleri ve vitamin suyunun şeker suyu ile aynı temel bileşenlere sahip olduğu anlaşılıyor, ama bu doğru değil. Şekerli su ve diğer şekerli içecekler arasında önemli farklılıklar vardır:

Mağazadan satın alınan şekerli içecekler genellikle kafein, gıda aroma maddeleri ve renklendiriciler gibi ek maddeler içerir.
Şekerli içecekler, özellikle enerji içecekleri pahalıyken, şekerli su ucuz ve kolay yapılır.

Glikoz bazlı enerji ve meyve içecekleri aslında hafif bir mide rahatsızlığına neden olurken, sakaroz bazlı şeker suyu bağırsaklar tarafından kolayca sindirilir.

Sporcular neden şeker suyu seçerler?

Bu makale, şeker suyu tüketiminin herkes için iyi olduğunu kanıtlamakla birlikte, düzenli olarak çalışan veya profesyonel olarak eğitenlere birçok ek avantaj sağlar :

Tüm karbonhidratlar egzersiz sırasında enerji seviyelerini geri kazanmaya yardımcı olurken, yoğun bir antrenman sırasında gerçekten fark yaratan enerjinin yenilenme hızıdır.
Çoğu spor içeceği, bağırsaklar tarafından emildiklerinden dolayı ciddi rahatsızlığa neden olabilen glikoz kombinasyonları içerir.

Bilim adamları, şeker suyu tüketen sporcuların, enerji içeceklerini tüketenlerden daha hızlı ve daha pürüzsüz bir iyileşme yaşadıklarını buldular.
Yani, eğer bir maraton koşuyorsanız ya da sadece elinizden gelenin en iyisini hissetmeniz gerekiyorsa , basitçe ev yapımı şekerli suyla mağaza tarafından satın alınan şekerli içeceklerin yerini almak daha iyidir .

Şeker suları tüketmek için en uygun zaman ne zaman?

Sadece sağlıklı değil karbonhidrat alımını artırmak için gerekli olan birçok durum vardır :

Spor salonunda (evde veya evde) antrenman öncesinde, sırasında ve sonrasında
Yürüyüş, bisiklet, paten kayma ve daha fazlası gibi yoğun aktiviteler sırasında
Yemekler arasında uzun boşluklar yaşadığınızda. Ne zaman dolu hissetmenin etkileri olmadan hızlı bir enerji desteğine ihtiyacınız olursa

Önerilen şeker suyu alımı

Şeker suyu, tüm tatlı ikramlar gibi , ılımlı olarak tüketilmesi anlamına gelir .

Bisiklete binme gibi dayanıklılık temelli egzersizler için, saatte 7 yemek kaşığı şeker tüketmek en iyisidir. Bir bardak su ile yaklaşık 1.5 yemek kaşığı karıştırılması tavsiye edilir.
Daha az yoğun egzersiz için, miktarı yarıya indirmek akıllıca olabilir.

Eğer egzersiz yapmıyorsanız ve sadece hızlı bir şekilde ihtiyacınız varsa, gün boyunca beni bir bardak su için en fazla 2 çay kaşığı tüketmeniz tavsiye edilir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu