SAĞLIK

Şeker Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken 22 Kısa Madde

Merhabalar bu incelememizde şeker hastası neye dikkat etmeli, şeker hastalığıyla birlikte yaşamayı, şeker hastalarının yapması gerekenler, şeker hastalarının dikkat etmesi gereken hususlar hakkında paylaşımlarda bulunacağız. Sağlıklı ve şeker seviyeniz düzgün günler dilerim..Şeker Hastasının Dikkat Etmesi Gerekenler

1- Doktorunuzun önerdiği ilaç veya insülin tedavisi ve diyete aynen uygulamaya çalışın. İlaçlarınızı doktorunuza sormadan değiştirmeyin veya kesmeyiniz. Şeker düşmeleri oluyorsa doz ayarlaması için hemen doktorunuza başvurunuz.

2- Yılda bir defa göz muayenesi olunuz. Göz doktorunuza şeker hastası olduğunuzu söylemeyi unutmayınız.3- İki yılda bir diş doktoruna giderek muayene olunuz. Özellikle diş etlerindeki iltihap seker hastaları için çok önemlidir.

4- Her yıl Eylül ayında grip aşısı olunuz.

5- Ayaklarınızı her gün ılık sabunlu suyla yıkayınız ve arkasından kurulayınız.6- Cildinizde kuruma olabilir. O nedenle cildinizi nemlendirici kremlerle nemlendiriniz. Ayak parmak aralarına krem sürmeyiniz.

7- Çoraplar pamuktan olmalı ve bacağınızı sıkmamalı, iz bırakmamalıdır.

8- Ayaklarda nasır varsa mutlaka cildiye uzmanına giderek tedavi ettiriniz.

9- Yazın mutlaka çorap giyiniz. Çıplak ayakla dolaşmayınız.

10- Ayakkabınız rahat olmalı, dar veya bol olmamalıdır.11- Ayak tırnaklarınızı düz olarak kesiniz.

12- Sigara içmeyiniz. şeker hastalarında sigara içilmesiyle kalp ve bacak damarlarında çok hızlı tıkanma, kalp krizi ve ayak kangrenine neden olabilir.

13- Doktorunuza danışarak her gün aspirin alınız. Aspirin 80mg (çocuk aspirini) veya 325mg olabilir. Bu dozdan fazla almayınız. Ülser, gastrit, karaciğer hastalığı, kanama riski varsa aspirin almayınız. En iyisi doktorunuzla bu konuyu konusunuz.

14- Tansiyonunuzu takip ediniz. Tansiyonunuz 130/80mmHg’den fazla olmamalıdır. Yüksek ise doktorunuza başvurunuz.

15- Stresten uzak durmaya çalışın. Stres, üzüntü, sıkıntı kan şekerini yükseltir.

16- Vitamin olarak antioksidan vitamin alınız.

17- Şeker ölçüm cihazı alarak kendi şekerinizi ölçmeyi öğreniniz ve takip ediniz.

18- Her gün veya haftada en az 3 kez 20-30 dakika yürüyüş yapınız.

19- Üç ayda bir açlık ve tokluk kan sekeri, HbA1c , yılda bir kalp EKG’si ve batin ültrasonu ve TSH ölçümü yaptırınız., iki yilda bir talyum sintigrafisi yaptırınız.

20- Kan yağları (kolesterol, trigliserit, LDL kolesterol), üre ve kreatifin ölçümleri ve karaciğer testlerini kontrol ettiriniz.

21- Doktorunuzun haberi olmadan bitki (her bal) ilaçları almayınız.

22- HbA1c % 6.5 altında olacak şekilde tedavi olunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu