SAĞLIK

Şekeri Düşürmeyi Başaran Besinlerin Listesi

Şeker hastalığı veya diyabet olarak da adlandırılır. Dünya’da ve Türkiye’de şeker hastalığı oranı giderek yayılmakta ve ülkemizde en çok rastlanan hastalıklar arasında yerini almaktadır.Şeker hastalığı vücutta insülin seviyesinin yeterli olmamasından kaynaklanmaktadır. İnsülin sağlıksız seviyelerde olunca da temel olarak tip 2 ve tip 1 olarak adlandırılan diyabet hastalığına neden olmaktadır.

Şeker hastalığının sık görülen belirtilerinden bazıları, yorgunluk, çok fazla yemek yeseniz bile aşırı kilo kaybı, sık sık idrar yapmak, görme bozuklukları, vücudun belirli yerlerinde morluklar, yaraların geç iyileşmesi, deride kesiklerin oluşması.

Eğer şeker seviyesi hastalık boyunca kontrol altında tutulabilirse, diyabet hastası tamamen normal hayat yaşayabilir.Şeker seviyesini düzenli olarak kontrol etmek suretiyle sağlıklı seviyelerde tutmak mümkün, bu konuda mutlaka doktorunuzun yardımını almalısınız.

Bunların dışında diyabet hastalarının faydalanabileceği doğal tedavi yöntemleri de vardır, bu yöntemler ani şeker seviyesi değişimini kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Burada paylaşacağımız doğal tedavi veya yardımcı tedavi yöntemleri bilgilendirme amaçlıdır, lütfen diğer sağlık koşullarınızı da göz önünde bulundurmak suretiyle, doktorunuza danışarak ve onun onayını alarak uygulayınız.

Acı Kabak

Aynı zamanda ‘‘acı kavun’’ diye adlandırılmaktadır. Kan şekeri düşürücü özelliğinden dolay, diyabet kontrolüne faydalı olabilir. Belirli organ veya doku yerine vücudun bütün bölgelerinde glikoz metabolizmasına etki etmektedir.Pankreasın insülin salgılamasına yardımcı olur ve insülin direncini kırar. Böylece, acı kavun hem tip 1, hem de tip 2 diyabete faydalıdır. Fakat, bunun yanında, tamamen insülin tedavisinde kullanılmadığını belirtmek isteriz.

Her sabah aç karınla acı kabak suyu içebilirsiniz. Acı kavun tohumlarından temizleyin ve meyve sıkacağıyla suyunu çıkarın. Presleyerek çıkardığınız suya biraz saf su katarak içebilirsiniz. Buna 2 ay boyunca her sabah şeker hastalığı tedavisinde uygulanabilir.
Günlük diyetinize acı kabak yemeği ekleyebilirsiniz.
Başlık Özeti: Acı kavun şeker hastalığına faydalıdır, insülin seviyesini sağlıklı düzeylerde tutmayı sağlar.

Tarçın

Tarçın tozu insülin aktivitesini uyararak kan şekeri düzeyini düşürme özelliğine sahiptir. Çünkü, tarçın diyabetle mücadele eden biyoaktif bileşenler içerir.

Yapılan bazı bilimsel araştırmalar tip 2 diyabet vakalarında kan şekerini düşürme noktasına etkili seçenekler arasında olduğunu ortaya koymuştur. Fakat, doktor M. Regina Castro ”Son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmaların tarçının tip 2 diyabete faydalı olduğunu, lakin bu araştırmaların yetersiz olduğunu, daha fazla araştırmalar yapılması gerektiğini belirtirken, şeker hastalarının doktorları kontrolünde şeker seviyesini kontrol altında tutmaları, spor yapmaları ve sağlıklı beslenmeleri” gerektiğini belirtmiştir.

Tarçın kumarin bileşiği içerdiğinden dolayı çok fazla miktarlarda alınmamalıdır, çünkü fazla miktarda tarçın tüketimi karaciğere zarar verebilir.Şeker düzeyini dengelemek için daha çok seylan çayının sağlıklı oluğu düşünülmektedir.

Ilık 1 su bardağı suya 1 çay kaşığı karıştırarak günlük içmek mümkün.

Diğer seçenek, 1 fincan suya 1 çay kaşığı tarçın ekleyin ve 4 dakika kaynatın, 20 dakika demlemeye bıraktıktan sonra tüketebilirsiniz.

Bunların dışında sıcak içeceklere, salata, tatlı ve yemeklere tarçın katabilirsiniz.
Başlık Özeti: Tarçının şeker hastalığına faydaları tıp açısından tartışmalı konudur. Bazı uzmanlar faydalı olduğunu savunurken, bazıları yapılan araştırmaların yetersiz olduğunu savunmaktadır, bu yüzden doktorunuza danışarak tüketmenizi öneririz.

Çemen

Çemen hipoglisemik aktivite, diyabetde glukoz kontrolü ve düşük kan şekerini düzenlediği düşünülmektedir. Bunun yanında, glukoza bağımlı insülin salgılanmasını uyarır. Çemen yüksek oranda lif içerdiğinden dolayı, karbonhidrat ve şeker emilimini yavaşlatır.

Gece bir miktar suda iki yemek kaşığı çemen ekleyerek sabaha kadar bekletin. Sabah aç karınla tohumlarıyla birlikte içebilirsiniz. Glikoz seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir.

Diğer seçenek, süte 1 yemek kaşığı çemen tohumu katarak tüketmek olabilir.

Başlık Özeti: Çemen üzerine yapılan araştırma yukarıda anlattığımız gibi suya batırılmış çemen tohumunun tip 2 diyabet mellitus kontrolüne yardımcı madde olarak kullanılabileceğini ortaya koymaktadır.

Hint Bektaşi Üzümü

Ayrıca amla olarak bilinen Hint Bektaşi Üzümü C vitamini içerdiğinden dolayı pankreasın çalışmasına yardımcı olur.

2 veya 3 tane hint bektaşi üzümünü alın ve çekirdeklerinden ayıklayın, ince hamur halinde öğürün ve suyunu çakarın. 1 bardak hint bektaşi üzümüne 1 çorba kaşığı saf su karıştırın ve her sabah aç karınla için.

Alternatif olarak, 1 bardak hint bektaşi üzümü suyuna 1 çorba kaşığı acı kabak suyu karıştırıp içebilirsiniz.

Başlık Özeti: Hint bektaşi üzümü suyunun diyabeti faydası hakkında yapılan bilimsel araştırmada, günlük az miktarda alınması bile etkili olduğu ortaya konulmaktadır.

Siyah Erik

Antosiyaninler, ellagik asit, hidrolize olabilen tanen içerdiğinden, siyah erişin kan şekerini düzenlediği düşünülmektedir.

Siyah erik ve meyvenin diğer kısımlarının hastalar tarafından kullanılabileceği gibi yapılan araştırmalar meyvenin hızla kan şekerini azaltabileceği ortaya konmaktadır. Özellikle kara erik çekirdeğinin etkili olduğunu söylemek mümkün.

Çünkü, çekirdekler, şeker seviyesini düzenleyen glikozit jamboline ve alkaloid jambosine içerir.

Bu mevsimlik meyve piyasada olduğu zaman pankreas sağlığı ve diyabet için tüketebilirsiniz. Günde iki kez çekirdeklerini suyla içebilirsiniz.

Başlık Özeti: Siyah eriğin diyabete faydası hakkında yapılan bilimsel çalışma sonucunda, anti diyabetik özelliklerinin olduğu kanıtlanmıştır.

Mango Yaprakları

Hassas ve duyarlı mango yaprakları kanda insülin düzeylerini düzenleyerek diyabeti tedavi etmek için de kullanılabilir.

Bir bardak suya yatmadan önce 10-15 tane mango yaprağı koyun ve sabah suyu süzerek aç karınla için.

Güneşte mango yapraklarını kurutun ve daha sonra ezerek yemeklere salatalara katın. Yemeklere 2 çay kaşığı katmanız yeterlidir.

Başlık Özeti: Mango yapraklarının diyabete faydaları üzerine yapılan bilimsel araştırma sonucu tip 2 şeker hastalığına bazı faydalarının olduğunu ortaya koymaktadır.

Köri Yaprakları

Köri yaprakları anti diyabetik özelliklere sahip olduğu gibi, diyabet kontrolüne yardımcı olur. Köri yapraklarının glikozu dengeleyen maddeler içerdiği düşünülmektedir.

Sabahları 10 tane taze köri yaprağı çiğnemek şeker hastalığına iyi gelebilir. Daha iyi sonuçlar almak için buna 3-4 ay boyunca devam edin. Aynı zamanda yüksek kolesterol ve obeziteye faydalıdır.

Başlık Özeti: Profesör Peter Houghton, köri yapraklarının şeker hastalığına faydalı olabileceğini açıklamıştır.

Guava Meyvesi

Guava meyvesi şeker hastalığına faydasından dolayı Japonlar arasında oldukça yaygındır. C vitamini ve yüksek lif içerdiğinden dolayı kan şekeri seviyesini sağlıklı düzeylerde tutar. Bununla birlikte, aşırı miktarda guava meyvesi tüketmek zararlıdır.

Başlık Özeti: Şeker hastalığına faydasıyla ilgili yapılan bilimsel araştırma sonucu anti-hiperglisemik ve anti-hiperlipidemik etkileri olduğunu ve Guava çayının bu yüzden Japon halkı tarafından tüketildiği…

Bamya

Kan şekeri düzeyini kontrol ederek diyabetin azalmasını sağlayan polifenolik moleküller içermektedir.

Birkaç bamyaya çatal kullanarak ufak delikler açın ve akşam yatmadan önce suyun içerisinde koyun. Sabah suyu bamyalar dan süzün ve için. Buna birkaç hafta boyunca devam edin.

Başlık Özeti: Yapılan bir laboratuvar çalışması bamyanın şeker hastalığına olumlu etkileri olduğunu ortaya koymaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu